Σελίδες

Πέμπτη 19 Νοεμβρίου 2015

Του πάει... η Ευρώπη ! O Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1 σετ επί της Σλοβένικης Panvita Pomgrad!

Του πάει... η Ευρώπη !
O Εθνικός Αλεξανδρούπολης πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup όπως αναμενόταν επικρατώντας στο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» 3-1 σετ της Σλοβένικης Panvita Pomgrad.
Ο Εθνικός πιέστηκε μόνο στο 1ο σετ από την Panvita Pomgrad, γιατί η συνέχεια αποδείχτηκε σχετικά εύκολη για τους παίκτες του Σάκη Μουστακίδη.
Με «πολυβόλο» τον διαγώνιό τους Μπογκοζάλετς και πιεστικό σερβίς που δημιούργησε προβλήματα στην αντίπαλη υποδοχή, κατέκτησαν το πρώτο σετ φέρνοντας προβληματισμό στο «Μιχ. Παρασκευόπουλος».
Ωστόσο, η εικόνα ήταν διαφορετική στο δεύτερο σετ που κατέληξε εύκολα στα χέρια του Εθνικού. Ντέρμπι για γερά νεύρα εγινε στο τρίτο σετ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι Εβρίτες απάντησαν στο προβάδισμα των Σλοβένων με άσο Ιλιτς (7-9, 9-9), και 12-12 με μπλοκ Κιόση, για να προσπεράσουν με 14-12 χάρη σε μπλοκ αουτ του Ανέστη Δαλακούρα, και επίθεση στο φιλέ της Πανβίτα. Ο Εθνικός απέκτησε προβάδισμα με 18-14 ωστόσο γρήγορα η διαφορά «μαζεύτηκε» και έφτασε στον πόντο μετά από άουτ επίθεση του Κώστα Δαλακούρα (19-18). Το 22-19 έγινε 23-23 με άσο του Ντέτελα , οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, για να φτάσουμε στο 27-25 με επίθεση Κ. Δαλακούρα (26-25) και 1ο χρόνο από Κιόση.
Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης με «φτερά» από τον κόσμο και την ψυχολογία στα ύψη, μπήκε πολύ δυνατά και έφτασε να προηγείται με 7-0, 9-2, 13-6. Η Πανβίτα ρίσκαρε στο σερβίς, ο Εθνικός δεν απέφυγε τα λάθη και οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο ροκάνισαν τη διαφορά αλλά μείωσαν στον πόντο 16-15 με άσσο του Ντέτελα. Το άγχος έφυγε από τους παίκτες του Μουστακίδη μετά το 19-18 όταν η αντεπίθεση τους δεν είχε Σλοβένικη απάντηση. Οι αδελφοί Δαλακούρα στο σημείο εκείνο, έκαναν τη διαφορά, ενώ αξιοσημείωτες ήταν οι επιδόσεις των κεντρικών Τουράνιανιν 12/14 επ., Κιόσης 6 μπλοκ.
Η νίκη πρόκριση του Εθνικού παίρνει μεγαλύτερη σημασία, αν λάβει κανείς υπόψη ότι επιτεύχθηκε χωρίς τον βασικό του διαγώνιο, τον Λούκα Σούλαγιτς που μπήκε μόνο σε κάποιους πόντους σαν αλλαγή για μπλοκ, ενώ πήρε ανάσες και ο Κασαμπαλής, ο οποίος ξεκίνησε στο βασικό σχήμα αλλά αντικαταστάθηκε στο τέλος του 1ου σετ και ακολούθως σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι αγωνίστηκε ο Κώστας Βλαχόπουλος που είχε μάλιστα θετική παρουσία.
Τα σετ 19-25, 25-21, 27-25, 25-21
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης) Δαλακούρας Κ. 10 (8/19 επ., 2 άσοι, 45% υπ. - 38% άριστες), Ίλιτς 7 (4/13 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τουράνιανιν 14 (12/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Κιόσης 9 (2/4 επ., 1 άσο, 6 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 21 (16/38 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες), Δαρίδης -λ (53% υπ. - 29% άριστες ) / Βλαχόπουλος 2 (1/2 επ., 1 άσο), Σούλιαγιτς.
Πανβίτα Πόμγκραντ (Φούς) Ντέτελα 19 (15/29 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 50% άριστες), Πέλεμις 2 (2/5 επ.), Κβας 1 (1/2 επ.), Ρόγινικ 9 (8/25 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. - 50% άριστες), Μπογκοζάλετς 21 (17/43 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Φλίσαρ 16 (12/18 επ, 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ντρβάριτς 5(1/2 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Μένιχ -λ (57% υπ. - 57% άριστες) / Κβας