Κυριακή 8 Νοεμβρίου 2015

Νίκη για τον Εθνικό 3-1 τη Λαμία σπάζοντας την παράδοση με Σούλιαγιτς!

Ξεπέρασε την... παράδοση με Σούλιαγιτς

Το δυνατό ξεκίνημα της Λαμίας στο Χαλκιοπούλειο δεν είχε διάρκεια και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με πρώτο σκόρερ τον Σούλιαγιτς νίκησε με 3-1 σετ σημείωνοντας την δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθημα Volley League «Πάμε Στοίχημα». Η ομάδα του Έβρου έσπασε την αρνητική παράδοση των τελευταίων ετών που είχε στην Φθιώτιδα και πήρε το δεύτερο τρίποντο μετά το 3-0 επί του Ηρακλή στην πρεμιέρα. Αντίθετα, η Λαμία γνώρισε την δεύτερη ήττα της σε ισάριθμους αγώνες.
Η Λαμία έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στον αγώνα, είχε καλή τακτική αλλά σταδιακά έχανε δυνάμεις και από το 3ο σετ παραδόθηκε στον Εθνικό.

Η ακριτική ομάδα μετά το αρχικό σοκ βρήκε τα πατηματα της, σταθεροποίησε την υποδοχή και πήρε τον έλεγχο.Καλή εμφάνιση έκανε ο Κασαμπαλής, συνδυάστηκε άψογα από το κέντρο με τον Κιόση ο οποίος ήταν αλάνθαστος. Τα αδέλφια Δαλακούρα και ο Δαρίδης διακρίθηκαν επίσης μετά το 2ο σετ.

Απώλεια για την Λαμία η απουσία του βραζιλιάνου Αραούγιο ο οποίος έπαθε ελαφρύ διάστρεμμα στην προπόνηση της Παρασκευής και τη θέση του πήρε ο Καπίρης που ήταν ο κορυφαίος της Λαμίας. Από τον Εθνικό αλάνθαστος στην επίθεση ήταν ο Κιόσης
Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά Ε.

1ο σετ: 8-7, 16-12, 21-16, 25-18
2ο σετ: 4-8, 11-16, 16-21, 19-25
3ο σετ: 8-7, 12-16, 14-21, 15-25
4ο σετ: 6-8, 11-16, 13-21, 18-25

*Οι πόντοι του Γ.Σ.Λαμία προήλθαν: 6 άσσοι, 44 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήθαν: 4 άσσοι, 50 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-18, 19-25, 15-25, 18-25)

ΛΑΜΙΑ (Κατσιγιάννης): Λέσκε 7 (6/13 επ, 1 μπλοκ), Χέντσι 11 (9/25 επ 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ - 29% άριστες), Αγγελόπουλος 1 (1/2 επ), Καπίρης 19 (16/27 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 61% υπ -45% άριστες), Χάκγουορθ 13 (10/26 επ, 3 άσσοι), Μαδούρας 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ) / Τσιράκης (λ, 63% υπ - 43% άριστες), Καραγάτσος, Δημητριάδης, Παπαθωμόπουλος,

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κώστας 7 (6/12 επ, 1 άσσος, 51% υπ - 37% άριστες), Σούλιαγιτς 21 (17/36 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τουρανιάνιν 4 (3/9 επ, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 9 (4/5 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κιόσης 12 (7/7 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Δαλακούρας Ανέστης 14 (13/25 επ, 1 μπλοκ, 54% υπ -31% άριστες) / Δαρίδης (λ, 47% υπ - 27% άριστες), Δημητριάδης, Βλαχόπουλος