Κυριακή 3 Ιουνίου 2012

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΛΙΓΚ ΑΝΔΡΩΝ: ΙΣΠΑΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-1

Καλό αλλά... λίγο το ένα σετ

Αποστολή- ΠΣΑΤ Κων/νος Χατζηδημητρίου
Την ήττα με 3-1 (27-29, 25-19, 25-15, 25-22) από την Ισπανία γνώρισε η Εθνική ομάδα βόλεϊ των ανδρών στο 2ο παιχνίδι της για το 2ο τουρνουά του Ευρωπαϊκού λιγκ που διεξάγεται στο Τερουέλ.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα «κοίταξε στα μάτια» τους οικοδεσπότες και ομολογουμένως άξιζε να πάρει τουλάχιστον ένα πόντο στο σημερινό παιχνίδι. Η ομάδα του Αλέκου Λεώνη εμφανίστηκε μεταμορφωμένη προς το καλύτερο σε σχέση με το ματς κόντρα στους Σλοβάκους και με πολύ πάθος και είναι αλήθεια πως αν ο ομοσπονδιακός τεχνικός είχε στην διάθεση του 1-2 ακόμα πρωτοκλασάτους παίκτες από τους 10 που απουσιάζουν, τότε η Εθνική θα κέρδιζε αυτό το ματς.

Παρόλα αυτά η εμφάνιση των υπαρχόντων διεθνών που βρίσκονται στη δύναμη της Εθνικής και στηρίζουν αυτή την προσπάθεια ήταν αξιοπρεπέστατη και άκρως ανταγωνιστική. Στο αγωνιστικό κομμάτι η Εθνική ξεκίνησε στο βασικό σχήμα με δύο αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στην Σλοβακία, αφού την θέση των κεντρικών Σμαραγδή, Πετρέα, πήραν οι Σουλτανόπουλος, Πελεκούδας. Πολύ καλό ματς έκανε ο λίμπερο Αχιλλέας Παπαδημητρίου, κρατώντας τους Ισπανούς σε χαμηλά ποσοστά στο σέρβις, που είναι ένα από τα δυνατά τους σημεία.

Το ματς
Στο 1ο σετ η ελληνική ομάδα ξεκίνησε άσχημα και βρέθηκε πίσω στο σκορ 9-5 και 12-7. Έχοντας εξαιρετικό πρώτο χρόνο οι Ισπανοί συνέχισαν να ελέγχουν το ματς και έφτασαν στο 19-13 (+6), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο σετ. Η Ελληνική ομάδα όμως έκανε την αντεπίθεση της με πολύ καλό μπλοκ (6 συνολικά) και τους Πελεκούδα, Καρυπίδη να πετυχαίνουν κρίσιμους πόντους, η Εθνική μείωσε σε 20-17 και στην συνέχεια σε 22-20 με Σουλτανόπουλο και ξαναμπήκε στην διεκδίκηση του σετ. Οι Ισπανοί είχαν πρώτοι το σετ- μπολ (24-22), αλλά η ομάδα του Αλέκου Λεώνη ισοφάρισε 24-24 με τον Μπέλλο. Στην «ρώσικη ρουλέτα» οι «Φούριας Ρόχας» έχασαν 5 σετ μπολ με τον Μπέλλο ξανά να ισοφαρίζει 27-27 με μπλοκ. Η Ελλάδα στο πρώτο της σετ μπολ (27-28 με μπλοκ Πετρέα) κατάφερε να πάρει το σετ 27-29 με άσσο του Μπέλλου.

Στο 2ο σετ η Ελλάδα συνέχισε από το 1ο σετ με κεκτημένη ταχύτητα και κατόρθωσε να παραμείνει για ώρα κοντά στο σκορ. Το 12-10 έγινε 12-14 με ένα 4-0 σερί και τον Ριζόπουλο στο σέρβις, ενώ λίγο αργότερα η Εθνική βρέθηκε να προηγείται 16-17 με μπλοκ του Καρυπίδη. Εκεί όμως πήγε στο σέρβις ο πασασόδορος Ερνάν και έκανε μεγάλη ζημιά. Η Εθνική δεν μπόρεσε να βγάλει υποδοχή και το 6-0 σερί έφερε το σκορ στο 22-17 και ουσιαστικά στο 25-19 για το
1-1.

Στο 3ο σετ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παραδόθηκε από νωρίς, καθώς με τον Πέρεζ στο σέρβις οι γηπεδούχοι ξέφυγαν γρήγορα 4-1, 7-1, 10-3 και η ελληνική ομάδα έχασε την επαφή με το σκορ και τελικά και το σετ εύκολα με 25-15.

Στο 4ο σετ η ομάδα του Αλέκου Λεώνη σαφέστατα κουρασμένη και χωρίς επιλογές δεν μπόρεσε να ελέγξει το ρυθμό με τους Ισπανούς να προηγούνται γρήγορα 16-9 και 21-13. Βρήκε ωστόσο τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει στο ματς και να διεκδικήσει το σετ, μειώνοντας σε 21-18, 22-20 και 23-21, αλλά δεν άντεξε για το κάτι παραπάνω υποκύπτοντας με 25-22.

Τα σετ: 27-29, 25-19, 25-15, 25-22

* Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν: 1 άσσος, 47 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων και της Ισπανίας: 3 άσσοι, 68 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Φερνάντο Μουρόζ): Ερνάν 1 (1 μπλοκ), Νοντά 10 (9/19, 1 μπλοκ, 65%-47%), Αλτάγιο 14 (12/16, 2 μπλοκ), Ντελγκάδο 19 (17/22, 2 μπλοκ, 55%-33%), Σουγκράνες 15 (11/18, 4 μπλοκ), Ροκαμόρα 9 (8/21, 1 μπλοκ), Λένας (λ, 62%-33%)/ Ροντρίγκεζ 2 (2/9, 60%-60%), Πέρεζ 12 (8/20, 3 άσσους, 1 μπλοκ), Βιτσιάνα, Μπαρτσάλα 1.

ΕΛΛΑΔΑ (Αλέκος Λεώνης): Μπέλλος 15 (12/29, 2 μπλοκ, 1 άσσο), Τερζής 2 (2 μπλοκ), Καριπίδης 18 (15/36, 3 μπλοκ, 50%-25%), Ριζόπουλος 4 (3/13, 1 μπλοκ, 59%-53% υπ.), Πελεκούδας 8 (7/14, 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος (3 (2/10, 1 μπλοκ), Παπαδημητρίου Α. (λ, 74%-46%)/ Πετρέας 4 (3/6, 1 μπλοκ), Σαρικείσογλου 3 (3/7, 1 μπλοκ), Παπαδημητρίου Θ., Στοιβαχτής, Σμαραγδής.