Σάββατο 5 Δεκεμβρίου 2015

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ-ΛΑΜΙΑ 3-1

Τρίτωσε τις νίκες η Ορεστιάδα
Με πρωταγωνιστή για άλλη μία φορά τον Μπλάζο Μίλιτς η Ορεστιάδα νίκησε τη Λαμία με 3-1 σετ για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League και σημείωσε την 3η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα.
Η Λαμία μπήκε δυνατά στον αγώνα, έδειξε καλή προετοιμασία στην τακτική έναντι του αντιπάλου καθώς πήρε το 1ο σετ με 25-15. Σταδιακά, όμως, υποχώρησε, έκανε λάθη στην υποδοχή και είχε παθητικό ρόλο στο υπόλοιπο του αγώνα καθώς δεν κατάφερε καν να πιέσει στο σκορ.
Στο 2ο σετ οι παίκτες του Κρίστοφερ Πλάμεν ξύπνησαν και πήραν μια μικρή διαφορά εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των φιλοξενούμενων. Οι πράσινοι έχοντας πολύ καλή υποδοχή αλλά και επίθεση πήγαν προηγούμε στο 2ο τεχικό ταίμ άουτ 16-12 και έτσι η Ορεστιάδα ισοφάρισε 1-1 στα σετ με 25-17.
Στο 3ο σετ η Ορεστιάδα με τον Ριζόπουλο στο σέρβις έκανε ένα σερί μέχρι το 9-0 ! Το σετ ήταν μονόλογος για την Ορεστιάδα με αποτέλεσμα να το πάρει με 25-13 χωρίς να δυσκολευτεί.
Στο 4ο σετ οι παίκτες της Ορεστιάδας είχαν καθαρό μυαλό απέναντι στην Λαμία που δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ. Έτσι η Ορετσιάδα πήρε το πολυπόθητο τρίποντο με 25-20.
Τα σετ: 3-1 (15-25, 25-17, 25-13, 25-20)
ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Χήρας 7 (3/4 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Αμπουΐλα 6 (4/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκούσταφσον 7 (4/20 επ), Μίλιτς 17 (11/17 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 15 (12/33 επ, 3 μπλοκ, 50% υπ -33% άριστες), Ριζόπουλος 11 (9/16 επ, 2 άσσοι, 58% υπ - 50% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 61% υπ -55% άριστες)
ΛΑΜΙΑ (Ντραγκίεφ): Λέσκε 11 (6/10 επ, 1 ασσος, 4 μπλοκ), Χεντσι 6 (5/20 επ, 1 μπλοκ, 40% υπ -20% άριστες), Αραούχο 12 (10/25 επ, 2 άσσοι, 45% υπ -40% άριστες), Χακγουορθ 10 (7/18 επ, 2 ασσοι, 1 μπλοκ), Μαδούρας 2 (2/9 επ) / Τσιράκης (λ, 42% υπ - 33% άριστες), Δημητριάδης, Καπίρης 2 (2/9 επ, 57% υπ -43% άριστες), Παπαθωμόπουλος 2 (1/6 επ, 1 μπλοκ).