Κυριακή 24 Ιανουαρίου 2016

Με ηγέτες Μιγιαήλοβιτς και Γκίλιν τρίποντο ο Εθνικός!

Κρύο, καιρός για… τρίποντο !
Σ' ένα πολύ όμορφο ματς, που είχε πολλές διακυμάνσεις αλλά και ανατροπές σκορ εκατέρωθεν, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα του και να πάρει πολύτιμο καθαρό τρίποντο.
Δυστυχώς ο αγώνας διεξήχθη υπό πολικό ψύχος, καθώς τα καλοριφέρ για αδιευκρίνιστους λόγους δεν ανάψανε. Σε μεγάλη μέρα ο Μιγιαϊλοβιτς αλλά και ο Γκίλιν, με το βραζιλιάνο να δείχνει δείγματα καλού διαγωνίου. Επίθεση και σέρβις τα όπλα της ομάδας της Αλεξανδρούπολης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δείχνοντάς μας ότι ο Εθνικός εύκολα ή δύσκολα θα πάρει το παιχνίδι. Η Λαμία βέβαια δεν κατέθετε τα όπλα και «ζόριζε» τον Εθνικό. Τελικό σκορ του σετ 25-21.

Το 2ο σετ ήταν περίπατος για τον Εθνικό όπως δείχνει και το τελικό 25-11. Το εξαιρετικό σέρβις του Εθνικού διέλυσε την υποδοχή της Λαμίας που σε κανένα σημείο του σετ δεν έδειξε... σημεία ζωής. Με περισσή ευκολία έκανε ο Εθνικός το 2-0 στα σετ.

Στο 3ο σετ η Λαμία αντέδρασε. Ο Πέτιο Ντραγκίεφ ανακάτεψε την τράπουλα. Έβαλε τον Καπίρη στη θέση του Αραούχο, βελτίωσε την υποδοχή της, ανέβηκε στο μπλοκ και με ορεξάτο Χάκγουορθ κατάφερε να πάρει το τρίτο σετ με 23-25 και να μειώσει σε 2-1.

Το 4ο και τελευταίο σετ ήταν αυτό με τις μεγαλύτερες ανατροπές στο σκορ, που έσπασε καρδιές και χάρισε θέαμα στους θεατές. Οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 11-11. Εκεί ο Εθνικός έκανε ένα ξέσπασμα, και με ένα σερί 4-0 έφτασε στο 15-11. Από εκείνο το σημείο και μετά όμως, σαν κάποιος να γύρισε το διακόπτη. Συνεχόμενα λάθη, κακή υποδοχή και έλλειψη συγκέντρωσης επέτρεψαν στη Λαμία να κάνει ένα απίστευτο σερί 8-0 και έφτασε να προηγείται με 15-19! Οι Αλεξανδρουπολίτες όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Κάποιος μάλλον... ξαναγύρισε το διακόπτη. Βοήθησε και η αλλαγή του Σάκη Μουστακίδη που έβαλε το Βλαχόπουλο στη θέση του Κασαμπαλή βέβαια. Ο Κώστας Βλαχόπουλος ηρέμησε το παιχνίδι του Εθνικού με αποτέλεσμα να επανέλθει στο σκορ και να κερδίσει τελικά το σετ και τον αγώνα με 25-23.

Μεγάλη εμφάνιση σε όλους τους τομείς ο Νίκολα Μιγιαϊλοβιτς, με στατιστικά για όσκαρ. 24 πόντοι με τρεις άσσους, δύο μπλοκ, 51% στην επίθεση με 19/37 επιθέσεις, και 84% υποδοχή με 53% άριστες! Από κοντά και ο Γκίλιν με 20 πόντους, 47% στην επίθεση και 5(!) άσσους. Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να δώσουμε στον Κώστα Βλαχόπουλο, που με την είσοδό του στο ματς, ανέβασε την ομάδα και με τις πάσες του, αλλά και με το πολύ δύσκολο κυματιστό σέρβις του.

Επόμενο ραντεβού την Τετάρτη στον κρίσιμο επαναληπτικό του challenge cup, με την σερβική Spartak Ljig στις 7 το απόγευμα στο «Μ. Παρασκευόπουλος».
Τα σετ: 3-1 (25-21, 25-11, 23-25, 25-23) σε 102΄
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ. 6 (6/11 επ, 62% υπ - 48% άριστες), Τουράνιανιν 11 (9/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιγιαϊλοβιτς 24 (19/37 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 84% υπ - 53% άριστες), Κασαμπαλής 5 (2/3 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κιόσης 10 (5/9 επ, 5 μπλοκ), Γκίλιν 20 (15/32 επ, 15/32 επ, 5 άσσοι) / Δαρίδης (λ, 67% υπ - 48% άριστες), Βλαχόπουλος 1 (άσσος).
Γ.Σ. ΛΑΜΙΑ (Ντραγκίεφ): Χένσι 11 (9/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57% υπ - 50% άριστες), Αγγελόπουλος 2 (2 άσσοι), Αραούγιο 4 (4/8 επ, 47% υπ - 24% άριστες), Παπαθωμόπουλος 10 (5/10 επ, 5 μπλοκ), Χάκγουορθ 12 (9/24 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μαδούρας 6 (4/7 επ, 2 μπλοκ) / Τσιράκης (λ, 31% υπ - 17% άριστες), Καραγάτσος, Καρβούνης, Καπίρης 5 (3/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 75% υπ - 44% άριστες).