Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2011

Με Μάριο Γκιούρδα και Νίκο Σαμαρά συνεχίζει τις επιτυχίες ο Μίλωνας

Το... βιολί του ο Μίλωνας, η Ορεστιάδα έσπασε το αήττητο του Πανελληνίου

Επιβλητικός ήταν ο Μίλωνας που έφυγε νικητής από την Παλλήνη με 3-1 σε ένα από τα πιο αμφίρροπα ματς της αγωνιστικής. Οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος διεύρυναν το αήττητο σερί τους, αφού μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 0-2 στα σετ. Η Παλλήνη αντέδρασε, μείωσε σε 2-1, αλλά δεν άντεξε στο τέταρτο σετ, γνωρίζοντας την δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα.

Η Ορεστιάδα πέτυχε την πρώτη νίκη της στην Α2 ανδρών, έπειτα από τρεις σερί ήττες και συνάμα έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί του Πανελληνίου, κερδίζοντάς τον με 3-1 σετ, στο πλαίσιο της 4ης «στροφής». Μετά το 2-0, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν, αλλά στο τέταρτο σετ δεν είχαν την ίδια διάρκεια στο παιχνίδι τους.

Ο Οδυσσέας Αμαρουσίου ήταν το φαβορί απέναντι στον Επίκουρο και το απέδειξε και στο γήπεδο όντας καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Μετά το 2-0, ωστόσο, οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια χαλάρωσης, αυτό το εκμεταλλεύτηκε η ομάδα της Πολίχνης και μπήκε ξανά στο ματς μειώνοντας σε 2-1. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν και το τέταρτο σετ, αλλά η ομάδα του Αμαρουσίου πήρε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Μετά από δύο ήττες στο τάι μπρέικ, η Νίκη Αιγινίου μπήκε στον δρόμο των... επιτυχιών και πέτυχε δεύτερη συνεχόμενη νίκη με 3-0 σετ, αυτή τη φορά απέναντι στα Ταταύλα που από την άλλη γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους στην τρέχουσα σεζόν.

Συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς στην Πάτρα, με την Παναχαϊκή να νικά 3-0 τη Μεταμόρφωση. Τρίτη νίκη για τους γηπεδούχους που ανεβαίνουν, τρίτη ήττα για τους φιλοξενούμενους που... κατεβαίνουν.

Παλλήνη - Μίλωνας 1-3 (24-26, 15-25, 25-18, 17-25)Παλλήνη (Γιάννης Χαλβαντζάρας): Λιάσκος, Μπιλήρης, Χαριλάου, Ζαχαρόπουλος, Μανιόπουλος, Χριστοφίδης, Μπούρας (λ), Αμαξόπουλος, Ραμέας, Ψαρρής, Αντωνάκης.
Μίλων (Παναγιώτης Γεωργούντζος): Μουρούτης, Κεχράς, Ιωακειμίδης, Καρανικολάου, Γκιούρδας, Πανούσος, Πολυχρονιάδης (λ), Σαμαράς.

Νίκη Αιγινίου - Ταταύλα 3-0 (25-17, 25-20, 29-27)
Νίκη Αιγινίου (Θανάσης Στράντζαλης): Μπράβο, Αναστασιάδης, Παράσογλου, Γάτσης, Ποτολίδης, Εφραιμίδης, Κνάπεκ (λ), Γεωργόπουλος, Γκιτζέκος, Γκορίδης, Ελευθέριος
Ταταύλα (Μάκης Αρέτας): Μανιάτης, Λοράνδος, Ρομπότσης, Μανούσος, Χατζηκάλφας, Τραπεζουντίδης, Αργυρακάκης (λ), Κότσης, Στέφος, Αλεξανδρόπουλος, Δημόπουλος

Παναχαϊκή - Μεταμόρφωση 3-1 (25-23, 25-22, 20-25, 25-22)
Παναχαϊκή (Αγγελόπουλος): Μ. Ρουμελιώτης, Π. Ρουμελιώτης, Κοκόλας, Μούρτζης, Μεντένιτσα, Πεφάνης, Μανούκος (λ), Διονυσόπουλος, Παπαδόπουλος, Γεωργακόπουλος, Καραμπέρης
Μεταμόρφωση (Βασίλης Ζαρκάδας): Κουμουνδούρος, Αλεξόπουλος, Φραγκιαδάκης, Λένας, Χατζηπροδρόμου, Καπετανόπουλος, Κάπελας (λ), Καραγιώργος

Ορεστιάδα - Πανελλήνιος 3-1 (25-23, 25-15, 22-25, 25-17)
Ορεστιάδα (Παναγιώτης Τσακμάκης): Κεμανετζής, Γραμματικόπουλος, Βλασακίδης, Αρχοντίδης, Καρδαμανίδης, Kαψαλιάρης, Κωνσταντινίδης (λ), Χουσίδης.
Πανελλήνιος (Γιώργος Κλαρούδας): Σαμπανάι, Τοκάνης, Λουκάς, Σαμαντάς, Μαριέτης, Δρόγκαρης, Γκούζντα (λ), Πάντος, Σουρδί, Μιχαλόπουλος.

Οδυσσέας Αμαρ. - Επίκουρος 3-1 (25-17, 25-21, 21-25, 25-21)
Οδυσσέας Αμαρουσίου (Μάρκος Κωβαίος): Κρέτσης, Τσούμας, Χριστοδούλου, Δημητρίου, Μηνούδης, Παπακυριακού, Σιώλας (λ), Ηλιόπουλος, Κούνας, Χατζηθάνος.
Επίκουρος (Σπύρος Φίνος): Καρασαβίδης, Χρηστάρας, Δημητριάδης, Φίνος, Βενετικίδης, Μωυσίδης, Τσομπάνολου (λ), Γκρέμπενικ, Ευγενίδης.

ΣΠΑ Καρδίτσας - Κόροιβος 3-0 (25-0, 25-0, 25-0) α.α.
* Ο Κόροιβος έχει αποβληθεί από το πρωτάθλημα.