Σελίδες

Σάββατο 22 Δεκεμβρίου 2012

Με ηγέτη τον ''συνήθη ύποπτο'' , Ιβάν Ράιτς, ο Εθνικός έκλεισε με νίκη την χρονιά!

Με οδηγό τον Ράιτς έκλεισε με νίκη την χρονιά
Με πρώτο βιολί τον Ιβάν Ράιτς να σημειώνει 24 πόντους ο Εθνικός αποχαιρετά το 2012 επιστρέφοντας στις νίκες μετά την εύκολη επικράτησή του επί του Ηρακλή Κηφισιάς με 3-1 σετ στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Volleyleague.
Στο πρώτο σετ ο ΑΟΚ προηγήθηκε με 17-19, αλλά ο Εθνικός πήρε την αλλαγή (18-19) και με τον Παπάζογλου στο σερβίς ξέφυγε 22-19 (με πόντους από το μπλοκ).
Στο β' σετ οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ από το σερβίς, ξέφυγαν γρήγορα και πήραν με άνεση το σετ, όμως η Κηφισιά επέστρεψε στο γ' σετ.
Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, με τον ΑΟΚ να είναι μετά το β' τεχνικό τάιμ άουτ στο +2 κι ενώ ο Εθνικός έχασε δύο ευκαιρίες να ισοφαρίσει στο 21-22 και στο 22-23, στο 23-24 ο Καριπίδης τελείωσε το σετ.
Οι Θρακιώτες στο δ' σετ ξέφυγαν με 23-29 και 24-20, αλλά ο ΑΟΚ με φοβερές άμυνες πλησίασε στον πόντο (23-24) για να ακολουθήσει η φάση του αγώνα που ολοκληρώθηκε τελικά με μπλοκ των Κυριακίδη. Δαλακούρα Α. στον Σαρικεΐσογλου για το φινέλα του ματς.
«Πιστέψαμε ότι είχε τελειώσει ο αγώνας και περιμέναμε να μας δώσει τους πόντους ο αντίπαλος κάτι που δεν επιτρέπεται. Σε γενικές γραμμές όμως είμαι ευχαριστημένος γιατί πήραμε τρίποντο μετά από καιρό και ευτυχώς δεν πληρώσαμε τη χαλάρωση στο τέλος. Δώσαμε χρόνο σε πολλά παιδιά σήμερα και ο πρώτος γύρος μας βρίσκει γενικά ικανοποιημένους», δήλωσε ο Θανάσης Μουστακίδης ενώ ο Κώστας Αρσενιάδης είπε από την πλευρά του: «Ίσως να υπήρχε διαφορετική κατάληξη αν είχαμε κερδίσει το α' σετ. Μια απόφαση του διαιτητή χάλασε την αυτοσυγκέντρωση μας αλλά δεν έπρεπε να επηρεαστούμε τόσο πολύ και να κάνουμε μαζεμένα λάθη γιατί το πληρώσαμε».

Διαιτητές: Μπαντιανίδης–Τζεπκινλής
Τα σετ: 3-1 (25-22, 25-19, 23-25, 25-23) σε 104`. Πόντοι: 98-89

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν: 3 άσοι, 56 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 30 λάθη του αντιπάλου, ενώ της Κηφισιάς: 2 άσοι, 48 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 27 λάθη του αντιπάλου

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 24 (20/42 επ., 4 μπλοκ), Γραμματικάκης 6 (6/9 επ.), Σιδηρόπουλος 3, Παπάζογλου 8 (5/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 11 (9/15 επ., 2 μπλοκ, 69% υπ. - 54% άριστες), Κουμεντάκης 16 (14/28 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 64% υπ. - 57% άριστες), Μίτρεφ (λ. 69% υπ. - 59% άριστες), Δαλακούρας Κ., Κόβατς , Κυριακίδης, Βλαχοπουλος, Καβαρατζής
ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Παπαγγελόπουλος 9 (6/8 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 12 (10/17 επ., 2 μπλοκ, 71% υπ. - 50% άριστες), Παπαδόπουλος 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Μπέλλος 19 (17/40 επ., 2 μπλοκ), Καριπίδης 11 (10/29 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. - 64% άριστες), Ταμπουρατζής (λ.82% υπ. - 67% άριστες), Κούνας, Καλαϊτζίδης, Δεληπρίμης 1

Φωτορεπορτάζ: Το Εθνικός - Κηφισιά... σε 30 κλικ

Δείτε πλούσιο φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση του Εθνικού με τη Κηφισιά  στο Κλείστο Γυμναστήριο στην Αλεξανδρούπολη για την 11η αγωνιστική της Volleyleague.