Τετάρτη 23 Δεκεμβρίου 2015

Σούπερ ματς στον Έβρο με νίκη του Εθνικού

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε την Ορεστιάδα με 3-2 σετ στο μεγάλο ντέρμπι του Έβρου που ολοκλήρωσε με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο τον Α΄γύρο στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα». Ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στα σκορ και στα σετ και στους πόντους και κρίθηκε στις λεπτομέρειες.
Πρώτος σκόρερ του Εθνικού ήταν ο Σούλιαγκιτς που πιθανότατα έκανε την τελευταία του εμφάνιση, ενώ Κασαμπαλής και Κιόσης ήταν επίσης στους διακριθέντες. Ο Εθνικός σημείωσε την 4η νίκη του και ολοκλήρωσε τον Α΄γύρο ισόβαθμος με τον Άρη.

Η Ορεστιάδα ξεκίνησε δυνατά το ματς και εκμεταλλέυτηκε την αδυναμία του Εθνικού στην υποδοχή για να φτάσει από νωρίς τη διαφορά στο +7 (11-4). Ο Εθνικός δεν αντέδρασε και οι γηπεδούχοι έκαναν περίπατο.

Διαφορετικό ήταν το πρόσωπο του Εθνικού στο δεύτερο σετ με τον Μιγιαήλοβιτς να ξεκινά βασικός στη θεση του Δαλακούρα. Το σετ ουσιαστικά τελείωσε όταν ο Εθνικός έκανε ένα σερί 5-0 για το 16-22.

Το... θρίλερ ξεκίνησε από το 3ο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με την Ορεστιάδα να φτάνει στην πηγή προηγούμενη με 23-20. Ο Εθνικός ισοφάρισε σε 23-23, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν το πρώτο σετ μπολ. Η ομάδα του Μουστακίδη ωστόσο είχε την απάντηση και με νέο σερί 3-0 πήρε το σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Εθνικός είχε την επαφή μέχρι το 2ο τεχνικό τάιμ άουτ. Στη συνέχεια ήρθε ο εκνευρισμός κάτι που εκμεταλλεύτηκε τη Ορεστιάδα για να φτάσει στο 21-17 και στο 25-20, με πρωταγωνιστες τον Μίλιτς και τον Βουκασίνοβιτς.

Καρδιές έσπασαν στο τάι μπρέικ με τον Εθνικό να χάνει αρχικά δύο ευκαιρίες στο 12-14. Ο Σούλιαγκιτς σημάδεψε την αντένα για να έρθει ένα πλασέ του Βουκασίνοβιτς και να ισοφαρίσει. Στο 17-17 επικράτησε... χάος με τον Μίλιτς να παίρνει πρώτο χρόνο και μετά από συγκέψεις των διαιτητών να σφυρίζεται άουτ, τον Εθνικό να προηγείται και τον Κριστόφ να αποβάλλεται. Τελικά στο 18-19 ο Αμπουΐλα κάρφωσε άουτ για να δώσει τη νίκη στον Εθνικό και νευριασμένος να κυνηγά τον επόπτη και στη συνέχεια να βάζει τα κλάμματα.

Διαιτητές: Ιωαννίδης - Τσεπκινλής

1ο σετ: 8-3, 16-7, 21-11, 25-16
2ο σετ: 3-8, 13-16, 16-21, 19-25
3ο σετ: 8-5, 15-16, 21-19, 24-26
4ο σετ: 6-8, 16-15, 21-17, 25-20
5ο σετ: 3-5, 9-10, 12-11, 18-20

* Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 7 άσσους, 60 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 7 άσσους, 69 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (25-16, 19-25, 24-26, 25-20, 18-20) σε 124΄

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Χήρας 11 (8/15 ρπ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αμπουΐλα 9 (5/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκούσταφσον 18 (17/35 επ, 1 μπλοκ), Μίλιτς 20 (12/18 επ, 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 13 (12/41 επ, 1 μπλοκ,  69% υπ -46% άριστες), Ριζόπουλος 8 (6/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 70% υπ -55% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 61% υπ - 46% άριστες) Αντωνιάδης (λ),

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κώστας 0 (0/4 επ, 57% υπ, 29% άριστες), Φόγερ 12 (8/23 επ, 3 άσσους, 1 μπλοκ, 70% υπ -62% άριστες), Σούλιαγκιτς 31 (28/55 επ, 2 άσσοι 1 μπλοκ), Τουρανιάνιν 11 (6/18 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κασαμπαλής 6 (2/5 επ, 4 μπλοκ), Κιόσης 9 (8/11 επ, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 72% υπ -47% άριστες), Μιγιαήλοβιτς 16 (16/30 επ, 61% υπ - 43% άριστες), Βλαχόπουλος 2 (1/1 επ, 1 άσσος)