Σάββατο 16 Ιανουαρίου 2016

Μεγάλη νίκη για τον Ηρακλή Χαλκίδας των Κοντοστάθη, Αλεξάκη

Μεγάλη νίκη πέτυχε σήμερα η ομάδα των Αλεξανδρουπολιτών Γρηγόρη Κοντοστάθη και Νίκου Αλεξακη, ο Ηρακλής Χαλκίδας, καθώς επικράτησε στο μεγάλο ντέρμπι της Α2 ανδρών του Β ομίλου της ΑΕΚ.
AlexakisΣε ένα γήπεδο γεμάτο κόσμο, μικροί και μεγάλοι απόλαυσαν θέαμα αγώνα Α1! Άρτια οργανωμένο το αποψινό παιχνίδι από τον Ηρακλή με τους φιλάθλους και των δύο ομάδων να δίνουν βροντερό παρόν!

Οι ομάδες έπαιξαν καταπληκτικό βόλεϊ ενθουσιάζοντας τους θεατές. Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά και με επιθέσεις από τα άκρα και πρωταγωνιστή τον Ζουπάνη και τον Αχιλλεόπουλο εγγύηση στην πίσω ζώνη πήρε το πρώτο σετ παίρνοντας καθαρό προβάδισμα 9-15 χωρίς να μπορεί ο Ηρακλής να την απειλήσει.

Σκηνικό που άλλαξε κατακόρυφα στο δεύτερο σετ. Ο Ηρακλής μπήκε πεισμωμένος με τους επιθετικούς του σε μεγάλη μέρα. Πλουραλισμός στην επίθεση, Γκόρτσανιουκ σε μεγάλη μέρα, σταθερή υποδοχή και ατσάλινο μπλοκ αλλά και πίεση στο σερβίς και δεν άργησε να λυγίσει την ΑΕΚ που πάλευε σα «τρελή» να κόψει την επίθεση του Ηρακλή αλλά τελικά να χάνει το σετ.

Παρόμοιο σκηνικό και στο τρίτο σετ με τον Ηρακλή να φεύγει μπροστά, την ΑΕΚ να κυνηγάει και τελικά να ισοφαρίζει στο 19-19 με όπλο το Ζουπάνη αλλά ο Ηρακλής έδειξε υπομονή στο παιχνίδι του κατάφερε και ξέφυγε ξανά για να πάρει το σετ 25-21.

Στο τέταρτο σετ έγινε μεγάλη μάχη. Ο Ηρακλής πήρε προβάδισμα 6-3 αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 7-7 και πέρασε μπροστά 7-10, ο Ηρακλής ροκάνισε ξανά τη διαφορά ισοφάρισε, ακολούθησαν αρκετά τέτοια σκηνικά με τον Ηρακλή να ισοφαρίζει και την ΑΕΚ να φεύγει ένα πόντο μπροστά με τον Ζουπάνη να κάνει καταπληκτικό παιχνίδι στην επίθεση αλλά μετά το 20-20 η ΑΕΚ έμεινε πίσω, ο Ηρακλής ξέφυγε και κατέκτησε το σετ με επίθεση του Φίνου 25-23 και το παιχνίδι.

Τα σετ: 18-25, 25-17, 25-21, 25-23

Ηρακλής Χαλκίδας (Γκολίτσης): Κολτσιάκης 9 (9/22 επ., 46% υπ. - 19% άριστες), Φίνος 13 (12/28 επ., 1 άσο), Γεωργόπουλος 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 23 (21/37 επ., 2 μπλοκ, 59% υπ. - 41% άριστες), Αδαμόπουλος 8 (2/5 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Αντιφάκος 9 (7/10 επ., 2 μπλοκ), Κοντοστάθης -λ (67% υπ. - 48% άριστες) / Αλεξάκης.

ΑΕΚ (Μπουτσουρής): Μαντέκας 16 (15/31 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. - 33% άριστες), Χατζηπροδρόμου 1 (1/8 επ.), Ζουπάνης 25 (23/44 επ., 2 άσοι), Μελλές 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Καρακίτσος 1 (1 μπλοκ), Κοτσιλιάνος 5 (4/14 επ., 1 άσο, 23% υπ. - 09% άριστες), Αχιλλεόπουλος -λ (48% υπ. - 31% άριστες) / Δημητούλης 1 (1 μπλοκ), Χριστοφίδης 1 (1/1 επ.), Αλεξόπουλος 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ. - 14% άριστες), Καρανικολάου 1 (1/4 επ.).

Πηγή: greekvolley.com