Δευτέρα 1 Οκτωβρίου 2012

Ηττήθηκε η Τρεντίνο του Τζούριτς στο Σούπερ Καπ

ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΤΑΛΙΑΣ - ΑΝΔΡΕΣ: ΜΑΤΣΕΡΑΤΑ - ΤΡΕΝΤΙΝΟ 3-2

Η κούπα στην... πρωταθλήτρια!
Σε ακόμα ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και κράτησε 135 λεπτά, συνέχεια των περσινών τους αναμετρήσεων, η Ματσεράτα μπροστά σε 5.000 θεατές στη Μόντενα επικράτησε με 3-2 (25-23, 19-25, 28-26, 20-25, 15-11) της Τρεντίνο του Δημήτρη Τζούριτς και κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ιταλίας, ξεκινώντας με το... δεξί την νέα σεζόν...
Με πρωταγωνιστές τους Σαβάνι και Ζάιτσεφ η πρωταθλήτρια Ματσεράτα νίκησε στα σημεία την κυπελλούχο Τρεντίνο από την οποία διακρίθηκαν οι Καζίσκι και Στοκρ, ενώ καλή εμφάνιση και από τον Δημήτρη Τζούριτς με 12 πόντους.

Στο πρώτο σετ το σκορ είχε αρκετές διακυμάνσεις με την Τρεντίνο να προηγείται με 21-20, αλλά τη Ματσεράτα να τρέχει σερί 4-0 με πρωταγωνιστή στον Ζάιτσεφ και να φτάνει στο 1-0.

Στο δεύτερο η Τρεντίνο με τον Καζίσκι οδηγό πήρε προβάδισμα εξ' αρχής με 6-2 και 8-4, δεν το έχασε ποτέ, ισοφάρισε και το παιχνίδι ξεκινούσε από την αρχή.

Στο τρίτο το ματς ήταν ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξης. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ με μικρό προβάδισμα για κάποια χωρίς όμως να το διατηρεί. Ο Ζάιτσεφ έδωσε προβάδσισμα στην ομάδα του με 26-25, ο Σαβάνι έκανε το 26-26, αλλά η Ματσεράτα με σερί 2-0 πήρε το σετ και το προβάδισμα στο σκορ.

Το τέταρτο σετ ήταν κρίσιμο για την ομάδα του Δημήτρη Τζούριτς που μέχρι το 13-13 συμβάδιζε στο σκορ με την αντίπαλο της. Από εκεί και μετά πήρε ένα μικρό προβάδισμα που διατηρήθηκε ως το τέλος.

Σπουδαίο ματς έγινε και στο τάι μπρέικ που ως το 7-7 όλα ήταν πιθανά για τον νικητή. Η Μαστεράτα ξέφυγε με τον Κοβάρ με 10-8. Ένας πόντος του Στάνκοβιτς επί του Τζούριτς έκανε το 11-8 και η κούπα πήγε στην πρωταθλήτρια