Σελίδες

Παρασκευή 23 Μαΐου 2014

Κακή εμφάνιση και ήττα με 3-0 από την Εσθονία για την Εθνική Ανδρών

ΠΟΠΡΑΝΤ ΣΛΟΒΑΚΙΑ, ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΣΑΤ: ΗΛΙΑΣ ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ

Με ήττα 3-0 (26-24, 25-21, 27-25) ξεκίνησε την Παρασκευή 23/5 η Εθνική Ανδρών τις υποχρεώσεις της στο πλαίσιο των αγώνων του 1ου τουρνουά (23-25/5) του Α’ προκριματικού ομίλου του Ευρωβόλεϊ 2015 στο Πόπραντ της Σλοβακίας, καθώς το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, παρά την ψυχωμένη του προσπάθεια δεν κατάφερε να… φτάσει τους πανήψυλους αντιπάλους του, που με «όπλο» τους το μπλοκ "μπήκανε με το δεξί" στη διοργάνωση. Το Σάββατο στις 16.30 η Ελλάδα θα αναζητήσει την πρώτη της νίκη στο «Πόπραντ Αρένα» κόντρα στην Ουγγαρία, που χθες αντιμετώπισε την οικοδέσποινα Σλοβακία.

Στο ξεκίνημα του α’ σετ το καλό ελληνικό μπλοκ και το σερβίς δυσκόλεψαν την ανάπτυξη του παιχνιδιού των αντιπάλων μας, που κυνηγούσαν το σκορ, όμως ο θηριώδης Βένο, που χθες είχε γενέθλια, έβαλε ξανά την ομάδα στο παιχνίδι και η Εσθονία προηγήθηκε για πρώτη φορά στο σκορ με 7-6, από υπόδειξη άουτ, σε μπλοκ άουτ του Πρωτοψάλτη. Από το προβάδισμα των αντιπάλων μας με 8-7 και μετά, το ματς πήγαινε πόντο με τον Τζούριτς να αποτελεί την «αιχμή» του "γαλανόλευκου" δόρατος και με τις καλές ενέργειες των Αρμενάκη, Πρωτοψάλτη, η Εθνική μας πήρε βραχεία κεφαλή με 16-15, από άουτ επίθεση των Εσθονών.

Το μπλοκ του Πρωτοψάλτη (1.85μ) στο Βένο (2.10μ) θα μπορούσε να είναι στο 17-15 αναμφίβολα το… highlight της πρεμιέρας στο Πόπραντ, καθώς η αλήθεια είναι πως στα άκρα είμαστε η πιο κοντή ομάδα του τουρνουά, αλλά και… θαυματουργή. Μετά το 21-19 το ματς πήγαινε πόντο-πόντο και έπειτα από σκληρές μάχες στο φιλε, ο Κρέεκ χάρισε με 26-24 το α’ σετ στην ομάδα του Γκεόργκε Κρετού, που νωρίτερα είχε χάσει σετ μπολ με τον Γιουκάμι.

Στο β’ σετ το καλοστημένο και κυρίως θεόρατο μπλοκ των Εσθονών σταμάτησε τις επιθετικές προσπάθειες των διεθνών μας και οι αντίπαλοί μας ξέφυγαν με 8-6. Παρά τις προσπάθειες μας η επαναφορά στο τερέν του Κουμεντάκη αντί του «Κόκκι» δεν απέτρεψε τα λάθη της ελληνικής ομάδας, που καθηλωμένη από το εσθονικό μπλοκ και την ανεβασμένη ψυχολογία των αντιπάλων μας, είδε την "ψαλίδα της διαφοράς" να ανοίγει στο 14-10 και παρά την αντικατάσταση του Φιλίποφ με τον Κουρνέτα οι Εσθονοί έφτασαν στο 17-11. Το καλό σερβίς του Πρωτοψάλτη έδωσε… ανάσα 3 πόντων, 17-14 και με το καλό σερβίς του Αρμενάκη, ο Πετρέας με μπλοκ έφερε την ισοφάριση 18-18, μέσα σε ξέφρενους ελληνικούς πανηγυρισμούς. Τελικά όμως οι Εσθονοί, ανέβασαν ξανά τον πήχη στο μπλοκ και σε συνδυασμό με τα ελληνικά λάθη ζευγάρωσαν τα κερδισμένα τους σετ με 25-21.

«Με την πλάτη στον τοίχο» η Ελλάδα προσπάθησε στο τρίτο σετ, να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Ωστόσο το νευρικό ξεκίνημα και τα λάθη εκατέρωθεν έφεραν τους Εσθονούς επικεφαλής με 8-6. Τα χτυπήματα του γίγαντα Βένο πάνω από το ελληνικό μπλοκ χάρισαν κι άλλο έδαφος στους Εσθονούς που προηγήθηκαν με 11-7. Ο Σωτήρης Δρίκος, πέρασε τον Γιώργο Τζιουμάκα, αντί του Τζούριτς, σε μία προσπάθεια να φρεσκάρει την επίθεση, αλλά με ένα ακόμη μπλοκ του Άγκανιτς οι Εσθονοί ξέφυγαν με 17-10.

Η Εθνική μας όμως δεν το’ βαλε κάτω… Με την επιστροφή Φιλίποφ στο ματς, τις προσπάθειες του Τζιουμάκα, μερικά ακόμη εντυπωσιακά μπλοκ του Πρωτοψάλτη, αλλά κυρίως μεγάλη ψυχή, οι διεθνείς μας ισοφάρισαν σε 23-23, αλλά μετά από τρία χαμένα ματς μπολ η άουτ επίθεση του Τζιουμάκα «σφράγισε» με 27-25 τη «καθαρή» νίκη των Εσθονών, που δυσκολεύει με το καλημέρα της διοργάνωσης το έργο της Εθνικής μας.

Τα σετ: 26-24, 25-21, 27-25
Ελλάδα (Δρίκος): Τζούριτς 9 (9/24 επ.), Αρμενάκης 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 μπλοκ), Κοκκινάκης 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ, 78% υπ. – 61% άριστες), Πρωτοψάλτης 13 (11/20 επ., 2 μπλοκ, 76% υπ. – 68% υπ), Στεφάνου –λ (64% υπ. – 43% άριστες) / Κουρνέτας 1 (1 μπλοκ), Τζιουμάκας 6 (6/8 επ.), Κουμεντάκης 1 (1/2 επ., 43% υπ. – 43% άριστες)
Εσθονία (Κρετού): Πούπαρτ 10 (8/17 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 25% άριστες), Κρέεκ 6 (4/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τούμπαλ Κ. 6 (6 μπλοκ), Γιουκάμι 11 (10/20 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ. – 23% άριστες), Βένο 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ), Άγκανιτς 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Ρίκμπεργκ –λ (29% υπ. – 29% άριστες) / Τέπαν, Τάχτ 3 (3/4 επ.), Τούμπαλ Αν.

19.00, Ελλάδα – Σλοβακία

*Το δεύτερο τουρνουά του ομίλου θα γίνει το τριήμερο 29-31 στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη.

**Την πρόκριση για τα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος παίρνει η πρώτη ομάδα του ομίλου, ενώ η δεύτερη θα δώσει αγώνες μπαράζ.