Κυριακή 4 Μαΐου 2014

Η ΜΕΝΤ κέρδισε με 3-0 την Ορεστιάδα και οδηγεί την κούρσα της ανόδου

04/05/2014 18:10:00
Η ΜΕΝΤ πέτυχε το 3 στα 3 στο 1ο ειδικό τουρνουά ανόδου της Α2 Ανδρών, καθώς κέρδισε με 3-0 και την Ορεστιάδα και αποχαιρέτισε τη Νέα Πέραμο όπου φιλοξενήθηκαν οι αγώνες όντας στην πρώτη θέση και χωρίς καμία απώλεια, ενώ αντιθέτως η Ορεστιάδα έχει πλέον ρεκόρ 1 νίκη και 2 ήττες.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης χωρίς να φτάσει στα επίπεδα απόδοσης των δύο προηγούμενων αγώνων, κατάφερε να εκμεταλλευτεί στο έπακρο τα λάθη του ΑΟΟ και την αναποτελεσματικότητα που είχε πάνω στο φιλέ.

Η ΜΕΝΤ ολοκλήρωσε το ματς με 49% στην επίθεση (61% και 59% είχε στα δύο προηγούμενα ματς) με την Ορεστιάδα να έχει μόλις 34% αφού σε κανένα σετ δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το 40%.

Κι όμως στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 15-15 (παρόλο που ο ΑΟΟ έπαιζε από το 6-7 χωρίς τον Βλασακίδη που υπέστη ελαφρύ διάστρεμμα) με το σκορ να γίνεται 15-19 με εύκολους πόντους που έδινε η Ορεστιάδα.
Η ομάδα του Έβρου με άσο του Ποτολίδη πλησίασε στον πόντο (20-21), αλλά στο 22-23 ο Σακόγλου και η άουτ επίθεση του Ποτολίδη τελείωσε το σετ.

Στο β’ σετ η ΜΕΝΤ ξέφυγε πολύ νωρίς με 7-13 δείχνοντας να καθαρίζει εύκολα το σετ, ωστόσο η Ορεστιάδα σταμάτησε τα λάθη, βελτίωσε το μπλοκ άμυνα και έφτασε στον πόντο (12-13), ωστόσο η βελτίωση ήταν πρόσκαιρη με την ΜΕΝΤ να απαντά άμεσα με δικό της σερί και να προηγείται 14-20 κατακτώντας και το β’ σετ.

Με το σκορ στο 0-2 ο Νίκος Αντωνιάδης ανακάτεψε την τράπουλα βάζοντας τον Ποτολίδη διαγώνιο, τον Διαμαντίδη με τον Βλασακίδη στην άκρη και τον Προδρομίδη στο κέντρο με την ομάδα του να αντιδρά καλύτερα και να προηγείται 9-6, αλλά να μην καταφέρνει να κρατήσει τη διαφορά.
Η ΜΕΝΤ με υπομονή στο παιχνίδι της, ισοφάρισε 9-9, προσπέρασε για πρώτη φορά 13-14 κι όλα κρίθηκαν λίγο αργότερα όταν το 17-15 υπέρ του ΑΟΟ έγινε 17-20 με τρία συνεχόμενα μπλοκ χωρίς ποτέ να μπορέσει η Ορεστιάδα να επιστρέψει.

Τα σετ: 22-25, 19-25, 19-25
ΑΟ Ορεστιάδας (Αντωνιάδης): Κεμανετζής 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Δημητρούδης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Βλασακίδης 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 29% άριστες), Ποτολίδης 9 (7/22 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 36% άριστες), Καρδαμανίδης 9 (8/23 επ., 1 μπλοκ), Χουσίδης 4 (2/6 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδης –λ (60% υπ. – 32% άριστες) / Διαμαντίδης 5 (3/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 27% υπ. – 20% άριστες), Προδρομίδης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Νένογλου

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 19 (15/28, 4 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 12 (11/21 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ. – 38% άριστες), Δημητριάδης 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 25% άριστες), Παπαϊακώβου 5 (3/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αντιφάκος 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Μποζίδης 5 (3/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κνάπεκ –λ (72% υπ. – 61% άριστες) / Χρυσάφης 2 (2/4 επ., 56% υπ. – 22% άριστες), Παραδεισιανός, Μπαλάσκας