Κυριακή 3 Ιουνίου 2012

Ήττα και από Δανία

ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΛΙΓΚ ΑΝΔΡΩΝ: ΕΛΛΑΔΑ - ΔΑΝΙΑ 0-3
Τερουέλ. Αποστολή- ΠΣΑΤ Κων/νος Χατζηδημητρίου
Στα σημεία ηττήθηκε η εθνική ομάδα των ανδρών με 3-0 (25-21, 28-26, 25-23) από την Δανία, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να μετράει τρεις ήττες σε ισάριθμους αγώνες στην 2η εβδομάδα του Ευρωπαϊκού Λιγκ που διεξήχθη στην πόλη Τερουέλ της Ισπανίας και επιστρέφει χωρίς πόντο στο ενεργητικό της. Όαση ο Γιώργος Πετρέας που έκανε εξαιρετικό παιχνίδι...
και πέτυχε 20 πόντους με 15/19 επιθέσεις και 5 μπλοκ. Η διαφορά με την Δανία ήταν πως οι αντίπαλοι μας είχαν περισσότερες εναλλακτικές.

Καλή στην υποδοχή η Εθνική, αλλά επιθετικά είχε προβλήματα. Η Εθνική προηγήθηκε σε 2ο και 3ο σετ, όμως λύγισε στο τέλος.

Η Εθνική Ανδρών ηττήθηκε και στο τρίτο παιχνίδι της στο 2ο τουρνουά του Ευρωπαϊκού λιγκ που διεξάγεται στο Τερουέλ από την Δανία με 3-0 σετ (25-21, 28-26, 25-23) και ολοκλήρωσε χωρίς πόντο την παρουσία της στην Ισπανία. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μετά το κακό 1ο σετ, προσπάθησε πολύ στα δύο επόμενα και μάλιστα στο 3ο προηγήθηκε 19-14 και 20-16, αλλά δεν
τα κατάφερε να πάρει κάποιο θετικό αποτέλεσμα.
Κορυφαίος για την ελληνική ομάδα ήταν ο κεντρικός Γιώργος Πετρέας που σημείωσε 20 πόντους με 80% (!) ευστοχία, έχοντας και ρόλο σκόρερ, αλλά ήταν φυσικό πως η Εθνική δεν θα μπορούσε να
κερδίσει το ματς παίζοντας συνέχεια με πρώτο χρόνο.
Μπορεί να φαίνετε οξύμωρο, αλλά στην συγκεκριμένη Εθνική Ομάδα, την δεδομένη χρονική στιγμή, η ευθύνη βαραίνει περισσότερο τους παίκτες που τους ζητήθηκε η βοήθεια τους και απουσιάζουν από αυτή την προσπάθεια, παρά τους διεθνείς που βρίσκονται τώρα στο ρόστερ και αγωνίζονται με όποιες δυνατότητες έχουν και όποια λάθη και αν κάνουν, δίνοντας πολλές φορές και περισσότερα απ’ όσα μπορούν στον αγωνιστικό χώρο.
Παίκτες και τεχνικό επιτελείο προσπαθούν κάτω από αντίξοες συνθήκες και με λίγες επιλογές να στηρίξουν την Εθνική Ανδρών και να έχουν μία αξιοπρεπή παρουσία σε όλα τα τουρνουά.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπορεί να έχει χάσει έδαφος για την 2η θέση (την ξεπέρασε πλέον και η Δανία και την άφησε 4η), αλλά έχει ακόμα ελπίδες πρόκρισης στην τελική φάση, αρκεί βεβαίως να στηριχτεί και να ενισχυθεί στην συνέχεια της διοργάνωσης, δηλαδή στα επόμενα δύο τουρνουά.

Στο 1ο σετ η ελληνική ομάδα έχασε γρήγορα το προβάδισμα από τους Δανούς, οι οποίοι προηγήθηκαν 5-8 με μπλοκ του Κρίστιανσεν.
Παρά την μείωση του σκορ σε 15-17, χάρις τις καλές επιλογές των κεντρικών Πετρέα, Σμαραγδή, η Εθνική δεν μπόρεσε να πάρει κεφάλι. Ένας άσσος από τον Κρίστιανσεν και ένα μπλοκ από τον
Τόμσεν έκαναν το 15-20, καθαρίζοντας το σετ, το οποίο τελείωσε με 21-25.
Στο 2ο σετ ο Αλέκος Λεώνης έβαλε στη θέση του Μπέλλου τον Σαρικείσογλου με τον Καρυπίδη να γυρίζει διαγώνιος. Το σύστημα αυτό φάνηκε να είναι πιο λειτουργικό και να αποδίδει καλύτερα. Το
αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έλεγχε το σετ στην μεγαλύτερη του διάρκεια, προηγούμενο 3-1, 10-8, 13-10 και 17-15. Σε εκείνο το σημείο όμως οι Δανοί γύρισαν το ματς και με σερί 3-0 προηγήθηκαν 17-18 και 18-20. Η Ελληνική ομάδα αντέδρασε και στους τελευταίους πόντους ισοφάρισε 23-23 και παρά τα 2 σετ μπολ των Σκανδιναβών έμεινε ζωντανή στο σετ και θα μπορούσε να το πάρει όταν πέρασε μπροστά 26-25 με μπλοκ του εξαιρετικού Πετρέα, αλλά οι Δανοί με 3-0 σερί πήραν το σετ με μπλοκ του Γιάκομπσεν στον Σαρικείσογλου για το 26-28.
Στο 3ο σετ η ελληνική ομάδα άλλαξε πασαδόρο, αφού μπήκε ο Στοιβαχτής αντί του Τερζή. Το ξεκίνημα ήταν καλό (4-2) με τον Πετρέα να πιάνει άλλο ένα μπλοκ (το 4ο). Με δύο ακόμα μπλοκ
από Σμαραγδή, Ριζόπουλο η Ελλάδα αύξησε το προβάδισμα της σε 10-6. Η ομάδα του Αλέκου Λεώνη αύξησε ακόμα την διαφορά της στο +5 (16-11) με τον Καρυπίδη να κρατάει καλά την θέση του διαγωνίου και την υποδοχή να είναι πολύ σταθερή. Παρά το λάθος των διαιτητών που έδωσαν τον πόντου στους Δανούς για το 16-13, η Ελλάδα αύξησε ξανά την διαφορά της σε 5 πόντους (19-14). Τα λάθη της Εθνικής έδωσαν την ευκαιρία στους Δανούς να μειώσου σε 20-19 (από 20-16) και να ξαναμπούν στην διεκδίκηση του σετ, κάτι που το κατάφεραν για τα καλά όταν ισοφάρισαν 21-21. Με την ψυχολογία με το μέρος τους πλέον οι Δανοί κατόρθωσαν να κάνουν το 22-24 με συνολικό επιμέρους σκορ (10-3) και να πάρουν το σετ με 23-25.

Τα σετ: 21-25, 26-28, 23-25

ΕΛΛΑΔΑ (Αλέκος Λεώνης): Μπέλλος, Τερζής, Ριζόπουλος 6 (4/11, 2 μπλοκ, 56%-41%), Καρυπίδης 11 (11/25, 43%-43%), Σμαραγδής 6 (5/9, 1 μπλοκ), Πετρέας 20 (15/19, 5 μπλοκ), Παπαδημητρίου (λ,75%-63%)/ Σαρικείσογλου 8 (7/14, 1 μπλοκ, 60%-20%), Παπαδημητρίου Θ., Σουλτανόπουλος, Στοιβαχτής.

ΔΑΝΙΑ (Φρεντ Στούρμ): Κνούντσεν 10 (8/17, 2 μπλοκ, 65%-47%), Τόμσεν 9 (6/6, 3 μπλοκ, Γιάκομπσεν 3 (1/2, 1 άσσο, 1 μπλοκ), Κρίστιανσεν 14 (11/18, 2 άσσος, 1 μπλοκ, 47%-47%), Ντίτλεβσεν 18 (16/33, 2 μπλοκ), Χους 8 (6/13, 1 μπλοκ, 1 άσσο), Σόλερ (λ. - 70%-50%)/ Σούλτζ.