Παρασκευή 9 Μαΐου 2014

Η Ορεστιάδα νίκησε στο θρίλερ με 3-2 το Κολλέγιο!

Αν το… πρώτο πιάτο του 2ου ειδικού τουρνουά ανόδου της Α2 Ανδρών, που σερβιρίστηκε στο ‘Νίκος Σαμαράς’ της Ορεστιάδας είναι ενδεικτικό των προθέσεων των τεσσάρων ομάδων που διεκδικούν τα δύο εισιτήρια για την Volleyleague, τότε μέχρι την Κυριακή αναμένεται να ζήσουμε ένα θρίλερ.

Η Ορεστιάδα μετά από μια μεγάλη μάχη διάρκειας 151 λεπτών, κατάφερε να επικρατήσει με 3-2 του Κολλεγίου Αθηνών, παραμένοντας ζωντανή στο κυνήγι της ανόδου.

Ο Άκης Χατζηαντωνίου είχε… προειδοποιήσει ότι η ομάδα ταξίδεψε στην Ορεστιάδα για να αποδείξει ότι οι τρεις ήττες στη Νέα Πέραμο δεν ήταν αντιπροσωπευτικές των δυνατοτήτων της και φρόντισε να το αποδείξει, παρόλο που αγωνίστηκε χωρίς τον Κοτσιλιάνο, εκμεταλλευόμενη εν μέρει και το άγχος των παικτών της Ορεστιάδας.

Οι πράσινοι του Έβρου προηγήθηκαν με 8-4 στο πρώτο σετ, αλλά το Κολλέγιο προσπέρασε με 8-11 έχοντας σταθερά το προβάδισμα. Η Ορεστιάδα πλησίασε πολλές φορές στον πόντο, δεν μπόρεσε όμως να ισοφαρίσει ποτέ και το 20-21 έγινε 20-24 με πρωταγωνιστή τον Ζουπάνη. Οι Θρακιώτες έφτασαν πάλι στον πόντο (24-23), αλλά και πάλι ο Ζουπάνης τελείωσε το σετ.

Το αμφίρροπο 8-8 του β’ σετ έγινε 13-8 για την Ορεστιάδα, που με συνολικό σερί 17-8 πήρε εύκολα το σετ ισοφαρίζοντας σε 1-1, ενώ έφτασε νε προηγείται με 19-16 στο γ’ σετ. Το Κολλέγιο όμως ισοφάρισε 19-19 και παρόλο που οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 24-22 γύρισαν το σετ. Ο Πολυμερόπουλος μείωσε σε 24-23, ο Χατζηπροδρόμου με μπλοκ στον Καρδαμανίδη ισοφάρισε 24-24, με τον Πολυμερόπουλο να ‘σπάει’ δύο ακόμη σετ μπολ της Ορεστιάδας και στο 27-27 ο Ζουπάνης κι ο Αριστόπουλος με κόντρα επιθέσεις έδωσαν το σετ στο Κολλέγιο.

Παρά το ψυχολογικό σοκ η Ορεστιάδα βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει μετά το 10-10 του δ’ σετ το οποίο έγινε 15-10 με συνεχόμενες κόντρα επιθέσεις, χωρίς ποτέ το Κολλέγιο να μπορέσει να επιστρέψει στο σετ, ενώ το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στο τάι μπρέικ όπου το 0-1 έγινε 5-1 (!) με την Ορεστιάδα να φτάνει τελικά στη νίκη.

Τα σετ: 25-23, 16-25, 29-27, 16-25, 07-15
ΣΑ Κολλεγίου (Χατζηαντωνίου): Τατούλης, Χατζηπροδρόμου 9 (6/17 επ., 3 μπλοκ), Ζουπάνης 31 (27/67 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μάντζιος 1 (1/2 επ.), Χριστοφίδης 6 (4/12 επ., 2 μπλοκ), Αριστόπουλος 9 (7/32 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 18% άριστες), Μπούρας –λ (43% υπ. – 19% άριστες) / Σαμουήλης 1 (1/1 επ.), Μεσσάλας, Πολυμερόπουλος 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. – 50% άριστες), Μιχαλόπουλος, Ρεστέμης
ΑΟ Ορεστιάδας (Αντωνιάδης): Κεμανετζής 13 (7/12 επ., 6 μπλοκ), Δημητρούδης 5 (3/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Βλασακίδης 18 (16/31 επ., 2 άσοι, 53% υπ. – 37% άριστες), Ποτολίδης 19 (14/30 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 38% υπ. – 19% άριστες), Καρδαμανίδης 19 (17/35 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χουσίδης 10 (3/8 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδης –λ (45% υπ. – 18% άριστες) / Διαμαντίδης 8 (7/16 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 20% άριστες),