Σάββατο 1 Δεκεμβρίου 2012

Λύγισε στο 5ο σετ η Νίκη Αλεξανδρούπολης!

Νίκη Αλεξανδρούπολης-Νέα Γενεά 2-3

Με κορυφαία την νεαρή πασαδόρο Χρύσα Κολοσέντα που έφερε το παιχνίδι στα ίσια η Νίκη Αλεξανδρούπολης δεν κατάφερε στο τέλος να πάρει την νίκη απέναντι στην πολύ έμπειρη ομάδα της Νέας Γενεάς. που είναι από τα φαβορί του πρωταθλήματος της Α2 Γυναικών. Καθοριστικό το 3ο σετ που αν και προηγήθηκε η Νίκη 24-19, η Νέα Γενεα ''γύρισε'' το ματς και κέρδισε το σετ με 26-28!!

Πρώτη απώλεια για τη Νίκη
Την πρώτη της ήττα στην Α2 γυναικών μετά από 7 αγωνιστικές, γνώρισαν τα κορίτσια της Αλεξανδρούπολης από τη Νέα Γενεά μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα πέντε σετ. Η ομάδα του Ασβεστοχωρίου επικράτησε της Νίκης με 3-2, σε ένα παιχνίδι που δικαιολόγησε απόλυτα τον τίτλο του ντέρμπι κορυφής. Είχε θέαμα, δυνατές φάσεις, ένταση, πάθος, παράπονα εκατέρωθεν για τη διαιτησία ( με τις γηπεδούχες να αδικούνται στο τέλος του κρίσιμου 3ου σετ) , τρεις κίτρινες κάρτες για διαμαρτυρίες και απρόβλεπτη εξέλιξη αφού το τελικό αποτέλεσμα κρίθηκε στις λεπτομέρειες.
Τα κορίτσια του Γιώργου Τεκτονίδη παρά την πικρία τους και την απώλεια του αήττητου αξίζουν συγχαρητήρια για τη προσπάθειά τους αφού κατέβαλλαν κάθε δυνατή προσπάθεια για να φτάσουν σε μια ακόμη επιτυχία. Και όλα αυτά απέναντι σε μια έμπειρη και πολύ καλή ομάδα που έχει στόχο τον πρωταθλητισμό και την άνοδο στην Α1.
Οι αθλήτριες της Νίκης έδωσαν μάχες, πάλεψαν και τους έμεινε η απογοήτευση για τον τρόπο που χάθηκε το τρίτο σετ. Εκεί είχαν την ευκαιρία να μπουν μπροστά με 2-1 σετ αφού έφτασαν να προηγούνται 24-21, δεν αξιοποίησαν το σημαντικό προβάδισμα, αλλά δικαιολογούνται να διαμαρτύρονται έντονα για υπόδειξη «πιαστής μπάλας» από τον πρώτο διαιτητή της αναμέτρησης σε μια προσπάθεια άμυνας της Χρύσας Κολοσέντα.
Και σα να μην έφτανε αυτό η νεαρή πασαδόρος δέχθηκε την κίτρινη κάρτα. Έτσι οι φιλοξενούμενες κατάφεραν και πήραν το πλεονέκτημα. Ξεκίνησαν καλά στο τέταρτο σετ αλλά η Νίκη βρήκε το κουράγιο και το σθένος να αντιδράσει και αν και δύσκολα, να ισοφαρίσει, οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί η Νέα Γενεά πιο έμπειρη και με λιγότερα λάθη έφτασε σχετικά εύκολα στο 15-11

Διαιτητές: Παπαδόπουλος , Ιωαννίδης

Τα σετ: 27-25, 25-19, 26-28, 25-21, 11-15)

Νίκη Αλεξανδρούπολης (Τεκτονίδης): Λαμπροπούλου, Καλογεροπούλου, Νατσίδου, Κεπεσίδου, Καράμπαλη, Νικολαΐδου, Λυμπεροπούλου (λ), Κολοσέντα, Βαρελά, Σιρδάρη

Νέα Γενεά (Γαϊδατζής): Πολυνοπούλου, Τσομίδου, Κοτέογλου, Τσομπανίδου, Ζαμπουρλή, Μπουρνή, Νταή (λ), Ζαμπουρλή, Μπάγγου, Μπουρσανίδου, Γιουμούκη

Α2 γυναικών - Αποτελέσματα - Βαθμολογια (3η και 7η αγωνιστική)

Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Α΄όμιλοςΒ΄όμιλοςΓ΄όμιλος
(3η αγωνιστική)(3η αγωνιστική)(7η αγωνιστική)
Σάββατο 01/12/2012Σάββατο 01/12/2012Σάββατο 01/12/2012
Λαμία - ΖΑΟΝ 0-3 (18-25, 22-25, 23-25)Ιωνες - Αγ.Παρασκευή 3-1 (23-25, 25-20, 25-18, 25-19)Αρίων - Ερμής Δράμας 0-3 (23-25, 26-28, 11-25)
Ακρίτας - Βύρωνας 0-3 (15-25, 09-25, 12-25)Πορφύρας - Άρτεμις 3-0 (25-15, 25-17, 25-15)ΕΟΣ - Μ.Αλέξανδρος 3-0 (25-06, 25-17, 25-13)
Πανναξιακός - Νηρέας 3-0 (25-14, 25-08, 25-19)Κυριακή 02/12/2012Νίκη Αλ. - Νέα Γενεά 2-3 (21-25, 25-19, 26-28, 25-21, 11-15)
Κυριακή 02/12/201216.00: Μεσσαράς - Αστέρας Αγ.ΔημητρίουΑίας - Ελασσόνα 3-0 (25-17, 25-14, 25-16)
17.30: Ηλιούπολη - Ηλυσιακός17.00: Ιωνικός Ν.Φ. - ΣΦΠ ΧανίωνΕΑ Λαρίσης - Επίκουρος 3-0 (25-10, 25-21, 25-17)