Δευτέρα 3 Δεκεμβρίου 2012

ΠΑΟΚ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 3-1

Η αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Volleyleague ΟΠΑΠ 2012-2013 πέφτει το βράδυ στο κλειστό του ΠΑΟΚ, όπου ο Δικέφαλος υποδέχεται τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης (Novasports 3, Θεμελής - Δεληκωστίδης, Κομισάριος: Κάλλης). Οι...

Ο ΠΑΟΚ έδωσε τέλος στο αρνητικό του σερί (τρεις ήττες), καταφέρνοντας να κερδίσει με 3-1 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, που γνώρισε τη δεύτερη εκτός έδρας ήττα του (πάλι στη Θεσσαλονίκη).
Ο Δικέφαλος με τον Τόλη Αρμενάκη στη σύνθεση του, παρόλο που ο έμπειρος διαγώνιος δεν ήταν απολύτως έτοιμος, κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 σετ, αφού στα κρίσιμα σημεία μίλησε το μπλοκ του.
Στο α' σετ ο Εθνικός προηγήθηκε με 18-20, αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 20-20 με άουτ του Δαλακούρα, προηγήθηκε 23-21 με δυο μπλοκ του Παντακίδη και έκλεισε το σετ με άσο του Αρμενάκη.
Στο β' σετ το 20-20 έγινε 23-20 με τις κακές υποδοχές του Εθνικού και παρόλο που οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 24-23, ο Αρμενάκης με επίθεση τελείωσε το σετ.
Στο γ' σετ οι Θρακιώτες ήταν αυτοί που ξέφυγαν προς το φινάλε όταν το 19-20 έγινε 20-23, με τον ΠΑΟΚ να πλησιάζει στον πόντο, αλλά τον Παπάζογλου με επίθεση να μειώνει σε 2-1 σετ.
Ίδιο το σκηνικό στο δ' σετ, όπου ο Εθνικός προηγήθηκε 17-19, αλλά με άουτ του Ράιτς ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 19-19 και στο 21-21 με συνεχόμενες επιθέσεις έφερε τον ΠΑΟΚ σε ματς μπολ με τον ίδιο να τελειώνει το ματς
«Συγχαρητήρια στον Αρμενάκη που ανταποκρίθηκε στις ανάγκες του παιχνιδιού αλλά και στις ανάγκες όλης της ομάδας. Πολλά μπράβο και σε όλους όσους τον βοήθησαν να επανέλθει τόσο γρήγορα», είπε αρχικά ο Γιάννης Μέλκας ο οποίος γενικά εξέφρασε την ικανοποίηση του για τους παίκτες του.
«Μπράβο στα παιδιά για την εμφάνιση γιατί ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για εμάς που παίζαμε με την πλάτη στον τοίχο. Και αυτό γιατί ξεκινήσαμε πολύ καλά τις υποχρεώσεις μας στο πρωτάθλημα , πήραμε κάποιες καλές νίκες και δημιουργήσαμε προσδοκίες όχι μόνο στον κόσμο μας αλλά και στους ίδιους τους εαυτούς μας. Μετά και τις τρεις στη σειρά ήττες η νίκη απέναντι στον Εθνικό ήταν μονόδρομος. Στα δύο πρώτα σετ παίξαμε καλά, εκμεταλλευτήκαμε τις αδυναμίες του αντιπάλου και προηγηθήκαμε με 2-0. Στο τρίτο σετ κάναμε κάποια λάθη γιατί τα πόδια μας ήταν ακόμα βαριά μετά και τις τρεις ήττες, χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας απομακρυνθήκαμε από την τακτική μας. Στην αντίπερα όχθη η είσοδος του Κωνσταντίνου Δαλακούρα βελτίωσε την υποδοχή του Εθνικού και έδωσε την ευκαιρία στον Σιδηρόπουλο να μοιράσει καλύτερα το παιχνίδι. Στο τέλος μίλησε η καρδιά μας και πήραμε το ματς».
Στην αντίπερα όχθη προβληματισμένος ήταν ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Θανάσης Μουστακίδης καθώς τόνισε: «Ήταν ένα πάρα πολύ κακό παιχνίδι για εμάς. Δεν παίξαμε καλά. Είχαμε πολλά προβλήματα στην υποδοχή και δεν πιέσαμε στο σερβίς».
Διαιτητές: Θεμελής - Δεληκωστίδης
Τα σετ: 25-22, 25-23, 23-25, 25-22
ΠΑΟΚ (Μέλκας): Παντακίδης 13 (7/15 επ., 6 μπλοκ), Πλίκας 3, Χατζηηλιάδης 11 (9/25 επ. , 2 μπλοκ, 67% υπ. - 47% άριστες), Μαυροβουνιώτης 15 (14/29 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. - 41% άριστες), Κανέλλος 11 (11/18 επ.,), Αρμενάκης 28 (25/58 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Παπαδημητρίου -λ (83% υπ. - 46% άριστες) / Νικόλοφ, Αγγελής, Αμπουίλα 1
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Ράιτς 22 (19/58 επ., 3 μπλοκ), Γραμματικάκης 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 3, Παπάζογλου 13 (12/18 επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 3 (3/7 επ., 35% υπ. - 20% άριστες), Κουμεντάκης 11 (10/36 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. - 43% άριστες), Μίτρεφ -λ (68% υπ. - 45% άριστες) / Δαλακούρας Κ. 3 (3/4 επ. 44% υπ. - 25% ‘αριστες), Κόβατς , Βλαχοπουλος.