Παρασκευή 9 Ιανουαρίου 2015

Ήττα στις λεπτομέρειες και παράπονα για την Εφήβων

Η Εθνική Εφήβων δεν τα κατάφερε στα κρίσιμα σημεία του αγώνα κόντρα στη Γαλλία. Είχε τις ευκαιρίες της, αλλά έχασε δύο σετ στην παράταση και έτσι ηττήθηκε με 3-1 στην πρώτη αναμέτρηση του Ε ομίλου  (Ουγγαρία) για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος. Ο Γιώργος Τζιουμάκας ήταν και πάλι το βασικό όπλο της ελληνικής ομάδας και τελείωσε τον αγώνα με 29 πόντους, ωστόσο δεν είχε... παρέα καθώς η «γαλανόλευκη» υστέρησε τόσο σε υποδοχή, όσο και σε επίθεση.

Η Γαλλία ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και πήρε σχετικά εύκολα το πρώτο σετ, όμως η είσοδος των Κομητούδη, Τουρνάκη άλλαξε την εικόνα της Εθνικής που ισοφάρισε εξίσου εύκολα και πήρα τη ηνία του αγώνα προηγούμενη με 16-12 και 21-18. Από εκείνο το σημείο και μετά υπήρξαν συνεχόμενες υποδείξεις από τον πρώτο διαιτητή που επέτρεψαν στους Γάλλους να ισοφαρίσουν αρχικά και να πάρουν το σετ ενώ στο δ’ σετ είχαμε μια απίστευτη μάχη με συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ.

Και πάλι όμως υπάρχουν τρομερά παράπονα από την ελληνική ομάδα για τις υποδείξεις του Ποπ (έδειξε κόκκινη κάρτα στον Σωτήρη Δρίκο) για να τελειώσει το σετ με 33-35

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 2 άσσους, 53 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων και της Γαλλίας προήλθαν από 4 άσσους, 62 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (19-25, 25-20, 26-28, 33-35)

ΕΛΛΑΔΑ (Αγγελόπουλος): Κασαμπαλής, Κωστόπουλος 9 (9/21 επ, 50% υπ - 20% άριστες), Βουλκίδης, Τζιουμάκας 29 (26/58 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καρασαββίδης 6 (5/8 επ, 1 άσσος, 80% υπ - 37% άριστες), Παπάζογλου 10 (6/9 επ, 4 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 57% υπ - 13% άριστες), Κομιτούδης 3 (3/6 επ), Τουρνάκης 7 (4/6 επ, 3 μπλοκ)

ΓΑΛΛΙΑ (Τριγιόν): Πατρί 12 (11/27 επ, 1 μπλοκ), Καποριοντό 1 (1 μπλοκ), Μπογιέ 21 (16/28 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 56% υπ - 25% άριστες), Μπάσιτς 14 (14/24 επ, 61% υπ - 42% άριστες), Μπουλτόρ 10 (7/13 επ, 3 μπλοκ), Ανρί 17 (12/16 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Μουγιέ (λ, 56% υπ - 50% άριστες), Γκατινό (λ, 78% υπ - 33% άριστες), Τρουτσέφ 2 (2/4 επ), Νεβό