Σελίδες

Τετάρτη 27 Ιανουαρίου 2016

Στους 8 της Ευρώπης ο Εθνικός!!

Ο καλύτερος πρεσβευτής στην Ευρώπη !
Για 2η συνεχόμενη χρονιά ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης προκρίθηκε στη φάση των «8» του Challenge Cup επικρατώντας της σέρβικης Spartak Ljig με 3-0 (25-23, 25-19, 26-24).
Οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη προκρίθηκαν με 2 νίκες (3-2 στον πρώτο αγώνα) στην επόμενη φάση και αργά το βράδυ θα μάθουν τον επόμενο αντίπαλο τους, ανάμεσα στην γνωστή Μπενφίκα και την BBSK Κωνσταντινούπολης με τους Τούρκους να έχουν προβάδισμα, αφού επικράτησαν στον 1ο αγώνα με 3-1.
Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημα του με τους Σέρβους να φτάνουν πρώτοι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-13. Η Spartak Ljig προηγήθηκε μέχρι το 20-18. Από εκεί άρχισε η αντεπίθεση του Εθνικού. Με τον Τουράνιανιν από τη θέση του σερβίς, έγινε σερί 4-0 σερί (με Φόγιερ επίθεση, 2 μπλοκ και μια λάθος επίθεση των Σερβων). Με ατομικό μπλοκ του Κασαμπαλή έγινε το 23-21. Οι Σέρβοι ισοφάρισαν 23-23 αλλά επίθεση του Γκίλιν και ο άσσος του Φόγιερ έκαναν το 25-23 και με το 1-0 σετ άνοιξε ο δρόμος για τη νίκη.
Ιδια η εικόνα στο ξεκίνημα του 2ου σετ με τους Σέρβους να προηγούνται 11-8 αλλά ο Εθνικός άλλαξε ταχύτητα με τον Βλαχόπουλο να περνά στη θέση του Κασαμπαλή. Οι γηπεδούχοι για πρώτη φορά πέρασαν μπροστά με 14-13 και 15-13 με άσο του Γκίλιν. Το 15-15 μετατράπηκε σε 18-15 με σερί 3-0 και άσσο του Μιγιαϊλοβιτς. Κάπου εκεί το σετ πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Εθνικό να είναι αλάνθαστος και να φτάνει χωρίς προβλήματα στο 25-18 με επίθεση του Νικολά.
Στο 3ο σετ ο Εθνικός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος. Εφτασε γρήγορα στο 8-4 με άσο του Μιγιαϊλοβιτς και μπλοκ του Τουράνιανιν και με λάθη των Σέρβων στο 12-8. Οι Εβρίτες διατήρησαν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα, ομως με 3 συνεχόμενα μπλοκ τα 2 στον Γκίλιν εφεραν τις 2 ομάδες ισόπαλες 15-15. Το 17-17 μετατράπηκε σε 20-17 με φιλε από τη Spartak, επίθεση και μπλοκ από τους Κιόση και Γκίλιν. Δυο λάθη του Εθνικού έφεραν το παιχνίδι στον πόντο 21-20 για να υποχρεώσει τον Μουστακίδη να καλέσει ταιμ άουτ. Εκεί ο Εθνικός έκανε ένα καθοριστικό σερί 3-0 χάρις την επίθεση του Φόγιερ και δύο καθοριστικούς πόντους από τον Γκίλιν (επίθεση μετά από κακή πάσα και έναν άσσο). Το ματς δεν είχε τελειώσει ούτε εκεί καθώς οι Σέρβοι με τρεις άουτ επιθέσεις του Εθνικού και ένα μπλοκ ισοφάρισαν 24-24. Ο Μιγιαϊλοβιτς που λίγο νωρίτερα είχε κάνει δύο άουτ επιθέσεις, κατάφερε με δύο προσωπικούς πόντους να λυτρώσει τον Εθνικό καθώς με επίθεση έκανε το 25-24 και τελείωσε τον αγώνα με άσσο.
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Φόγιερ 10 (7/18 επ, 3 άσσοι, 71% υπ - 57% άριστες), Τουρνγιάνιν 11 (8/13 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μιγιαϊλοβιτς 16 (13/21 επ, 3 άσσοι, 82% υπ - 73% άριστες), Κασαμπαλής 3 (3 μπλοκ), Κιόσης 6 (5/5 επ, 1 μπλοκ), Γκίλιν 16 (11/18 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 72% υπ - 53% άριστες), Βλαχόπουλος
Spartak Ljig (Βελίκοβιτς): Ντουντού 7 (4/9 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πέριτς 7 (7/11 επ, 59% υπ - 47% άριστες), Βογτσίλοβιτς 12 (10/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Ραντοσάβλεβιτς 10 (7/24 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 46% υπ - 38% άριστες), Ίλιτς 4 (3/4 επ, 1 μπλοκ) / Γιάνκοβιτς (λ, 74% υπ - 49% άριστες), Γκάγεβιτς. Γκλάβινιτς, Μιλοβάνοβιτς 4 (2/4 επ, 2 μπλοκ)