Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ!...ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ-ΛΑΜΙΑ 3-2

Επιστροφή στις νίκες για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, αφού οι Θρακιώτες αν και βρέθηκαν να χάνουν με 1-2 από την εξαιρετική Λαμία, πήραν τη νίκη στο τάι μπρέικ.
Οι Θρακιώτες μετά το πρώτο σετ που πήραν με σχετική ευκολία, χαλάρωσαν με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να το εκμεταλλευτούν πλήρως και πιέζοντας την υποδοχή του Εθνικού κατάφεραν να πάρουν τα δύο επόμενα σετ στον πόντο, αφού στο κλείσιμο των σετ οι Ρουμελιώτες είχαν καθαρό μυαλό.
Μάλιστα στο τρίτο σετ καθοριστικός αποδείχθηκε ο Καρβούνης, ο οποίος με την είσοδο του πήρε τον άσο δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.
Στο δ' σετ ο Μουστακίδης έριξε στο ματς τους Κώστα Δαλακούρα, Κόβατς με τον Εθνικό να αλλάζει ταχύτητα και να ισοφαρίζει σε 2-2, ενώ στο τάι μπρέικ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν γρήγορα με 5-2, 10-5 και πήραν τη νίκη.
«Για να πω την αλήθεια μου μένει το παράπονο αφού θα μπορούσαμε να πάρουμε το τρίποντο. Δεν είχαμε όμως ρυθμό μετά το πρώτο σετ κι ενώ θα μπορούσαμε να τελειώσουμε το ματς μπήκαμε στη διαδικασία του τάι μπρέικ. Σίγουρα ήταν σημαντική η συνεισφορά των Κόβατς. Κ. Δαλακούρα στην ανατροπή του σκορ», δήλωσε ο Θανάσης Μουστακίδης ενώ ανάλογες ήταν και οι δηλώσεις του Δημήτρη Ανδρεόπουλου: «Μας μένει μια γλυκόπικρη γεύση αφού προηγηθήκαμε με 2-1 και θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι παραπάνω, αλλά σε μια δύσκολη έδρα όπως αυτή του Εθνικού είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παιδιών. Δεν μπορέσαμε να προσαρμοστούμε γρήγορα στις αλλαγές του Εθνικού και γι' αυτό άλλαξε η εικόνα του αγώνα μετά το τρίτο σετ».
Διαιτητές: Γεωργιάδης - Τζεπκινλής
Τα σετ: 25-21, 23-25, 23-25, 25-20, 15-12
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Ράιτς 31 (30/51 επ., 1 άσο), Γραμματικάκης 2 (2/4 επ.), Σιδηρόπουλος 3, Παπάζογλου 8 (5/10 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 10 (9/21 επ., 1 άσο, 72% υπ. - 44% άριστες), Κουμεντάκης 23 (18/32 επ., 5 άσοι, 75% υπ. - 58% άριστες), Μίτρεφ -λ (67% υπ. - 48% άριστες) / Δαλακούρας Κ. 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ, 82% υπ. - 53% άριστες), Κόβατς 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ).
ΓΣ Λαμία (Ανδρεόπουλος): Χριστοφορίδης 13 (10/16 επ., 3 μπλοκ), Κόμελ 13 (12/29 επ., 1 μπλοκ, 77% υπ. - 43% άριστες), Χαντ 16 (11/22 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ. - 61% άριστες), Δημητριάδης 2, Φίλιπας 16 (14/31 επ., 2 μπλοκ), Σφενδυλάκης 11 (7/13 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γκούζντα -λ (81% υπ. - 52% άριστες)/ Καραγάτσος 1, Καρβούνης 2 (2 άσοι)