Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2012

Κράτησε το αήττητο της έδρας ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης!!

ΒΟΛΕΪ ΛΙΓΚ: ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ – ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ 3-2

Κράτησε το αήττητο της έδρας ο Εθνικός
Την δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα της Α1 ανδρών γνώρισε ο Φοίνικας Σύρου. Η ομάδα του Χρήστου Πάτρα έχασε με 3-2 (23-25, 25-16, 23-25, 25-21, 15-09) από τον Εθνικό στο κλειστό Αλεξανδρούπολης για την 5η αγωνιστική της Βόλεϊ Λιγκ και έχει παράπονα από την διαιτησία των Θέμελη και Μπαντιανίδη...
Το παιχνίδι πέρα από τη δραματική εξέλιξη είχε μεγάλη ένταση, ιδιαίτερα από το τέλος του τρίτου σετ και μετά, με τις δύο ομάδες να διαμαρτύρονται για τις διαιτητικές αποφάσεις (πιο έντονα οι Συριανοί).
Πριν την έναρξη του αγώνα πάντως, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης τίμησε τον πρόεδρο του Φοίνικα Σύρου Δημήτρη Παλιόπορτα για την προσφορά του στο Ελληνικό βόλεϊ, με τον πρόεδρο της Θρακιώτης ομάδας να τονίζει ότι ο Εθνικός τιμά κατά αυτό τον τρόπο έναν άνθρωπο ο οποίος έχει δημιουργήσει μια νησιωτική ομάδα πρότυπο που βρίσκεται σε τροχιά πρωταθλητισμού.

Στο πρώτο σετ, είχαμε μάχη πόντο με πόντο, αλλά η είσοδος του Σωτήρη Τσέργα στο 21-21 και τα σερβίς του έφεραν τον Φοίνικα στο 21-23 κι αφού κράτησε τη διαφορά ο Μπέμε τελείωσε το σετ.
Στο β' σετ το ενδιαφέρον κράτησε μέχρι το 9-9, αφού από εκείνο το σημείο και μετά η υποδοχή του Φοίνικα είχε πολλά προβλήματα κι ο Εθνικός ισοφάρισε εύκολα 1-1 για να ακολουθήσει ένα ακόμη δραματικό σετ.

Το 16-16 έγινε 16-19 με τον Εθνικό αυτή τη φορά να έχει προβλήματα στην υποδοχή, όμως οι γηπεδούχοι με δύο πόντους του Κουμεντάκη μείωσαν σε 21-22 και στο 23-24 μετά από φάση διαρκείας ο Κράουζε διαμόρφωσε το 23-25.

Το δραματικό φινάλε του γ' σετ έφερε ακόμη μεγαλύτερη ένταση και στο 1-0 του δ' σετ είχαμε από μία κίτρινη κάρτα σε Σιδηρόπουλο, Τακουρίδη. Ο Εθνικός είχε μια διαφορά 2-3 πόντων (8-5, 9-6, 11-8, 11-10, 15-12, 15-14), αλλά το σετ κρίθηκε στο 18-17. Ο Κώστας Δαλακούρας με την είσοδο του μάζεψε την υποδοχή, ο Βλαχόπουλος με τα σερβίς του χάλασε την υποδοχή του Φοίνικα και το σκορ έγινε 21-17 με τον Εθνικό να ισοφαρίζει σε 2-2.

Οι Θρακιώτες εκμεταλλευόμενοι και την κούραση του Φοίνικα προηγήθηκαν με 5-1 στο τάι μπρέικ, ο Λάππας από τη γραμμή του σερβίς έδωσε ξανά ενδιαφέρον στο ματς μειώνοντας σε 6-5, προσωρινά όμως καθώς ένα νέο σερί από λάθη των φιλοξενούμενων έφερε το σκορ στο 9-5, χωρίς αυτή τη φορά να μπορέσουν να πλησιάσουν ξανά.