Κυριακή 8 Φεβρουαρίου 2015

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΥΓΙΣΕ ΣΤΟ ΤΑΙ ΜΠΡΕΙΚ!!

Μετά από έναν αγώνα που αποτέλεσε διαφήμιση για το βόλεϊ, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη στο μεγάλο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volleyleague και διατήρησε το αήττητο μία εβδομάδα πριν από την αναμέτρηη με τον ΠΑΟΚ που θα κρίνει την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου. Ο Εθνικός παρότι βρέθηκε να χάνει 2-0 σετ κατάφερε να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ και να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό, ενώ και στο 5ο σετ έχανε 14-10, ισοφάρισε 14-14 και 15-15 και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη.
Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 σετ αλλά ο τραυματισμός του Κάρσον Κλαρκ στο γόνατο στα μέσα του 3ου σετ όταν ο Εθνικός προηγήθηκε 16-9 έφερε αναστάτωση στον Ολυμπιακό. Ο Εθνικός με αντεπίθεση διαρκείας, φοβερό μπλοκ που του απέφερε 24 πόντους εκ των οποίων οι 11 στο 4ο σετ κατάφερε να ισοφαρίσει. Να σημειωθεί πως ο Εθνικός αγωνίστηκε με βασικούς ακραίους τον Ανέστη και τον Κώστα Δαλακούρα καθώς ο Μπόζινταρ Τσουκ ήταν στην αποστολή του Εθνικού για τελευταία φορά. Συμφώνησε με την διοίκηση του Εθνικού να εξοφληθεί και θα αποχωρήσει.

Εκρηκτικό ξεκίνημα Ολυμπιακού
Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 6-4 και αργότερα με 11-6 από εκρηκτικό ξεκίνημα στο μπλοκ. Η διαφορά διατητρήθηκε και μεγάλωσε με 20-12 μετά τα δύο λάθη των γηπεδούχων και ο Ολυμπιακός πήρε το 1ο σετ έυκολα με 25-17.

Στο 2ο σετ το 4-4 έγινε 8-4 για τον Ολυμπιακός με σερί 4-0 από διαδοαχικές επιθέσεις του Κοΐστρα, ενώ η διαφορά άνοιξε στο 16-10 με τα μπλοκ των Γιούρισιτς και Προύσαλη. Με την είσοδο του Κιόση ο Εθνικός πίεσε στο σερβίς και οι ακρίτες μάζεψαν τη διαφορά στο σκορ στον έναν πόντο (17-18). Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κρατήσει το μικρό προβάδισμα και να τελειώσει το σετ με μπλοκ του Κοΐστρα στον Κώστα Δαλακούρα που είχε μοναδική ευκαιρία για να ισοφαρίσει αλλά δεν τα κατάφερε καθώς το σκορ έγινε 25-23.

Η ισοφάριση και τα 11 μπλοκ

Ο Εθνικός μπήκε δυνατά στο 3ο σετ και με τους αδελφούς Δαλακούρα πρωταγωνιστές προηγήθηκε 9-4. Η διαφορά μεγάλωσε όταν ο Κιόσης με άσσο έκανε το 18-10 και ο Καζάζης επιστράτευσε τον Μαρούλη αντί του Προύσαλη και αντικατέστησε τον τραυματία Κλαρκ. Το σετ τελείωσε 25-15 για τους ακρίτες που μείωσαν 25-15.

Στο 4ο σετ ο Τζελάτι ήταν ο διαγώνιος του Ολυμπιακού ενώ στο 4-4 ο Εθνικός έκανε σερί 4-0 για το 8-4 και με ρεσιτάλ στο μπλοκ που απέφερε 11 από τους συνολικά 25 πόντους που αποτελεί ρεκόρ μέσα σε ένα σετ στο εφετινό πρωτάθλημα. Ο Εθνικός με 25-12 έστειλε άνετα τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Επιστροφή Κλαρκ για τη νίκη

Ο Αμερικανός Κλαρκ επέστρεψε στο 5ο σετ και έγινε η μεγάλη μάχη του αγώνα. Το 4-2 για τον Ολυμπιακό έγινε 6-4 με σερί 4-0, ενώ το καθοριστικό σημείο ήταν το 8-7. Με τον Ντιάτσκοφ στο σερβίς ο Ολυμπιακός «τρύπησε» την υποδοχή του Εθνικού και με σερί 3-0 προηγήθηκε 10-8. Οι Ντιάτσκοφ, Γιούρισιτς με σερί 3-0 εκτόξευσε τη διαφορά στο 14-10 αλλά και πάλι ο αγώνας δεν είχε τελειώσει. Ο Άντριτς μείωσε 14-11 και με δύο πόντους του Μιχάλι και μπλοκ του Κώστα Δαλακούρα στον Κώστα Χριστοφιδέλη που είχε ευκαιρία να τελειώσει τον αγώνα, έγινε το 14-14 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών από 1.200 ακρίτες. Ο Γιούρισιτς έβαλε τον Ολυμπιακό πάλι μπροστά με 15-14, ο Άντριτς ισοφάρισε (15-15) αλλά ο ίδιος έχασε το σερβίς και ο αγώνας τελείωσε με επιτυχημένη κόντρα επίθεση του Κάρσον Κλαρκ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος - Παπαδογούλας