Σελίδες

Σάββατο 3 Νοεμβρίου 2012

ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ Η ΝΙΚΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ

Νίκη Αλεξανδρούπολης-Μέγας Αλεξανδρος :3-0Νίκη σαν σε προπόνηση
Σε λιγότερο από μια ώρα η Νίκη επιβλήθηκε του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών με 3-0 σετ και συνέχισε την αήττητη πορεία της στο πρωτάθλημα της Α2 γυναικών.
Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίστασης στις φιλοξενούμενες. Έτσι, μετά από τρεις αγωνιστικές έχει πετύχει το απόλυτο και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας!
Αν και νεοφώτιστη η Νίκη ευτύχησε να αξιοποιήσει το ομαλό πρόγραμμα του ξεκινήματος και έχει ήδη συγκεντρώσει εννέα πολύτιμους βαθμούς στο σακούλι της. Η ικανοποίηση είναι έκδηλη, τα χαμόγελα διάπλατα και δικαίως το τελικό τιμ μοίραζε συγχαρητήρια. Ο ενθουσιασμός των νεοφώτιστων η αγωνιστικότητα και η ανωτερότητα έναντι των αντιπάλων μέχρι τώρα ήταν στοιχεία που μέτρησαν σε μεγάλο βαθμό. «Οι εννιά βαθμοί είναι για εμάς παρακαταθήκη. Δεν πρέπει να παίρνουν τα μυαλά μας αέρα όμως. Ακολουθεί ένα δύσκολο πρόγραμμα. Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας . 21 ολόκληρες αγωνιστικές» σχολίασε ο προπονητής της Νίκης Γιώργος Τεκτονίδης.
Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι ο αγώνας δεν χρίζει κριτικής, αφου παίχτηκε βόλεϊ μόνο μέχρι το 12ο πόντο του 1ου σετ όταν οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Το 12-11 έγινε 17-12 και εκεί . έληξαν όλα. Η Νίκη με επιθετικές αιχμές του δόρατος τις Κεπεσίδου, Καράμπαλη - χωρίς αυτό να σημαίνει ότι υστέρησε καμιά αθλήτρια - το κέρδισε με 25-15. Από εκεί και πέρα ο αγώνας μετατράπηκε σε προπόνηση. Η διαφορά ήταν τεράστια και δόθηκε η ευκαιρία για χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες της ομάδας του Έβρου. Το δεύτερο και το τρίτο σετ με 25-10, Και 25-13 δεν αντέχουν σε κριτική.

Τα σετ: 25-15,25-10,25-13
Η σύνθεση της Νίκης (Τεκτονίδης): Λαμπροπούλου, Κεπεσίδου, Νικολαϊδου, Νατσίδου, Καλογεροπούλου, Καράμπαλη / Λυμπεροπούλου (λ), Κολοσέντα, Τζιογκίδου, Βογιατζή, Δεδούση, Βαρελά