Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2015

Λύγισε στο τάι-μπρέικ η Νίκη Αλεξανδρούπολης

Ένα συγκλονιστικό παιχνίδι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι φίλοι του βόλλεϋ στο Κλεστό «Μιχάλης Παρασκευόπουλος». Η Νίκη αν και προηγήθηκε με 2-1 σετ, ηττήθηκε τελικά με 2-3 από την Νέα Γενεά.
Στο 1ο σετ, οι φιλοξενούμενες μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, και κατάφεραν από την αρχή να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας, παίρνοντας το με 20-25.

Τα κορίτσια του Ιπποκράτη Δήμητσα στο 2ο σετ πίεσαν στο σερβίς και έχοντας σε πολύ καλή μέρα τη Γωγώ Δεδούση κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά +4 μέχρι το 11-7, οπού υπήρξε 10λεπτη διακοπή ρεύματος, εξαιτίας των ισχυρών ανέμων που επικρατούν από νωρίς το πρωί της Κυριακής στην Αλεξανδρούπολη. Μία διακοπή που ευτυχώς δεν επηρέασε τα κορίτσια της Νίκης ισοφαρίζοντας στα σετ με 25-22.

Το 3ο σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ... η Νίκη αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ (18-22) κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της αποτέλεσμα, με τις πολύ καλές άμυνες αλλά και επιθέσεις της, επικρατώντας με 28-26.

Αλλαγή εικόνας είχαμε στο 4ο σετ, με τις Θεσσαλονικιές να έχουν τα ηνία από την αρχή του σετ. Λίγο τα λάθη, λίγο ο εκνευρισμός των παικτών, αλλά και του Ιπποκράτη Δήμητσα δεν άργησε το 13-25. Μάλιστα το σετ τελείωσε με την κόκκινη κάρτα (αδικαιολόγητη) στον προπονητή της Νίκης, ξεσηκώνοντας έτσι τους φιλάθλους της Αλεξανδρούπολης.

Στο τάι μπρέικ οι παίκτριες της Νέας Γενεάς μπήκαν πιο αποφασισμένες και βρέθηκαν μπροστά με 2-5 και 4-6 απέναντι στη Νίκη. Στο σημείο εκείνο το παιχνίδι διεκόπη (ευτυχώς για λίγα λεπτά) λόγω και πάλι της πτώσης του φωτισμού. Έτσι, το σετ πήγε στα χέρια τω Θεσσαλονικιών με 9-15.

ΓΣΓ Νίκη Αλεξανδρούπολης - ΜΑΣ Νέα Γενεά (20-25, 25-22, 28-26, 13-25, 9-15)
Νίκη (Δήμητσας): Βενέτη, Καλογεροπούλου, Καρακύκλα, Νικολαΐδου Ε., Δεδούση, Χαρισιάδου, Σιδερίδου –λ / Λυμπεροπούλου –λ, Κωνσταντινίδου, Καραμπαλή, Λαμπρίδου, Αργυρή

Νέα Γενεά (Σταυριανίδης) Βασίλα, Φαλιάγκα, Βελίκοβα, Μπάγγου Ε., Καραντζοπούλου, Μιχαλιού, Καραπαλίση -λ / Μπάγγου Γ. -λ, Σκορδίλη, Κολοκυθά.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα
ΣΑΑΚ Ανατόλια - ΑΣ Ελπίς 0-3 (17-25, 18-25, 24-26)
ΑΣ Ποσειδώνας Βέροιας - ΑΟ Ηρακλής Ιωαννίνων 3-0 (25-19, 25-20, 25-22)
ΑΣ Καμπανιακός - ΑΠΣ Ν. Βότσης 3-2 (25-17, 25-18, 20-25, 17-25, 15-8)
Φωτο: Νίκη Αλεξανδρούπολης - Νέα Γενεά
Δείτε πλούσιο φωτορεπορτάζ από τον αγώνα της Νίκης Αλεξανδρούπολης κόντρα στην Νέα Γενεά στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της της Α2 γυναικών που πραγματοποιήθηκε στην Αλεξανδρούπολη στο Κλειστό Γυμναστήριο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος».
Κάντε κλικ ΕΔΩ για να δείτε φωτογραφίες τον αγώνα μέσα απο το φακό του «thrakisport.gr και ΕΔΩ για την ανάλυση του αγώνα.