Κυριακή 13 Δεκεμβρίου 2015

Με Ριζόπουλο η Ορεστιάδα σταμάτησε την Κηφισιά

Άλλη μια μεγάλη νίκη σημείωσε η Ορεστιάδα, που με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Ριζόπουλο επικράτησε με 3-1 της Κηφισιάς και ανέτρεψε και πάλι τα δεδομένα στην κορυφή του πρωταθλήματος αφήνοντας και πάλι μόνο τον Ολυμπιακό στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα.
Η Ορεστιάδα έκανε την καλύτερη εμφάνιση της στο πρωτάθλημα και υποχρέωσε την Κηφισιά στην δεύτερη ήττα της ύστερα από σερί 7 νικών. Παράλληλα είναι ο πρώτος αγώνας που η Κηφισιά δεν κατακτά κάποιο βαθμό.

Οι ακρίτες με άριστη τακτική στο σερβίς απέφυγαν τον Στεφάνου και χάλασαν την υποδοχή της Κηφισιάς. Οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη έδειξαν πολύ κουρασμένοι και αυτό φάνηκε από το 3ο σετ όπου απλά παρακολουθούσαν στο σκορ και έκαναν πολλά λάθη γεγονός πρωτόγνωρο για την ομάδα των βορείων προαστίων.

Στο 1ο σετ η Ορεστιάδα είχε από την αρχή μεχρι το τέλος διαφορά 2-4 πόντων, ενώ μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ. Η Ορεστιάδα προηγήθηκε 16-14 αλλά με δύο μπλοκ και με δύο διαιτητικές αποφάσεις που αμφισβητήθηκαν από τους ακρίτες η Κηφισιά προσπέρασε με 21-19 και με τους Γιοβάνοβιτς, Μπίσετ πήραν το σετ για το 1-1.

Η Κηφισιά ξεκίνησε με προβάδισμα το 3ο σετ με 6-4 και 8-7 αλλά η Ορεστιάδα έδειχνε αποφασισμένη για τη νίκη, έκανε ανατροπή στο σκορ με δύο σερί 3-0 και προσπέρασε 12-11 και αργότερα 16-13 φτάνοντας στο 2-1 σετ.

Με ανεβασμένη ψυχολογία και σύμμαχο τους οπαδούς της που παρά το κρύο «ζέσταναν» το «Νίκος Σαμαράς» η Ορεστιάδα με τους Ριζόπουλο, Βουκασίνοβιτς και Αμπουίλα πήρε δίκαια τη νίκη.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης - Στεργιόπουλος