Τρίτη 19 Ιανουαρίου 2016

Μέγας Εθνικός, βήμα πρόκρισης στη Σερβία με ολική ανατροπή

Ποιος θα το περίμενε πριν από λίγα χρόνια; Ενας Εθνικός με παίκτες παλικάρια πέτυχε μια μεγαλειώδη ανατροπή στη Σερβία και βρίσκεται με το ένα πόδι στα προημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης, για μια ακόμη χρονιά. Μάλιστα, αυτή ήταν η 4η ευρωπαϊκή εκτός έδρας νίκη για τον καλύτερο πρεσβευτή του αθλητισμού και όχι μόνο της Θράκης.
Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης μπορεί να ξεκίνησε μουδιασμένα ακόμη και χωρίς τον Ιγκόρ Γκιλέν που έμεινε στην Αλεξανδρούπολη αφού λόγω κάποιου γραφειοκρατικού κωλύματος δεν ήταν δυνατή η συμμετοχή του, αλλά δεν πτοήθηκε. Οι σπουδαίοι παίκτες του στρατηγού Σάκη Μουστακίδη, είχαν τα ψυχικά αποθέματα και πέτυχαν μια μεγάλη ανατροπή. Το 2-0 έγινε 2-2 με το πέμπτο σετ να καταλήγει εύκολα στα χέρια των Εβριτών.
Πλέον, με τη βοήθεια του κόσμου μας, ο Εθνικός την ερχόμενη Τεταρτη χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να σφραγίσει την πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάλεντς Καπ της Ευρώπης Καπ εκεί που θα βρει το νικητή του ζευγαριού Ιστανμπουλ BSK και Μπενφίκα.
Ο αγώνας
Στο 1ο σετ ξεκίνησε καλά ο Εθνικός και πήρε προβάδισμα με 2-5 για να οδηγηθεί στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ με τον Φόγιερ στο 5-8. Οι γηπεδούχοι ροκάνισαν γρήγορα τη διαφορά και όχι μόνο ισοφάρισαν αλλά σταδιακά πήραν το προβάδισμα με 9-8, 12-10 για να ξεφύγουν με 14-11. Η διαφορά μεγάλωσε εξαιτίας κάποιων μαζεμένων λαθών και αναποτελεσματικών επιθέσεων, κάτι που έδωσε στη Σπαρτακ καθαρό πλεονέκτημα και τελικά το σετ με 25-18.
Το 2ο σετ ξεκίνησε με τον Κασαμπαλή να περνά στη θέση του Βλαχόπουλου που είχε ξεκινήσει το παιχνίδι. Οι Σέρβοι με φόρα από το νικηφόρο σετ μπήκαν φουριόζοι και προηγήθηκαν 4-1, και 8-5. Οι Εβρίτες άρχισαν να ισορροπούν μετά το 10ο πόντο για να ισοφαρίσουν με μπλοκ του Τουράνιανιν 12-12 . Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και το 19-19. Το 21-19 έγινε 21-21, για μα χαθεί το σετ στις λεπτομέρειες … 25-23 και 2-0 σετ.
Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης πήγε προηγούμενη στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με άσο του Κασαμπαλή. Και με αιχμή του δόρατος τον Γερμανό μας Κέβιν Φόγιερ αλλά και με μπλοκ του Κιόσση πήραμε προβάδισμα 8-12. Ο Κέβιν έκανε το 13-16 και πλέον ο Εθνικός είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Το 22-25 ήρθε σχετικά εύκολα.
ΟΙ παίκτες του Μουστακίδη ήταν καταιγιστικοί και στο 4ο σετ. Με Ηγέτες τους Φόγιερ και Νίκολα Μιγιάηλοβιτς , με μεγάλη εμφάνιση και εμφανή υπεροχή στο σερβίς και το μπλοκ και με πολύ λιγότερα λάθη έφτασαν ακόμη πιο εύκολα στην κατάκτηση του 4ου σετ οδηγώντας το παιχνίδι στη διαδικασία του τάι μπρέικ.
Στο 5ο σετ ο Εθνικός επέβαλε εξ αρχής τον ρυθμό του και δεν αμφισβητήθηκε σε κανένα σημεία του. Το 9-15 ήρθε επιβλητικά και πανηγυρίστηκε δεόντως.
Τα σετ: 25-18, 25-3, 22-25, 20-25, 9-15
Λίιγκ (Βελίτσκοβιτς) Ντούντουϊ 10 (6/14 επ., 4 μπλοκ), Πέριτς 22 (17/32 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 64% υπ. - 32% άριστες), Ντοϊτσίλοβιτς 19 (16/35 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 5 (5/10 επ.), Ραντοσάβλιεβιτς 11 (11/31 επ., 70% υπ. - 48% άριστες), Ίλιτς 3 (2/5 επ., 1 άσο), Γιάνκοβιτς -λ (62% υπ. - 51% άριστες) / Σάγιτς 1 (1 άσο), Γκάγιεβιτς 1 (1 άσο), Γκλάβινιτς, Μιλοβάνοβιτς 1 (1/2 επ.).
Εθνικός (Μουστακίδης) Φόγιερ 18 (13/33επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ.- 32% άριστες), Τουράνιανιν 12 (9/17 επ., 3 μπλοκ), Μιγιάιλοβιτς 26 (25/44 επ., 1 μπλοκ, 49% υπ. - 19% άριστες), Βλαχόπουλος. Κιόσης 10 (5/12 επ., 5 μπλοκ), Ίλιτς 6 (3/12 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Δαρίδης -λ (29% υπ. - 14% άριστες) / Κασαμπαλής 6 (2/4 επ., 2 μπλοκ,2 ασους)