Σάββατο 24 Μαΐου 2014

Νίκησε η Εθνική Ανδρών 3-1 την Ουγγαρία και ελπίζει!

Νίκησε και ελπίζει η Εθνική Ανδρών, 3-1 την Ουγγαρία

Βελτιωμένη σε σερβίς, υποδοχή αλλά κυρίως στην επίθεση η Εθνική ανδρών νίκησε την Ουγγαρία με 3-1 σετ σημειώνοντας την πρώτη της νίκη στον C προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος αναπτερώνοντας τις ελπίδες για πρόκριση στα τελικά.

Κορυφαίοι της ελληνικής ομάδας ήταν οι Πρωτοψάλτης, Τζούριτς, Πετρέας, ενώ βασικός πασαδόρος ήταν ο Φιλίποφ. Tο εθνικό συγκρότημα πήρε τον έλεγχο του αγώνα και με σταθερή υποδοχή αλλά και πίεση στο σερβίς (7 άσσοι) έφτασε στη νίκη, Παρά το γεγονός ότι έκανε... κοιλιά στο στο τρίτο σετ.

Την Κυριακή η ελληνική ομάδα δίνει τον πιο δύσκολο αγώνα της στον Α΄γύρο με αντίπαλο την οικοδέσποινα Σλοβακία.
Με τον 26άρη από σήμερα, λόγω γενεθλίων, Γιάννη Τακουρίδη να ξεκινά στο βασικό σχήμα ως κεντρικός αντί του Αρμενάκη, η Εθνική ομάδα προσπάθησε από την αρχή να "χαλάσει" με καλό σερβίς την ουγγρική υποδοχή, όμως δεν απέφυγε τα λάθη και παρά κάποιες κερδισμένες κόντρα επιθέσεις, είδε τους αντιπάλους της με καλό μπλοκ, αλλά και τη βοήθεια της τύχης να ξεφεύγουν με 12-8 και να φτάνουν πρώτοι και στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ με 16-13. Στη συνέχεια τα δυνατά χτυπήματα του Τζούριτς και οι δυο συνεχόμενες άουτ επιθέσεις των Ούγγρων έφεραν το σκορ στα ίσα 18-18, για να πάρουμε το προβάδισμα 19-18 με το μπλοκ άουτ του Πρωτοψάλτη. Ένα προβάδισμα, που με το καλό σερβίς του άσου της Κηφισιάς, του Πετρέα και το μπλοκ άουτ του Κοκκινάκη χάρισε με 25-22 το σετ στην Ελλάδα.

Με τον… αέρα λοιπόν του α’ κερδισμένου σετ στο τουρνουά του Πόπραντ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε δυνατά και το β’ σετ όπου εκμεταλλευόμενο τα αντίπαλα λάθη, αποτελεσματικότητα στην επίθεση και τα μπλοκ του Πετρέα , να ξεφύγει με 8-4 και στη συνέχεια έχοντας επιβάλλει το ρυθμό της με 16-10. Οι Ούγγροι αντέδρασαν και με καλό σερβίς και μπλοκ έκλεισαν την ψαλίδα της διαφοράς στο 18-14. Στο 20-14 ο γαλανόλευκος πάγκος δέχθηκε κίτρινη κάρτα για καθυστέρηση του Κ. Δρίκου, που πέρασε στο ματς τον Κουρνέτα αντί Φιλίποφ και λίγο αργότερα το β’ κερδισμένο σετ της Εθνικής μας «σφραγίστηκε» στο 25-17 με ένα ακόμη ουγγρικό λάθος.

Το ξεκίνημα του γ’ σετ είχε χαρακτήρα ντέρμπι καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ , αλλά το λάθος σέρβις του Τακουρίδη και η επίθεση στο φιλέ του Τζούριτς έδωσαν βραχεία κεφαλή στους Μαγυάρους με 8-7. Κάπου εκεί το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα «μπλόκαρε» και με συνεχόμενα… δώρα των διεθνών μας η Ουγγαρία με ένα επιμέρους σκορ 4-0 ξέφυγε με 11-7. Η Ελλάδα αντέδρασε προς στιγμή μειώνοντας σε 12-11, όμως και πάλι κάποια γαλανόλευκα λάθη σε σερβίς και επίθεση διατήρησαν επικεφαλής στο σκορ την παρέα του Πάνταρ με 16-13. Ακολούθησε κακό θέαμα με πολλά χαμένα σερβίς και λάθη εκατέρωθεν για να φτάσουμε την διαφορά στον πόντο, 22-21 με το μπλοκ άουτ του Κοκκινάκη. Τελικά όμως η Ουγγαρία, μείωσε με 25-22 σε 2-1 σετ, πανηγυρίζοντας κι εκείνη το πρώτο της κερδισμένο σετ στη διοργάνωση.

Με τον Τζιουμάκα να παραμένει στο τερέν ως βασικός, μετά την αντικατάσταση του Τζούριτς στους τελευταίους πόντους του 3ου σετ, η Εθνική ξεκίνησε αποφασισμένη στο 4ο σετ να καθαρίσει το ματς. Έτσι, παρά κάποια λάθη και μετά το ισχνό προβάδισμα των διεθνών μας με 8-7 οι εντυπωσιακές επιθέσεις του Πρωτοψάλτη και η πίεση στο σερβίς του Τζιουμάκα ανέβασαν την διαφορά στο 16-10. Έπειτα από μία προσωρινή «βροχή» ελληνικών λαθών, που έδωσε το δικαίωμα στους Ούγγρους να μειώσουν σε 16-14 και να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του σετ, οι διεθνείς μας... γκάζωσαν σε επίθεση και μπλοκ και ανέβασαν τη διαφορά και πάλι στο 20-15 για να φτάσουν με 25-20 και 3-1 σετ στην πρώτη, αλλά ευχόμαστε όχι και τελευταία, νίκη τους στο Πόπραντ.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 25-17, 22-25, 25-20)
ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Τζούριτς 18 (17/30 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (6/7 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 12 (4/16 επ., 4 άσοι, 4 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (2/2 επ.), Κοκκινάκης 8 (6/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 85% υπ. – 54% άριστες), Πρωτοψάλτης 15 (13/27 επ., 2 άσοι, 76% υπ. – 59% άριστες), Στεφάνου –λ (70% υπ. – 35% άριστες) / Κουρνέτας, Τζιουμάκας 4 (4/8 επ.), Κουμεντάκης
ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Ντέμετερ): Νάγκι 8 (5/13 επ., 3 μπλοκ), Γκέργκιε 12 (8/20 επ., 2 άσοι 2 μπλοκ, 61% υπ. – 18% άριστες), Νέμεθ Σ. 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ, 45% υπ. – 09% άριστες), Τότ, Γιούχαζ 3 (3/5 επ.), Πάνταρ 18 (15/30 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μόλναρ –λ (47% υπ. – 20% άριστες) / Μπάγκιτς 5 (4/10 επ., 1 άσο, 83% υπ. – 50% άριστες), Μαγιάρ 2 (2 μπλοκ), Ντάβιντ