Παρασκευή 9 Μαΐου 2014

Η ΜΕΝΤ κέρδισε 3-2 την Αργυρούπολη και πανηγυρίζει την άνοδο στη Volleyleague!

Η ΜΕΝΤ στη Volleyleague!

Η ΜΕΝΤ έγινε η πρώτη ομάδα που παίρνει την άνοδο για τη Βόλεϊ Λιγκ, καθώς επικράτησε με 3-2 της Αργυρούπολης, στο πρώτη της ματς στο τουρνουά της Ορεστιάδας. Απομένουν δύο αγωνιστικές και οι Θεσσαλονικείς έφτασαν τους 11 βαθμούς. Απέχουν 4 βαθμούς από την Αργυρούπολη και 6 από την Ορεστιάδα, οι οποίες όμως έχουν να παίξουν αγώνα μεταξύ τους.

Ο αγώνας ήταν περίεργος γιατί είχαμε μεγάλες διαφορές. Αρχικά φάνηκε ότι η ΜΕΝΤ θα έχει εύκολο έργο καθώς η Αργυρούπολη άργησε να μπει στο ματς, αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην υποδοχή και η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηε εύκολα.
Όμως η συνέχεια ήταν διαφορετική. Συνεχόμενα λάθη της ΜΕΝΤ στο δεύτερο σετ έδωσαν προβάδισμα στην Αργυρούπολη με 15-11. Η ΜΕΝΤ ισοφάρισε σε 16-16, αλλά το μπλοκ του ΑΟΝΑ του έδωσε ξανά το πλεονέκτημα (21-18), ενώ στο 22-20 και στο 24-21 ήταν ο Σαμαντάς που πήρε πόντους για να τελειώσει το σετ.

Το δεύτερο ήταν και το μοναδικό σετ που είχαμε... κόντρα. Η Αργυρούπολη είχε «φόρα» και με πρωταγωνιστή τον Λουκά πήρε διαδορά ακόμα και 11 πόντων (22-11) για να προηγηθει με 2-1. Η ΜΕΝΤ απάντησε με τον ίδιο τρόπο στο 4ο σετ καθώς με το σερβις του Μποζίδη το 10-10 έγινε το 10-19.

ΜΕΝΤ ήθελε... μισό σετ για να πάρει την άνοδο και δεν ήταν διατεθειμένη να το χάσει. Προηγήθηκε με 7-12 με την Αργυρούπολη όμως να μείωνει τον πόντο (11-12). Όμως μια επίθεση του Σακόγλου και μια άστοχη επίθεση του Μηνούδη τελείωσαν το ματς

Τα σετ: 2-3 (12-25, 25-21, 25-14, 14-25, 11-15)

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 23 (19/46, 1 άσο, 3 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 23 (18/38 επ., 5 μπλοκ, 80% υπ. – 35% άριστες), Δημητριάδης 9 (5/14 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 54% υπ. – 39% άριστες), Παπαϊακώβου 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Αντιφάκος 6 (2/7 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μποζίδης 4 (1/2 επ., 3 άσοι)/ Κνάπεκ –λ (61% υπ. – 28% άριστες)
ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μπουτσουρής): Μηνούδης 20 (18/35 επ., 2 άσοι), Λουκάς 19 (16/35 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ. – 36% άριστες), Σαμαντάς 11 (7/12 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μπατιστάτος 2 (2/8 επ.), Δημητριάδης 3 (1/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Παπαστέλιος 8 (0/7 επ., 2 μπλοκ)/ Κοτζαμπάσης –λ (48% υπ. – 30% άριστες), Χριστοδουλάκης 2 (2/2 επ.), Παυλίδης, Κουμουνδούρος, Αγγέλης 4 (3/14 επ.,1 μπλοκ)

Γκολίτσης: «Τεράστια συγκίνηση, ανεβήκαμε πέντε κατηγορίες με τη ΜΕΝΤ» Γκολίτσης: «Τεράστια συγκίνηση, ανεβήκαμε πέντε κατηγορίες με τη ΜΕΝΤ» (video)

Εμφανώς συγκινημένος και δίχως να μπορεί να συγκρατήσει τα δάκρυα του, ο Σπύρος Γκολίτσης μίλησε στην κάμερα του volleynews.gr, αναφερόμενος στην άνοδο της ομάδας, στην προσπάθεια που έχει καταβάλει για την ομάδα, ενώ αφιέρωσε και την επιτυχία της ομάδας.

«Είμαστε πολύ χαρούμενοι και συγκινημένοι, που καταφέραμε να υλοποιήσουμε αυτό το στόχο. Ήταν μια διαδρομή μεγάλη, εγώ ξεκίνησα στη ΜΕΝΤ στο Β' τοπικό, έχουμε ανέβει πέντε κατηγορίες, φτάσαμε στην κορυφή. Μεγάλη χαρά για όλους μας. Σήμερα δεν παίξαμε πολύ καλά, η πίεση του φαβορί, το στρες, ενώ κάναμε ένα εκπληκτικό πρώτο σετ, βρεθήκαμε πίσω 1-2. Ξέραμε ότι θέλουμε δύο βαθμούς για τη μαθηματική εξασφάλιση της ανόδου, τα παιδιά δείξανε ψυχικά αποθέματα και καταφέραμε και το γυρίσαμε. Είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος που πέτυχα το στόχο, και καταφέραμε και φτάσαμε τη ΜΕΝΤ όλοι μαζί στην Α1. Θέλω να αφιερώσω σε πολλούς αυτή την άνοδο. Στο Γιώργο τον Ουζούνογλου, που είμαστε μαζί εφτά χρόνια («Μαζί τα καταφέραμε, Γιώργη», είπε χαρακτηριστικά). Επίσης σε όλα τους αθλητές μου, σε όλα τα μέλη της διοίκησης, σε όλους τους χορηγούς, σε όλους τους φίλους. Είναι πάρα πολλοί αυτοί που βοήθησαν, και η ομάδα έφτασε εδώ που έφτασε. Για μένα είναι τεράστια συγκίνηση και χαρά, γιατί έχω αφιερώσει άπειρες ώρες σ' αυτή την ομάδα, παραμελώντας βασικά πράγματα».