Τρίτη 31 Ιουλίου 2012

ΛΟΝΔΙΝΟ 2012: ΑΡΒΑΝΙΤΗ / ΤΣΙΑΡΤΣΙΑΝΗ - ΒΑΣΙΝΑ / ΒΟΖΑΚΟΒΑ 2-1

Μεγάλη ανατροπή κι ελπίδα πρόκρισης

ΛΟΝΔΙΝΟ 2012: ΑΡΒΑΝΙΤΗ / ΤΣΙΑΡΤΣΙΑΝΗ - ΒΑΣΙΝΑ / ΒΟΖΑΚΟΒΑ 2-1 (18-21, 21-13, 15-12)

Μεγάλη ανατροπή κι ελπίδα πρόκρισης (ΦΩΤΟ)
Λονδίνο - Αποστολή: Γιάννης Γιαγκίνης
Την πρώτη τους νίκη στο Ολυμπιακό τουρνουά του Λονδίνου σημείωσαν οι Aρβανίτη / Τσιαρτσιάνη επικρατώντας των ρωσίδων Βασίνα / Βοζάκοβα (Ρωσία) 2-1 (18-21, 21-13, 15-12) για την 2η αγωνιστική του Β΄ομίλου του Ολυμπιακού τουρνουά μπιτς βόλεϊ. Όλες οι ομάδες στον Β΄όμιλο...
έχουν από μια νίκη και οι δύο πρώτες θέσεις που οδηγούν απ΄ευθείας στην 16αδα θα κριθούν στους αγώνες της τελευταίας αγωνιστκής που θα γίνουν την Τετάρτη.
Στο κατάμεστο Χόρς Γκουάρντς Παρέιντς η ελληνική ομάδα είχε υπεροχή στο σερβίς (6 άσσοι εκ των οποίων 5 σημείωσε η Αρβανίτη) αλλά και στην επίθεση κι αν δεν έχανε το ρυθμό της στο 1ο σετ από τη διαμαρτυρία της Μαρίας Τσιαρτσιάνη και την κίτρινη κάρτα στο 14-12  (διαμαρτυρία στην ρέφερι Μιράντα Καρβάλιο από την Πορτογαλία) τότε δεν θα είχε χάσει ούτε το 1ο σετ απέναντι στις άπειρες ρωσίδες που όταν πιέστηκαν έκαναν λάθη σε υποδοχή και κόντρα επιθέσεις. Στο 7-7 η ελληνική ομάδα έκανε σερί 3-0 και ξέφυγε 10-7, ενώ στο 14-12 δε μπόρεσε να αξιοποιήσει το προβάδισμα. Οι ρωσίδες προσπέρασαν με 17-16 και με καλύτερες τοποθετήσεις στο μπλοκ αλλά και αποτελεσματικά σερβίς πήραν το σετ 21-18.

Σερί 7-0 και ισοφάριση

Η ελληνική ομάδα άλλαξε την τακτική της στο 2ο σετ σημαδεύοντας στην πίσω ζώνη κι αυτό την βοήθησε να οικοδομήσει μεγάλη διαφορά και από το 4-3 να κάνει σερί 7-0 χάρις τα σερβίς της Αρβανίτη και τις κερδισμένες μονομαχίες της Τσιαρτσιάνη στο φιλέ.
Η Αρβανίτη είχε μεγάλη ψυχραιμία και κράτησε την υποδοχή, ενώ η Τσιαρτσιάνη είχε χειμαρώδες πάθος και φοβερή δύναμη πάνω στο φιλέ.

Ανατροπή από 9-7

Μεγάλη μάχη έγινε στο τάι μπρέικ όπου οι ρωσίδες προηγήθηκαν 9-7, αλλά και πάλι το ελληνικό δίδυμο έκανε γύρισμα στο σκορ. Χάρις την πολύ καλή άμυνα ισοφάρισε 9-9 και η Βάσινα έβαλε και πάλι μπροστά τις ρωσίδες με 10-9 και αργότερα σε 11-10. Η επίθεση της Τσιαρτσιάνη έφερε την ισοφάριση και η επόμενη φάση ήταν καθοριστική καθώς η Αρβανίτη έβγαλε άμυνα και μετά από εκπληκτική πάσα της Τσιαρτσιάνη τελείωσε την κόντρα επίθεση κερδίζοντας το προβάδισμα με 12-11. Η Αρβανίτη με νέο πλασέ έκανε το 13-11 και παρά τη μείωση του σκορ από την Βοζάκοβα σε 13-12 η Τσιαρτσιάνη πήρε το παιχνίδι στα χέρια της και με επίθεση και άσσο τελείωσε τον αγώνα με 15-12 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς από τις ίδιες αλλά και από τους ελληνες που βρέθηκαν μεταξύ των 12.000 θετών.