Σελίδες

Δευτέρα 26 Νοεμβρίου 2012

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΝΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ

Η αυλαία της 7ης αγωνιστικής της Volleyleague ΟΠΑΠ 2012-2013 έπεσε με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο, καθώς ο Ολυμπιακός κέρδισε με 3-2 τον Εθνικό στην Αλεξανδρούπολη στο ντέρμπι κορυφής.
Οι ερυθρόλευκοι (που πήραν σημαντική βοήθεια από τους Μαρούλη, Κοκκινάκη) μπορεί να έχασαν τον πρώτο τους βαθμό στη φετινή σεζόν, αλλά διατήρησαν το αήττητο τους, υποχρεώνοντας τους Θρακιώτες στην πρώτη τους εντός έδρας ήττα και πανηγυρίζοντας ταυτόχρονα την πρώτη του νίκη στην έδρα του Εθνικού μετά από δύο σερί ήττες.
Κι όλα αυτά σε ένα κατάμεστο γήπεδο, όπου βρέθηκαν και αρκετοί οπαδοί του Ολυμπιακού, με τις κερκίδες να έχουν γεμίσει από νωρίς και την ατμόσφαιρα να είναι πραγματικά εξαιρετική.
Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-8, αλλά με τον Κώστα Χριστοφιδέλη στο σερβίς για μια ακόμη φορά ο Ολυμπιακός ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και προηγήθηκε με 11-13.
Το παιχνίδι είχε ανάψει για τα καλά, αλλά ο Ολυμπιακός με ασταμάτητο τον Γιορντάνοφ διατήρησε τη διαφορά μέχρι τέλους.
Στο β' σετ το ματς ήταν αμφίρροπο μέχρι το 13-11, για να ακολουθήσει ένα σερί 5-0 των γηπεδούχων που δυσκόλεψαν την ερυθρόλευκη υποδοχή και με συνεχόμενα μπλοκ έφτασαν στο 18-11, χωρίς οι φιλοξενούμενοι να μπορέσουν να αντιδράσουν.
Όσο διήρκεσαν όμως τα δύο πρώτα σετ, κράτησε το επόμενο που τελείωσε μετά από επική μάχη 48 λεπτών!
Ο Ολυμπιακός μετά το β' τεχνικό τάιμ άουτ ξέφυγε με 15-18, αλλά κυρίως με 18-21, όμως ο Εθνικός ισοφάρισε 21-21 με μπλοκ του Παπάζογλου και το θρίλερ μόλις είχε αρχίσει.
Ο Ολυμπιακός έφτασε πρώτος σε σετ μπολ (23-24) και είχε συνολικά 8 ευκαιρίες, αλλά ο Εθνικός αφού έχασε διπλή ευκαιρία με τον Ράιτς στο 32-31 (βγήκαν εκπληκτικές άμυνες στις κόντρα επιθέσεις του) στο 40-40 είδε τον Κροάτη να τελειώνει την επίθεση (41-40) και αμέσως μετά την κόντρα επίθεση για το τελικό 42-40 (ρεκόρ πόντων σε ένα σετ στη Volleyleague ΟΠΑΠ 2012-2013.
Το κλειστό της Αλεξανδρούπολης πήρε φωτιά, αλλά ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο ματς. Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο, πόντο, οι ερυθρόλευκοι άλλαξαν ταχύτητα με τον Μαρούλη στην πάσα και το 15-15 έγινε 15-18 με τον Ολυμπιακό να διατηρεί με άνεση τη διαφορά οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.
Στο 5ο σετ το αρχικό 1-3 του Ολυμπιακού έγινε 3-3 με άουτ του Χριστοφιδέλη, αλλά αμέσως μετά ακολούθησε ένα σερί 0-4 των παικτών του Καζάζη (χάρις στο μπλοκ είχαν συνεχόμενες πετυχημένες κόντρες με Γιορντάνοφ, Χριστοφιδέλη) που έφερε τη διαφορά στο 3-7.
Ο Εθνικός δεν είχε την ενέργεια για να γυρίσει ξανά το ματς, κι έτσι οι ερυθρόλευκοι πανηγύρισαν την 7η νίκη τους σε ισάριθμα ματς.
«Ο Ολυμπιακός μας πίεσε πολύ και με την αλλαγή πασαδόρου έπαιξε πολύ από το κέντρο χωρίς εμείς να μπορέσουμε να αντιδράσουμε. Αυτό που με πείραξε όμως είναι ότι θα μπορούσαμε να είχαμε κάνει κάτι παραπάνω. Νιώθω σα να μην ολοκληρώσαμε την προσπάθεια. Δεν στέκομαι τόσο στους δύο βαθμούς που χάσαμε, αλλά στο ότι αδικηθήκαμε από τους εαυτούς μας μετά το δ' σετ. Ίσως πιστέψαμε ότι εκεί τελείωσε το ματς, αλλά ο Ολυμπιακός δεν είναι ομάδα που κάνει δώρα», είπε μετά το ματς ο Θανάσης Μουστακίδης χαρακτηρίζοντας μεγάλο φαβορί τον Ολυμπιακό για τη μάχη του τίτλου και αφήνοντας τις εκτιμήσεις του για τη μάχη της τετράδας μετά το τέλος του α' γύρου.
Από την πλευρά του ο Δημήτρης Καζάζης ξεκίνησε τις δηλώσεις του δίνοντας συγχαρητήρια στους γηπεδούχους. «Συγχαρητήρια στον Εθνικό. Σήμερα έπαιξε με πολύ πάθος κι η ατμόσφαιρα ήταν εκπληκτική. Ήταν από τα παιχνίδια που μας λείπουν γιατί θέλουμε τέτοιους παιχνίδια για να γινόμαστε καλύτεροι, αλλά και γενικά είναι ωραίο για το άθλημα να γίνονται τέτοια ματς» για να συμπληρώσει στη συνέχεια: «Είχαμε ένα κουραστικό ταξίδι, για το Ευρωπαϊκό ματς, αλλά πήραμε τη νίκη κι αυτό μετράει. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τους παίκτες μου κι όπως έχω πει είμαστε ομάδα συνόλου και φάνηκε σήμερα. Ο Εθνικός μας πίεσε στο σερβίς κι ο Μενέλαος μας βοήθησε ενώ κι ο Θάνος όταν μπήκε άλλαξε την τακτική μας, είχε καθαρό μυαλό και ήρθε άνετα στο τέλος η επικράτηση».
Τα σετ: 22-25, 25-16, 42-40, 22-25, 11-15
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Ράιτς 32 (30/47 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γραμματικάκης 13 (6/13 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 2, Παπάζογλου 8 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 12 (12/27 επ., 48% υπ. - 36% άριστες), Κουμεντάκης 20 (16/36 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 67% υπ. - 67% άριστες), Μίτρεφ -λ (78% υπ. - 57% άριστες) / Δαλακούρας Κ., Κόβατς , Βλαχοπουλος.
Ολυμπιακός (Καζάζης Δ.): Χριστοφιδέλης 16 (16/33 επ., 88% υπ. - 73% άριστες), Γιούρισιτς 15 (10/17 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Φιλίποφ, Ποτότσνικ 2 (2/3 επ., 83% υπ. - 00% άριστες), Γιορντάνοφ 31 (29/45 επ., 2 άσοι), Σμαραγδής 15 (13/21 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Στεφάνου -λ (95% υπ. - 79% άριστες) / Μαρούλης 1, Κοκκινάκης 12 (11/24 επ., 1 άσο, 73% υπ. - 65% άριστες), Σωτηρίου.