ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΛΙΓΚ: ΕΛΛΑΔΑ - ΣΛΟΒΑΚΙΑ 0-3

Παράδοση άνευ όρων...

Παράδοση άνευ όρων... (ΦΩΤΟ)
Αποστολή- ΠΣΑΤ Κων/νος Χατζηδημητρίου
Η Εθνική βόλεϊ ανδρών γνώρισε την ήττα από την Σλοβακία με 3-0 (25-18, 25-19, 25-18) στον πρώτο αγώνα της στη 2η εβδομάδα του Α΄ ομίλου του Ευρωπαϊκού Λιγκ που γίνεται στο Τερουέλ της Ισπανίας. Το εθνικό συγκρότημα έκανε...
κακή εμφάνιση και γνώρισε την ήττα. Η ελληνική ομάδα σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δε μπόρεσε να παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο. Προηγήθηκε με 4-3 στο 1ο σετ και κρατήθηκε κοντά μέχρι το 11-12. Από εκεί και πέρα η ομάδα του Αντρέι Κράβαρικ πάτησε... γκάζι και ξέφυγε με 13-18 και 17-23. Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ. Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 3-2 αλλά η Σλοβακία πέρασε μπροστά με 7-4 και διατήρησε τη διαφορά με 2-3 πόντους μέχρι το 19-16 και από εκεί και πέρα η ψαλίδα άνοιξε κι άλλο. Στο 3ο σετ η ελληνική ομάδα κρατήθηκε κοντά μέχρι το 14-13 και από εκεί και πέρα παρέδωσε τα όπλα.

Είναι χαρακτηριστικό πως η Ελλάδα έκανε 28 λάθη και υστερούσε σε μπλοκ (2-10) και σέρβις (1-5). Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο γιος του ομοσπονδιακού τεχνικού της Σλοβακίας Στέφαν Κριτιάνσκι τζούνιορ με 9 πόντους, όλοι σε κρίσιμα σημεία. Αύριο στις 19:00 η Ελλάδα αντιμετωπίζει την οικοδέσποινα Ισπανία.

Στο 1ο σετ η ελληνική ομάδα είχε πολύ άσχημες επιλογές στο σερβίς (5 χαμένα και πολλά στα χέρια των αντιπάλων) και έχασε όλες τις μονομαχίες πάνω στο φιλέ (4-0 τα μπλοκ). Προηγήθηκε 4-3 με τον Μπέλλο, αλλά ο Κρτιάνσκι πήγε στο σερβίς και με δύο άσσους έκανε το 4-6, δίνοντας το έναυσμα για τους Σλοβάκους να προηγηθούν στα σετ. Ο γιος του προπονητή των Σλοβάκων ήταν αυτός που έδωσε προβάδισμα 3 πόντων (7-10) στην ομάδα του με μπλοκ, αλλά αυτός που «καθάρισε» το σετ ήταν ο Ζάτκο που πήγε στην γραμμή του σέρβις και μετέτρεψε το 13-14 σε 13-18 με τα δύσκολα χτυπήματα του που «τρύπησαν» την ελληνική υποδοχή. Οι αλλαγές των Σαρικείσογλου, Πελεκούδα, Παπαδημητρίου, δεν μπόρεσαν να αλλάξουν την ροή του ματς και έτσι το 18-25 ήρθε εύκολα.

Στο 2ο σετ ο Αλέκος Λεώνης ξεκίνησε τον Καρυπίδη διαγώνιο αντί του Μπέλλου και τον Σαρικείσογλου ακραίο. Το ξεκίνημα ήταν θετικό (1-0, 3-2), αλλά οι πολλές χαμένες κόντρα μπάλες έδωσαν ξανά την ευκαιρία στους Σλοβάκους να πάρουν…. κεφάλι στο σκορ (4-6), ενώ μία απίθανη άμυνα από τον Κουμπς που ολοκληρώθηκε με άουτ του Ριζόπουλου έδωσε εκτός της διαφοράς των τριών πόντων (5-8) και την ψυχολογία του σετ στους αντιπάλους μας. Τα πολλά λάθη της ελληνικής ομάδας συντήρησαν την διαφορά υπέρ των Σλοβάκων, με τον Μπένζ να πετυχαίνει άσσο και να δίνει σημαντικό προβάδισμα με 15-19. Χωρίς καλές επιλογές η διαφορά αυτή ήταν μη αναστρέψιμη και έτσι το 19-25 ήταν φυσικό επακόλουθο.

Στο 3ο σετ ο ομοσπονδιακός τεχνικός άλλαξε πασαδόρο, αφού πέρασε τον Στοιβαχτή στη θέση του Τερζή. Δυστυχώς όμως δεν άλλαξαν και πολλά στην αγωνιστική εικόνα της ομάδας. Οι Σλοβάκοι πήραν γρήγορα διαφορά 3 πόντων (2-5) με ένα άσο του Μπενζ και ένα μπλοκ από τον Κρτιάνσκι. Η Εθνική προσπάθησε στη συνέχεια και μείωσε σε 7-8 και 13-14, αλλά ένας άσσος του Κρτιάνσκι (13-16) και οι επιθέσεις του Μπενζ… έκοψαν τα φτερά της ελληνικής ομάδας που δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ανωτερότητα των Σλοβάκων που πήραν και το 3ο σετ με 18-25.