Σάββατο 28 Ιουλίου 2012

Ηττα στην πρεμιέρα των Ολυμπιακών για Βίκυ, Μαρία

ΚΟΥΝ / ΖΟΥΜΓΚΕΡ - ΑΡΒΑΝΙΤΗ / ΤΣΙΑΡΤΣΙΑΝΗ 2-0

Ηττα στην πρεμιέρα για Βίκυ, Μαρία (ΦΩΤΟ)
Την ήττα με 2-0 (21-13, 21-19) από τις ελβετίδες Κουν / Ζούμγκερ γνώρισαν οι Βίκυ Αρβανίτη / Μαρία Τσιαρτσιάνη στην πρεμιέρα του Β΄ομίλου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου. Ο αγώνας έγινε στο κατάμεστο γήπεδο στο Χορς Γκουάρντς Παρέιντ. Η ελληνική ομάδα νικήθηκε από το άχος της πρεμιέρας και με κακή υποδοχή (δέχτηκε 8 άσσους και οι 6 ήταν στο 1ο σετ) έχασε χωρίς αντίσταση το 1ο σετ, ενώ στο 2ο σετ δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει το προβάδισμα με 9-4 και 11-6 καθώς έπεσε πάνω στο ελβετικό μπλοκ και δεν μπόρεσε να τελειώσει καθοριστικές «κόντρα» επιθέσεις. Οι ελβετίδες ισοφάρισαν 14-14, ξέφυγαν 17-15 και 18-16, η ελληνική ομάδα ισοφάρισε 19-19 αλλά με δύο επιθέσεις από Κουν, Ζούμγκερ η ελβετική ομάδα πήρε τη νίκη.
Η προσπάθεια συνεχίζεται και την Δευτέρα θα αντιμετωπίσουν τις ρωσίδες Βασίνα / Βοζάκοβα (18.30) όπου χρειάζονται τη νίκη για να μπουν σε τροχιά πρόκρισης.
Κουν / Ζούμκερ - Αρβανίτη / Τσιαρτσιάνη 2-0 (21-13, 21-19) - Δείτε τα στατιστικά