Κυριακή 13 Δεκεμβρίου 2015

Α2 Ανδρών: Εύκολο τρίποντο για τη ΓΕΑ απέναντι στη Λάρισα

DSC06241
Η ΓΕΑ επικράτησε εντός έδρας της Λάρισας άνετα με 3-0 σετ στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου στην Α2 Ανδρών, παραμένοντας στα ψηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα.
Ο αγώνας  ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πιο δυναμικά, καθώς βρέθηκαν μπροστά με 10-12, όμως από εκείνο το σημείο και έπειτα οι παίκτες της Εβρίτικης ομάδας βελτίωσαν την απόδοση τους, καταφέρνοντας να ανατρέψουν την κατάσταση, προηγήθηκαν με 15-13 και 21-19, φθάνοντας τελικά στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-21. Οι Μπουφίδης και Στοϊλούδης βοήθησαν πολύ στο σερβίς, ενώ γενικότερα οι αθλητές της ΓΕΑ κυριάρχησαν στο μπλοκ απέναντι στην ομάδα της Λάρισας.
Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι είχαν από την αρχή το προβάδισμα, 10-5 και 15-10 και με την επιθετική τους λειτουργία να είναι εξαιρετική, κατέκτησαν το σετ με 25-21, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Ανδρεάδη, Κεσκίνη και Αρχοντούδη στο σκοράρισμα κόντρα στους Θεσσαλούς.
Το τρίτο σετ εξελίχθηκε σε εύκολη υπόθεση για τους Θρακιώτες, προηγήθηκαν 13-8 και 19-16, όντας καλύτεροι σε άμυνα και επίθεση, με σωστά τελειώματα στις φάσεις, έφθασαν δίκαια στην νίκη με 25-18, παίρνοντας ένα σημαντικό τρίποντο ενόψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος.
Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-21, 25-18)
ΓΕΑ (Κρεούζης): Κεσκίνης, Αρχοντούδης, Ανδρεάδης, Δαλδαβερένης, Μπουφίδης, Στοϊλούδης, Κώτας (λ)
ΕΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (Τέλιος): Μωυσιάδης, Περουλάκης, Ναλετάκης, Μάτουλας, Μανταράς, Μαγκούτης, Σωτηρίου (λ) / Σκαρμούτσος