Σελίδες

Σάββατο 15 Δεκεμβρίου 2012

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ : 3-1

Νίκησε και τον πέρασε στο κυνήγι της βαθμολογίαςΝίκησε και τον πέρασε στο κυνήγι της βαθμολογίας

Ο Παμβοχαϊκός με κορυφαίο τον Γιοβάνοβιτς (19 πόντοι) αλλά και τον Καλντέιρα (17) - στην πρώτη του εμφάνιση με την ομάδα-,  άφησε πίσω του στον βαθμολογικό πίνακα τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, νικώντας τον με 3-1 σετ (21-25, 25-22, 25-20, 25-23) στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής της Volleyleague.
 Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι: Ράιτς με 16 πόντους και  Δαλακούρας με 15.
Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι των λαθών των γηπεδούχων επέβαλαν απόλυτα τον ρυθμό τους και έφτασαν εύκολα στην κατάκτησή του με 25-21.
Οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά πέρασαν στην αντεπίθεση στο δεύτερο σετ, αν και αρχικά βρέθηκαν να ακολουθούν και πάλι την ομάδα του Θανάση Μουστακίδη με 3-6 και 8-10, και με βασικό όπλο το μπλοκ ισοφάρισαν τα σετ σε 1-1 με 25-22.
Στο τρίτο σετ ο Εθνικός προηγήθηκε 7-10, ο Παμβοχαϊκός πήρε την αλλαγή με τον Μαντέκα να πηγαίνει στην γραμμή του σερβίς και να δημιουργεί προβλήματα στην υποδοχή των φιλοξενούμενους διαμορφώνοντας το σκορ σε 15-10 με ένα εκπληκτικό σερί 8-0! Με συνοπτικές διαδικασίες οι γηπεδούχοι πήραν και αυτό σετ με 25-20.
Με πρωταγωνιστή και πάλι τον Μαντέκα από την γραμμή του σερβίς οι γηπεδούχοι σημείωσαν άλλο ένα σερί (5-0 αυτή τη φορά) στο τέταρτο σετ, αλλά η ομάδα του Μουστακίδη δεν είχε πεί την τελευταία της λέξη και πέρασε και πάλι στην θέση του οδηγού με 23-21.  Ο Παμβοχαϊκός όμως φάνηκε πιο ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία και πήρε το σετ και κατά συνέπεια τη νίκη με 25-23.

Διαιτητές: Βαρθαλίτης – Μυλωνάκης
Τα σετ: 3-1 (21-25, 25-22, 25-20, 25-23) σε 111`. Πόντοι: 96-90

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 3 άσοι, 61 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 21 από λάθη του αντιπάλου ενώ του Εθνικού Αλεξανδρούπολης: 5 άσοι, 42 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 31 λάθη του αντιπάλου
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Μαντέκας 14 (10/24 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ. - 53% άριστες), Καλντέιρα 17 (14/29 επ., 3 μπλοκ, 71% υπ. - 38% άριστες), Τερζής 3, Καραγιάννης 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ), Πανταλέων 14 (11/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 19 (19/34 επ.), Δημητρακόπουλος (λ. 61% υπ. - 39% άριστες),  Δρογκάρης, Παπαδόπουλος, Μπεκιάρης 1, Κατσανεβάκης.
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 16 (14/42 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γραμματικάκης 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 2, Κόβατς 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 15 (11/26 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 68% υπ. - 48% άριστες), Κουμεντάκης 9 (5/18 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 61% υπ. - 35% άριστες), Μίτρεφ (λ. 56% υπ. - 33% άριστες), Δαλακούρας Κ., Βλαχόπουλος, Κυριακίδης.