Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2011

Ήττα του Εθνικού στο τάι μπρέικ

Μια νίκη που θα του ήταν πολύτιμη για τη συνέχεια. απώλεσε ο Εθνικός. Σε ένα παιχνίδι θρίλερ διάρκειας κοντά 2,5 ωρών, με ένταση, διακοπές και αναταραχή στην κερκίδα - με αρνητικούς πρωταγωνιστές τους οπαδούς των φιλοξενούμενων - λύγισε απέναντι στον μαχητικό ΠΑΟΚ και κλείνει με ήττα το πρώτο κομμάτι του πρωταθλήματος Volleyleague, πριν τη μηναία διακοπή, λόγω των προολυμπιακών τουρνουά.

Ο Εθνικός, κόντρα σε έναν ΠΑΟΚ «του χεριού του» ήταν μέτριος απέναντι σε έναν αγωνιστικά, ενώ για άλλη μια φορά αχίλλειος πτέρνα ήταν υποδοχή του, αφού έλειπε η ποιότητα πέρα από τους άσους που δέχθηκε, ενώ αρνητικός ήτα και πάλι ο Κολομβιανός λίμπερο Κιρόζ. Οι παίκτες του Γιάννη Ανδρεάδη δεν είχαν την ψυχραιμία και την αποτελεσματικότητα που χρειαζόταν στα κρίσιμα σημεία των σετ, ειδικά στο πρώτο, που εάν είχε διαφορετική εξέλιξη , τότες και το τελικό αποτέλεσμα θα μπορούσε να ήταν το αντίθετο. Ο ΠΑΟΚ από την άλλη, παρά τα προβλήματά του και το γεγονός ότι αγωνιζόταν με έναν ξένο, πάλεψε μέχρι τέλους, και είχε περισσότερη ενέργεια και δύναμη από τους Εβρίτες. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 σετ, επικράτησε του Εθνικού,  φεύγοντας με τη νίκη από την Θράκη για 7η φορά την τελευταία δεκαετία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μεγάλη ένταση στο γήπεδο (υπήρχαν και περίπου 150 οπαδοί του Δικεφάλου, η πλειοψηφία των οποίων αποχώρησε στο τέλος του πρώτου σετ) και κάποιες διακοπές, με τον Εθνικό να προηγείται 16-14, τον ΠΑΟΚ να προσπερνά 16-18 και να ακολουθεί μια μάχη πόντο, πόντο μέχρι το 29-29. Εκεί ο Γκονζάλες κάρφωσε άουτ (29-30) και στην επόμενη επίθεση ο Αρμενάκης έπιασε στο μπλοκ τον Αργεντινό για το 29-31... Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν εύκολα σε 1-1 και στο γ' σετ είχαμε νέα ένταση όταν στο 20-17 ο ΠΑΟΚ πήρε τον πόντο (20-18), αλλά χρεώθηκαν με κίτρινη κάρτα ο Γκιρτζίκης και ο πάγκος των φιλοξενούμενων  για να γίνει  το 22-18, με τον Εθνικό να το κατακτά στη συνέχεια εύκολα.

Οι παίκτες του Ανδρεάδη όμως στο δ' σετ μετά το 7-9 δεν μπήκαν στον αγώνα. Η καθίζηση του Εθνικού ήταν ολική και αδικαιολόγητη, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 10-19, οι γηπεδούχοι παράτησαν την προσπάθεια και το παιχνίδι πήγε  στο τάι μπρέικ. Ο Εθνικός είχε το προβάδισμα μέχρι το 9-8, που έγινε 9-10 με άουτ του Κουμεντάκη, για να φτάσουμε στο 12-12 όπου είχαμε διαδοχικά χαμένο σερβίς του Παπάζογλου, κόντρα του Αρμενάκη (δεν τελείωσαν δυο επιθέσεις οι Δαλακούρας, Γκονζάλες) και άσο του Παπαδημητρίου για το τελικό 12-15.

«Πληρώσαμε τα πολλά μας  λάθη και ιδιαίτερα στην υποδοχή μας σήμερα. Όταν φτάνεις στο 5ο σετ όλα κρίνονται στις λεπτομέρειες, αλλά είμαι στεναχωρημένος από την αντίδραση μας στο δ' σετ... Όλα πάντως θα ήταν διαφορετικά αν είχαμε πάρει το πρώτο σετ», είπε απογοητευμένος ο Γιάννης Ανδρεάδης ενώ ο Γιάννης Μέλκας αφού συνεχάρη τους παίκτες του τόνισε: «Πέρα από την απουσία του Ρομέρο είχαμε και το πρόβλημα που προέκυψε με τον Μπορόβνιακ, αλλά τα παιδιά έδειξαν χαρακτήρα και πήραν μια μεγάλη νίκη σε μια πολύ δύσκολη έδρα»

Τα σετ: 29-31, 25-19, 25-22, 13-25, 12-15
    Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Ανδρεάδης): Γραμματικάκης 12 (5/10 επ., 7 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 2, Παπάζογλου 13 (12/18 επ., 1 μπλοκ), Γκονζάλες 28 (23/51 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 11 (6/13 επ., 5 μπλοκ, 56% υπ. - 44% άριστες), Κουμεντάκης 16 (13/37 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 65% υπ. - 52% άριστες), Κιρόζ -λ (49% υπ. - 41% άριστες) / Καβαρτζίεφ, Γραμματικάκης.
    ΠΑΟΚ (Μέλκας): Γκιρτζίκης 15 (10/19 επ., 1 μπλοκ), Ντίνας 5 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Πλίκας 5 (2 μπλοκ), Μπορόβνιακ 18 (14/34 επ., 1 μπλοκ, 3 άσοι, 66% υπ. - 44% άριστες), Παπαδημητρίου 9 (8/15 επ., 59% υπ. - 45% άριστες), Αρμενάκης 26 (20/46 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Αγγελής -λ 67% - 48% άριστες) / Καρασαρλίδης, Ωρολογάς 2, Γεωργιάδης