Κυριακή 6 Νοεμβρίου 2011

ΙΤΑΛΙΑ - 7Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ο Τζούριτς στην κορυφή μέχρι... 8 Δεκεμβρίου

Η Τρεντίνο του Δημήτρη Τζούριτς νίκησε εύκολα την Ραβένα και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας του καμπιονάτο, ενώ ήττες γεύτηκαν η Λατίνα του Ανδρέα Φράγκου και η Μόντσα του Νίκου Ρουμελιώτη. Το ιταλικό πρωτάθλημα διακόπηκε σήμερα λόγω της συμμετοχής της Εθνικής Ιταλίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο και θα αρχίσει και πάλι 8 Δεκεμβρίου!
Η Τρεντίνο στο ρελαντί νίκησε την Ραβένα 3-0 και πήρε ξεκούραστα το τρίποντο. Ο Δημήτρης Τζούριτς σημείωσε 3 πόντους (2/4 επιθέσεις, 1 μπλοκ) και αγωνίστηκε βασικός μόνο στα δύο πρώτα σετ καθώς παραχώρησε την θέση του στον Μπιραρέλι. Βασικός διαγώνιος αγωνίστηκε ο Σοκόλοφ με 10/19 επιθέσεις και αναδείχτηκε MVP του αγώνα. Από την Ραβένα ο Γκρούσζκα είχε 14/18 επιθέσεις.
Η Λατίνα του Ανδρέα Φράγκου προηγήθηκε 2-0 σετ στην Ρώμη αλλά τελικά έχασε από την Ρόμα με 3-2. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ανδρέα Τζιάνι ήταν ο Ζάιτσεφ με 22 πόντους, ενώ η είσοδος του Μαρουότι στο 3ο σετ γύρισε τον αγώνα. Από την Λατίνα ο Φράγκος επιστρατεύτηκε στο 3ο, 4ο και 5ο σετ όπου πήρε συνολικά 3 πόντους με 2/3 επιθέσεις και έναν άσσο, ενώ πήγε πολύ καλά στην υποδοχή με 80%.
Την χειρότερη της εμφάνιση στο πρωτάθλημα έκανε η Μόντσα. Έχασε στην έδρα της από την Σίσλεϊ Μπελούνο με 3-0. Ο Νίκος Ρουμελιώτης μπήκε αλλαγή στο 1ο σετ αλλά είχε δύο επιθέσεις που η μία κατέληξε σε μπλοκ και η άλλη έφυγε άουτ. Γενικά ο Ζανίνι δεν δίνει πολλές ευκαιρίες στον Έλληνα διαγώνιο και προτιμά τον Γκαβότο που και χθες είχε 43% στην επίθεση με 13/30 τελειωμένες. Το πρόβλημα βέβαια στην Μόντσα είναι περισσότερο στην υποδοχή με τους Ρούνεϊ και Μολτένι να είναι «μαύρες τρύπες».
Η Πιατσέντσα με μονόλογο του Νικόλοφ που σημείωσε 21 πόντους νίκησε την Βερόνα 3-1.
Η Ματσεράτα με MVP τον Κριστιάν Σαβάνι που σημείωσε 2-0 πόντους νίκησε την Μόντενα με 3-1 σετ.
Η Βίμπο Βαλέντια με τον Όλι Σίμο Πέκα για πρώτη φορά στο ρόστερ της νίκησε εκτός έδρας την Πάντοβα 3-0.
Με πρωταγωνιστές τους Βισότο, Βάισμανς που σημείωσαν από 14 πόντους το Κούνεο του Φλάβιο Γκουλινέλι νίκησε εκτός έδρας την Σαν Τζιουστίνο 3-1