Κυριακή 10 Ιανουαρίου 2016

Η Ρωσία στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο σε άνδρες και γυναίκες!

Η Ρωσία θα υπερασπιστεί το χρυσό στο Ρίο (το πανόραμα του Προ Ολυμπιακού ανδρών)

Την ευκαιρία να υπερασπιστεί το χρυσό μετάλλιο που πήρε πριν από 4 χρόνια έχει η Ρωσία καθώς προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Στον τελικό του προ Ολυμπιακού τουρνουά που έγινε στο Βερολίνο, νίκησε με 3-1 την Γαλλία με πρωταγωνιστές του Μιχαΐλοφ και Μπερέζκο που πήραν από 18 πόντους

Αρχικά οι Γάλλοι με εξαιρετικό σέρβις διέλυσαν την υποδοχή της Ρωσίας για να πάρουν εύκολα το πρώτο σετ. Ωστόσο χάρη και στις του Αλέκνο (μία από αυτές ήταν και ο Μπερέζκο) η Ρωσία επέστρεψε εντυπωσιακά. Σημαντικό ήταν το τρίτο σετ όπου η Ρωσία είχε συνεχώς το προβάδισμα και όταν στο τέλος απειλήθηκε ο Μπερέζκο ήταν εκεί. Τελικώς ήρθε το 3-1 που αναγκάζει τη Γαλλία να διεκδικήσει την πρόκρισή της στο προ Ολυμπιακό τουρνουά της Ιαπωνίας που θα διεξαχθεί τον Ιούνιο.

Τα σετ: 1-3 (25-14, 16-25, 23-25, 21-25)

ΓΑΛΛΙΑ (Τιγί): Ρουζιέ 12 (9/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τονιουτί 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τιγί Κ 10 (9/16 επ., 1 άσσος, 25% υπ. – 25% άριστες), Ν' Γκαπέτ 17 (15/34 επ., 2 άσσοι, 47% υπ. – 15% άριστες), Λε Ρου 11 (9/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λε Γκοφ 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γκρεμπένικοφ (λ, 53% υπ. – 12% άριστες) / Λινέλ 1 (1/4 επ., 33% υπ. – 00% άριστες), Πουζόλ, Μαρεσάλ 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Λαφίτ 1 (1 μπλοκ), Σιντιμπέ 1 (1/4 επ.).
ΡΩΣΙΑ (Αλέκνο): Βόλβιτς 2 (1/8 επ., 1 μπλοκ), Γκράνκιν, Τετιούκιν 0 (0/1 επ., 00% υπ. – 00% άριστες), Μιχαΐλοφ 18 (16/36 επ., 2 μπλοκ), Βολκόφ 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Κλιούκα 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 00% άριστες)/ Βερμπόφ (λ, 42% υπ. – 08% άριστες), Ομπμοτσάεφ (λ), Μπερέζκο 18 (15/26 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 55% υπ. – 09% άριστες), Άστσεφ 9 (4/7 επ., 5 μπλοκ), Μάρκλιν 17 (13/27 επ., 4 μπλοκ, 45% υπ. – 14% άριστες), Σερμπίνιν.

Δεύτερη ευκαιρία για Γαλλία, Πολωνία
Η Ρωσία μαζί με την Ιταλία που έχει προκριθεί από το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2015, έχουν προκριθεί από το Ευρωπαϊκό βόλεϊ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Η Γαλλία μαζί με την Πολωνία που νίκησε στο μικρό τελικό του Προολυμπιακού την οικοδέσποινα Γερμανία με 3-2 (20-25, 25-22, 16-25, 28-26, 16-14) θα έχουν μία ακόμα ευκαιρία για πρόκριση μέσω του Παγκόσμιου προολυμπιακού τουρνουά που θα γίνει τον Ιούνιο στην Ιαπωνία.

Η Ρωσία στους Ολυμπιακούς ΑγώνεςΗ Ρωσία στους Ολυμπιακούς Αγώνες(το πανόραμα του προ Ολυμπιακού γυναικών)

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ρωσία δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και επικράτησε με 3-1 της Ολλανδίας στον τελικό του προολυμπιακού τουρνουά γυναικών που διεξάγεται στην Άγκυρα.

Έτσι πήρε το Ολυμπιακό εισιτήριο με τις ηττημένες να γνωρίζουν ότι έχουν άλλη μια ευκαιρία στο Προ Ολυμπιακό τουρνουά της Ιαπωνίας. Η Ρωσία ήταν επιβλητική και παρά το γεγονός ότι ισοφαρίστηκε σε 1-1 πήρε εύκολα το τρίτο και το τέταρτο σετ. Η Ομπμοτσάεβα πήρε 24 πόντους και η Κοσέλεβα 23.

Το... θρίλερ όμως έλβασε χώρα στον μικρό τελικό. Εκεί η Ιταλία νίκησε με 3-2 την οικοδέσποινα Τουρκία και πήρε και αυτή την πρόκριση για το Προ Ολυμπιακό τουρνουά της Ιαπωνίας. Ήταν ένας συναρπαστικός αγώνας με πρωταγωνίστρια την Εγκονού που πήρε 23 πόντους.