Παρασκευή 21 Ιανουαρίου 2011

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΆ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΊΟΙ ΤΟΥ Α΄ ΓΎΡΟΥ

Το πρώτο μισό του φετινού μαραθωνίου έχει ολοκληρωθεί και λίγο πριν ξεκινήσουν οι μάχες του β' γύρου ας θυμηθούμε τις κορυφαίες στιγμές (σε ατομικό και συλλογικό επίπεδο) των 11 πρώτων αγωνιστικών.

Η κορυφαία επτάδα του πρώτου γύρου

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας των 12 προπονητών των ομάδων της Volleyleague ΟΠΑΠ 2010-2011 (την οποία διενήργησε η εκπομπή 'Στο φιλέ' της Novasports) την κορυφαία επτάδα του πρώτου γύρου αποτελούν οι εξής:

Πασαδόρος: Κώστας Προύσαλης (Ηρακλής)
Διαγώνιος: Δημήτρης Τζούριτς (Ολυμπιακός)
Ακραίοι: Ροντρίγκο Κιρόγκα (Ηρακλής), Μάρκο Μπόγιτς (ΠΑΟΚ)
Κεντρικοί: Μάκης Κανέλλος (Ηρακλής), Γίρι Κραλ (Ολυμπιακός)
Λίμπερο: Γιώργος Στεφάνου (ΕΑ Πατρών Λουξ)

Ο κορυφαίος «πιστολέρο»

Ο Πέδρο Ντορνέλας (ΕΑΠ Λουξ) μπορεί να προηγείται στον πίνακα των σκόρερ, αλλά την κορυφαία επίδοση κατέχει ο Δημήτρης Τζούριτς (φωτ.) με 34 πόντους που σημείωσε στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Στο ίδιο παιχνίδι ο διεθνής διαγώνιος ισοφάρισε και την κορυφαία επίδοση όσον αφορά τους κερδισμένους πόντους από επίθεση καθώς είχε 30, επίτευγμα που είχε επαναλάβει και στο παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής στην Πάτρα με την ΕΑΠ Λουξ.

Στάση... Ντάνγκουμπιτς

Η 11η αγωνιστική όμως έκρυβε μια ακόμη κορυφαία επίδοση, αφού ο Αντζέλικο Ντάνγκουμπιτς του ΑΟ Κηφισιάς ολοκλήρωσε τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ έχοντας 11 πόντους από μπλοκ.

Τα... εξάσφαιρα

Ο Ιβάν Ράιτς (ο οποίος πρόσφατα αποχώρησε από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης) κι ο Νίκος Ρουμελιώτης (φωτ.) του Αρη Μαρμούρης ΑΕ έχουν την καλύτερη επίδοση από τη γραμμή του σερβίς με 6 κερδισμένους άσους.

Ο Ρουμελιώτης το κατάφερε την 5η αγωνιστική, όταν και βρέθηκε αντίπαλος του Ράιτς,ενώ ο Κροάτης τον μιμήθηκε την επόμενη στο παιχνίδι με τον Επίκουρο ISS.

Σιριάνις ο... "διαβήτης"

Στην πρώτη του εμφάνιση στην Volleyleague ΟΠΑΠ 2010-2011 ο Σιριάνις Μέντεζ Ερνάντεζ κατάφερε να έχει την κορυφαία επίδοση στην υποδοχή, αφού είχε σε 27 προσπάθειες 93% (με 85% άριστες).

Μεγαλύτερη διάρκεια σετ: 4η αγωνιστική: ΠΑΟΚ - Άρης, 1ο σετ 39'
Μικρότερη διάρκεια σετ: 3η αγωνιστική: Επίκουρος ISS - Πανελλήνιος ΓΣ, 3ο σετ, 20'. 5η αγωνιστική: Πανελλήνιος ΓΣ - Παναθηναϊκός, 1ο σετ, 20'. 8η αγωνιστική: ΑΟ Κηφισιάς - Επίκουρος ISS, 2ο σετ, 20'.
Περισσότεροι πόντοι σε σετ: 3η αγωνιστική: Ολυμπιακός - Ηρακλής, 1ο σετ, 31-33 (64)
Λιγότεροι πόντοι σε σετ: 8η αγωνιστική: Ολυμπιακός - Άρης Μαρμούρης ΑΕ, 3ο σετ, 25-12 (37)