Τετάρτη 11 Φεβρουαρίου 2015

Απόδραση του Εθνικού από το Κατσάνειο με νίκη - πρόκριση στο τάι μπρέικ

Μετά από ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές, φοβερή ένταση και πάθος, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης λύγισε την αντίσταση του Ηρακλή στο κατάμεστο Κατσάνειο, επικρατώντας στο τάι μπρέικ και πήρε την πρόκριση στους ‘8’ του Κυπέλλου ε, όπου θα αντιμετωπίσει (ως γηπεδούχος τον ΠΑΟΚ).

Ο Εθνικός πήρε σχετικά εύκολα το πρώτο σετ και μέχρι το 18-21 του β’ σετ είχε τον έλεγχο του αγώνα, με τον Ηρακλή παρά τα 12 λάθη του να καταφέρνει να προσπεράσει 24-23 και να πάρει το σετ στο 6ο σετ μπολ με 29-27.

Οι κυανόλευκοι στο γ’ σετ πίεσαν ακόμη περισσότερο από το σερβίς και μετά το αρχικό 8-5 άνοιξαν τη διαφορά (16-8) φτάνοντας εύκολα στο 2-1, όμως ο Εθνικός (βοήθησε πολύ η είσοδος του Θωμά Δημητριάδη) απάντησε στο δ’ σετ βελτιώνοντας την επίθεση του και το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Ο Εθνικός με όπλο την εμπειρία του ξέφυγε 6-10, ο Ηρακλής πλησίασε στον πόντο 9-10, αλλά οι Θρακιώτες έχοντας μεγάλη αποτελεσματικότητα στην επίθεση (7/8 στο 5ο σετ) ξέφυγαν ξανά με 9-13 και πήραν τη νίκη.

Η γνώμη του πάγκου
Χρήστος Πάτρας: «Αν είχαμε παίξει 5-6 τόσο δυνατά παιχνίδια στη διάρκεια της σεζόν θα είχαμε κερδίσει. Κάναμε μεγάλη εμφάνιση, ικανοποιήσαμε τον κόσμο μας και δείξαμε ότι είμαστε για τους στόχους που έχουμε στο πρωτάθλημα. Θέλαμε να προχωρήσουμε στο Κύπελλο, φτάσαμε στα όρια μας και χάσαμε στις λεπτομέρειες από μια πολύ καλή ομάδα»

Σάκης Μουστακίδης: «Έγινε ένα καλό παιχνίδι, σε ένα γεμάτο γήπεδο, με ένταση, ανατροπές και καλό θέαμα. Μας λείπουν τέτοια παιχνίδια κι ήταν ένα καλό μάθημα προκειμένου να πάρουμε κάποιες εμπειρίες. Τέλος καλό όλα καλά και συνεχίζουμε».

Τα σετ: 21-25, 29-27, 25-12, 15-25, 10-15
Ηρακλής (Πάτρας) Παλέντζας 32 (25/49 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Κολτσιάκης 13 (8/26 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 42% άριστες), Μποζίδης, Στεφανίδης 13 (12/27 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. – 29% άριστες), Τσολάκος 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Γάτσης 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Τσιράκης –λ (64% υπ. – 32% άριστες) / Ηλίας, Τσιάρας, Μούχλιας 1 (1 άσο)
Εθνικός (Μουστακίδης) Δαλακούρας Κ. 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. - 12% άριστες), Μίχαλι 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Κασαμπαλής 4 (4 μπλοκ), Κιόσης 12 (10/13 επ., 2 μπλοκ), Δαλακούρας Αν. 17 (14/34 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 47% υπ. - 25% άριστες), Άντριτς 18 (14/28 επ. 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κοντοστάθης –λ (58% υπ. - 31% άριστες) / Όστιν, Δημητριάδης 6 (3/8 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 73% υπ. – 18% άριστες).