Συνεχίζει ακάθεκτος ο ΕΘΝΙΚΟΣ Αλεξανδρουπολης στην κορυφή!

Συνεχίζει ακάθεκτος στην κορυφή!

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Γιώργος Πανταζίδης  -
Ονειρικό είναι το ξεκίνημα της φετινής αγωνιστικής σεζόν για τον Εθνικό που μετά από τις δυο πρώτες αγωνιστικές φιγουράρει στην κορυφή της βαθμολογίας της Βόλεϊ Λιγκ μαζί με τον Ολυμπιακό έχοντας το απόλυτο των βαθμών.
Σε ένα κλειστό γυμναστήριο Αλεξανδρούπολης γεμάτο από ενθουσιώδες κοινό που είχαν δημιουργήσει θερμή ατμόσφαιρα, επιβλήθηκαν του μαχητικού και του σφιχτοδεμένου Άρη με 3-1 σετ, πανηγυρίζοντας μια σπουδαία νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο που παραδοσιακά αγωνιζόταν εξαιρετικά στον Έβρο.

Η επικράτηση των Εβριτών παίρνει μεγαλύτερη σημασία αν αναλογιστεί καείς ότι ο Εθνικός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 αλλά και με την πλάτη στον τοίχο στο τέταρτο σετ όταν και βρέθηκε να υπολείπεται πίσω στο σκορ με 16-20. Ο προπονητής της ομάδας της Αλεξανδρούπολης, ρίσκαρε, έκανε τρεις αλλαγές σε εκείνο το παιχνίδι και το παιχνίδι γύρισε ... Το come back ολοκληρώθηκε θριαμβευτικά με κόντρα επίθεση του Ράιτς μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς...

Ο αγώνας:
Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ αν και τα προβλήματα στην υποδοχή του Εθνικού ήταν εμφανή. Το γεγονός αυτό έδωσε προβάδισμα στον Άρη που με άσο του Τζελάτι πήρε προβάδισμα με 15-17. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 17-17, στη συνέχεια όμως ο Άρης ξαναπήρε και διατήρησε μια διαφορά 2 πόντων (18-20, 19-21, 20-22).

Με επίθεση του Ράϊτς μείωσαν με 21-22, αλλά στο 21-23 έγινε η φάση που έκρινε το σετ. Σε αυτήν, ενώ ο πρώτος διαιτητής έδωσε πόντο στον Εθνικό ο δεύτερος, κ. Μπατιανίδης υπέδειξε φιλέ σε ενέργεια παίκτη του Εθνικού. Αντί να γίνει το 22-23, το σκορ μεταβλήθηκε σε 22-24 μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες από την ομάδα της Αλεξανδρούπολης. Ο κ. Δεληκωστίδης έδωσε τέλος στο σετ με κίτρινη κάρτα στον αρχηγό του Εθνικού Γρηγόρη Σιδηρόπουλο.

Ο Εθνικός μπήκε από την αρχή του δευτέρου σετ δυνατά στο παιχνίδι, δεν επηρεάστηκε από την απώλεια του 1ου σετ και είχε το προβάδισμα στο σκορ, το οποίο έφτασε στο +4 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-12). Ο προπονητής του Άρη θέλησε να αλλάξει τη ροή του παιχνιδιού περνώντας στη θέση τον Χαριτωνίδη και Κυριακίδη, τους Μποζίδη, Νικηφορίδη, αλλά δεν κατάφερε πολλά. Ο Ράιτς ήταν ασταμάτητο, το μπλόκ των παικτών του Μουστακίδη απροσπέλαστο και η διαφορά αυξάνονταν συνεχώς. Το τελικό 25-19 διαμορφώθηκε με επίθεση σε πρώτο χρόνο με τον Γραμματικάκη.

Ισορροπημένο ήταν στο σκορ και του τρίτου κρίσιμου σετ, μέχρι το 9-9. Στο σημείο εκείνο ο Εθνικός εκτινάχθηκε και πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα χάρη σε άσσο του Κουμεντάκη, σε μπλοκ του Γραμματικάκη, αλλά και αξιοποιώντας τα λάθη των κιτρίνων. Με επίθεση του Ράϊτς οι ομάδες οδηγήθηκαν σε δεύτερο τεχνικό τάι μάουτ, (16-12) και μπλοκ του Γραμματικάκη στον Τζελάτι, το σερί μεγάλωσε. Ο Άρης μείωσε προς το τέλος του σετ προσωρινά 24-22 με άσο του Νικιφορίδη. Προπονητής του Εθνικού με τάιμ άουτ ηρέμησε τους παίκτες του και ο Ράιτς με επίθεση έκανε 25-22 και 2-1 σε σετ.

Ο Άρης τα έπαιξε όλα για όλα στο 4ο σετ. Ο Γιάτσης ανακάτεψε την τράπουλα αλλάζοντας τη μισή ομάδα παίζοντας ουσιαστικά χωρίς διαγώνιο και με τον Νικιηφορίδη (πέρασε αντι του Τζελάτι), να κρύβει τον Κυριακίδη στην υποδοχή. Η πρώτη μπάλα της ομάδας της Θεσσαλονίκης βελτιώθηκε αισθητά, ο Κυριακίδης ήταν η μόνιμη απειλή στην επίθεση και ο Εθνικός βρέθηκε να υπολείπεται στο σκορ 14-18 και 16-20. Εκεί ο Κώστας Δαλακούρας αντικατέστησε τον Κουμεντάκη και η επίθεση του αδελφού του Ανέστη και ο άσσος του Παπάζογλου έβαλαν ξανά τον Εθνικό στο παιχνίδι. Η είσοδος του Κόβατς αντί του Σιδηρόπουλου θα φέρει έναν ακόμη πόντο από μπλοκ και την ισοφάριση 21-21 , για να περάσει μπροστά ο Εθνικός με 22-21 με κόντρα επίθεση του Κροάτη διαγώνιού του μετά από εντυπωσιακή άμυνα του Δαλακούρα. Ο Αρης βρέθηκε μια ανάσα από το να οδήγησε το παιχνίδι στο πέμπτο σετ, με επίθεση του Ριζόπουλου (24-24) αλλά ο Κυριακίδης με άουτ σερβίς έδωσε παράταση στην αγωνία. Ο Βλαχόπουλος πέρασε για σερβίς στη θέση του Γραμματικάκη και δημιούργησε πρόβλημα στην αντίπαλη υποδοχή, γεγονός που έφερε το μπλοκ των Κουμεντάκη (ειχε ξαναπεράσει αντί του Κ. Δαλακούρα) Παπαζογλου στον Ριζόπουλο. Οι δυο ομάδες πήγαν ισόπαλες μέχρι το 28-28. Εκεί, ο Κυριακίδης κάρφωσε άουτ, για να ακολουθήσει κόντρα του Ράιτς (από δικό του καλό σερβίς) για το τέλος του αγώνα.

Τα σετ: 21-25, 25-19, 25-22, 30-28

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Ράιτς 19 (15/34 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γραμματικάκης 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 1, Παπάζογλου 6 (5/6 επ., 3 άσοι, 5 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 10 (9/18 επ., 1 άσο, 69% υπ. – 48% άριστες), Κουμεντάκης 24 (19/34 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 61% υπ. – 50% άριστες), Μίτρεφ –λ (59% υπ. – 47% άριστες) / Δαλακούρας Κ., Κόβατς 1, Βλαχοπουλος.
Άρης (Γιάτσης): Κυριακίδης 25 (23/36 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 81% υπ. - 74% άριστες), Γκιρτζίκης 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 2, Κιόσης 7 (6/13 επ., 1 άσο), Τζελάτης 8 (7/20 επ., 1 άσο), Ριζόπουλος 18 (13/22 επ., 5 μπλοκ, 83% υπ. – 78% άριστες), Μπαμπαλιούτας -λ (77% υπ. - 58% άριστες) / Νικηφορίδης 4 (3/5 επ., 1 άσο, 77% υπ. - 69% άριστες), Μποζίδης 2, Ντίνας 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ).