Δευτέρα 16 Νοεμβρίου 2015

ΣΤΟ ΤΑΪ ΜΠΡΕΪΚ ΛΥΓΙΣΕ Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΗ!

Αν είχε διάρκεια... θα κέρδιζε !
Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, ο Εθνικός δεν κατάφερε να κερδίσει τον Άρη, πήρε μόνο έναν βαθμό μετά το τελικό 3-2. Οι δύο ομάδες ήταν ισάξιες και όποιος και να κέρδιζε θα ήταν δίκαιο το αποτέλεσμα.
Τελικά η μπίλια έκατσε στον Άρη που εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη των παικτών του Εθνικού κερδίζοντας τους δύο βαθμούς και αφήνοντας τον Εθνικό με τη συγκομιδή του ενός βαθμού.

Στο πρώτο σετ οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά ο Εθνικός το κέρδισε με 19-25 καθώς ήταν καλύτερος στον τομέα του μπλοκ, και ο Σούλαγιτς τελείωσε σχεδόν όλες τις φάσεις. Το σκορ του πρώτου σετ αντικατοπτρίζει πλήρως τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων στο σετ.

Στο επόμενο σετ όμως, ο Εθνικός είχε μια ανεξήγητη πτώση στη απόδοσή του. Έκανε πάρα πολλά λάθη και στο σέρβις, και στην επίθεση και χωρίς να ανεβάσει απόδοση η αντίπαλη ομάδα, βρέθηκε πίσω με μεγάλη διαφορά 18-14 και 23-16, για να χάσει μοιραία το σετ με 25-18.

Στο τρίτο σετ ο Εθνικός ξαναβρήκε τα πατήματά του και κόντραρε τον Άρη που είχε ανεβασμένη ψυχολογία από το προηγούμενο σετ. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης μείωσε τα λάθη της και με όπλο το μπλοκ και τους κεντρικούς ξαναβρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-1 κερδίζοντας το σετ με 22-25.

Déjà vu του δεύτερου σετ ήταν και το τέταρτο. Και πάλι η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη έκανε κοιλιά κάνοντας πολλά λάθη, πράγμα που έβγαλε τον προπονητή της ομάδας από τα ρούχα του. Τελικό σκορ 25-16 με τον Εθνικό να δείχνει ένα πολύ κακό πρόσωπο.

Το τάι μπρέικ κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τις δύο ομάδες να κονταροχτυπιούνται πόντο πόντο. Τελικά ο Άρης ήταν πιο τυχερός, απέφυγε τα λάθη και ανακηρύχτηκε νικητής του παιχνιδιού με 15-12 και 3-2 σετ. Καλύτεροι από την ομάδα του Έβρου ήταν οι δύο κεντρικοί, Κιόσης και Τουράνιανιν που κυριάρχησαν στο φιλέ έναντι των παικτών των κιτρινόμαυρων.

Το επόμενο παιχνίδι στο πρωτάθλημα για τον Εθνικό είναι με τον Ολυμπιακό το Σάββατο στο κλειστό Μιχ.Παρασκευόπουλος. Την Τετάρτη πάλι στην Αλεξανδρούπολη έχει σειρά ο επαναληπτικός ευρωπαϊκός αγώνας με την Panvita Pomgrad.
Τα σετ: 3-2 (19-25, 25-18, 22-25, 25-16, 15-12)
ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 16 (11/23 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ - 36% άριστες), Γκιρτζίκης 10 (6/8 επ, 4 μπλοκ), Χαριτωνίδης 4 (1/3 επ, 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 12 (9/11 επ, 3 μπλοκ), Σωτηρίου 6 (5/13 επ, 1 άσσος, 38% υπ -31% άριστες), Τζελάτης 22 (20/43 επ, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 88% υπ -71% άριστες), Κουτσονίκας, Παπαϊακώβου, Μούχλιας 4 (4/9 επ, 85% υπ - 46% άριστες), Παπασταματάτος.
ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κώστας 7 (4/16 επ, 3 άσσοι, 68% υπ -42% άριστες), Σούλιαγιτς 21 (19/51 επ, 2 μπλοκ), Τουρανιάνιν 11 (9/13 επ, 2 μπλοκ), Κασαμπαλής 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κιόσης 14 (9/17 επ, 5 μπλοκ), Δαλακούρας Ανέστης 9 (7/30 επ, 2 μπλοκ, 61% υπ -28% άριστες) / Δαρίδης (λ, 53% υπ - 32% άριστες), Βλαχόπουλος.