Σάββατο 16 Ιανουαρίου 2016

Α2 Ανδρών: Νίκη για την ΑΕ Κομοτηνής του Χρήστου Χρηστουηλία απέναντι στη ΓΕΑ μέσα στην Αλεξανδρούπολη

DSC06609
Η ΑΕ Κομοτηνής για δεύτερη φορά μέσα σε διάστημα λίγων ημερών επικράτησε της ΓΕΑ στην Αλεξανδρούπολη, καθώς μετά τη νίκη πρόκριση της για το Κύπελλο, διπλασίασε της επιτυχίες της παίρνοντας το τρίποντο στην Εβρίτικη πρωτεύουσα για την 14η αγωνιστική του 3ου ομίλου στην Α2 Ανδρών.
Η ΓΕΑ μπήκε πιο δυνατά στο ματς, προηγήθηκε με 7-5, όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν σταδιακά την απόδοση τους, πέρασαν μπροστά με 14-17 και 17-22, φθάνοντας στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 19-25, έχοντας ως όπλο την καλή τους επιθετική λειτουργία.
Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, 10-10, η ΑΕ Κομοτηνής όμως στη συνέχεια ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα, καθώς εκμεταλλεύτηκε την κακή υποδοχή των γηπεδούχων και με σωστά τελειώματα επικράτησε στο σετ 21-25.
Στο τρίτο σετ υπήρξε ανάλογη εικόνα, οι δύο αντίπαλοι ήταν ισόπαλοι στην αρχή με 10-10, ενώ έπειτα οι παίκτες της ομάδας από την Ροδόπη προηγήθηκαν 14-16 και 17-21, χάρη στα εξαιρετικά σερβίς και το πολύ καλό μπλοκ, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 21-25.
Τα σετ: 0-3 (19-25, 21-25, 21-25)
ΓΕΑ (Κρεούζης): Αρχοντούδης, Δαλδαβερένης, Μπουφίδης, Γραμματικάκης, Κωνσταντινίδης, Στοϊλούδης, Μπαξεβανίδης (λ) / Κεσκίνης, Ανδρεάδης, Κώτας
ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Τσιακμάκης): Καψαλιάρης, Φάκας, Τερζόγλου, Χατζηβλασίου, Χρηστουηλίας, Δημόπουλος, Παπαϊωάννου (λ) / Παπασπύρος, Δεληγιαννίδης, Αβερκιάδης