Σελίδες

Κυριακή 22 Ιουλίου 2012

ΜΑΣΤΕΡΣ 2012: FINAL - ΚΕΡΑΜΩΤΗ

Πάνε Λονδίνο... πρωταθλήτριες

Οι Βίκυ Αρβανίτη και Μαρία Τσιαρτσιάνη δεν δυσκολεύτηκαν στον τελικό του Μαστερς της Κεραμωτής, νίκησαν με 2-0 (21-12, 21-16) τις Κάταλιν Κις και Αθηνά Παπαφωτίου και αναδείχθηκαν πρωταθλήτριες 2012. Έτσι λίγες μέρες πριν το Λονδίνο κατέκτησαν την εγχώρια κορυφή και...
θα πάνε ως πρωταθλήτριες στην Ολυμπιάδα για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

«Χρυσό» αντίο με το 7ο

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι οι Ξενάκης / Μπιλλήρης νίκησαν με 2-1 (21-17, 19-21, 15-13) τους Ζουπάνη / Κοτσιλιάνο στο τελικό του Μαστερς της Κεραμωτής και αναδείχθηκαν πρωταθλητές Ελλάδος 2012. Όμως η νίκη αυτή είχε ιδιαίτερη σημασία γαι τον Μάνο Ξενάκη, αφού...
ολοκλήρωσε την καριέρα του στην άμμο, το σημερινό ήταν το τελευταίο του παιχνίδι, με ένα χρυσό μετάλλιο και την κατάκτηση της κορυφής.

Σίγουρα δεν θα μπορούσε να είχε ονειρευτεί πιο ιδανικό φινάλε. Μετά το τέλος του αγώνα οι πανηγυρισμοί δεν μπορούν να περιγραφούν.

Ήταν ο 7ος τίτλος και 25ος τελικός σε Μάστερς για τον Μάνο Ξενάκη και πλέον φιγουράρει μόνος πρώτος στους πρωταθλητές.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι Ξενάκης / Μπιλλήρης ξεκίνησαν δυνατά και πήραν το πρώτο σετ, όμως οι περσινοί πρωταθλητές έφεραν το ματς στα ίσα. Στο τάι μπρέικ όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.