Σελίδες

Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου 2015

Νίκη της Ορεστιάδας και δοκιμή Βούλγαρου για τον Εθνικό

Ορεστιάδα. Toυ Δημήτρη Μηλίκα (radioevros): Στο πρώτο εντός έδρας φιλικό ο Α.Ο.Ορεστιάδας νίκησε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-1. Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, παίχτηκε και ένα πέμπτο που κατέληξε στον Εθνικό με 16-18. Ήταν μια ατυπη ρεβάνς μετά την ήττα των πρασίνων στο πρώτο φιλικό στην Αλεξανδρούπολη με 3-2 σετ.
Η ομάδα του Ίσακσον κέρδισε τις εντυπώσεις έχοντας σε καλή μέρα τον Πέτρο Πέτρογλου που σημείωσε 13 πόντους. Από την άλλη, ο Εθνικός στηρίχθηκε στον Ανέστη Δαλακούρα που είχε 14 πόντους ενώ αγωνίστηκε σε τρία σετ.

Η Ορεστιάδα δεν είχε τον Αμπουίλα, που έχει υποχρεώσεις με την Εθνική Κολομβίας και τη θέση του πήρε ο Σκαρλατίδης. Ο Εθνικός που ακόμα δεν έχει αποφασίσει για τον παίχτη που θα αντικαταστήσει τον Άντριτς, δοκίμασε τον Βούλγαρο Κράτσεφ.
Στο πρώτο σετ οι κακές επιλογές της Ορεστιάδας τόσο στην επίθεση όσο και στην υποδοχή επέτρεψαν στον Εθνικό να επιβάλει τον ρυθμό του και να το κατακτήσει εύκολα με 21-25. Το δεύτερο σετ πήγε πόντο πόντο με της οδηγίες του Johan Isacsson να πιάνουν τόπο για τους πράσινους μέχρι το 10-10 όπου ο Εθνικός έκανε με ένα μικρό σερί 1-4 το 11-14. το οποίο δεν κράτησε αφού ήταν η σειρά της Ορεστιάδας για το δικό της σερί κάνοντας το σκορ 15-15 μέχρι το 19-19 οι δύο ομάδες πήγαν πόντο -πόντο αλλά από εκείνο το σημείο του παιχνιδιού η Ορεστιάδα έπαιξε καλή άμυνα και ο πολύ καλός Vukasinovic έδωσε λύσεις στην επίθεση ενώ ο Πέτρογλου με άσσο στο set ball έγραψε το 25-20 και ισοφάρισε τα σετ και ζωντανεύοντας τους φιλάθλους στις κερκίδες!
Η αρχή του τρίτου σετ βρήκε την Ορεστιάδα να προηγείται με 5-2 αλλά ο Εθνικός έφερε το σετ στο 7-9 εκμεταλευόμενος κυρίως τα λάθη της Ορεστιάδας η οποία κατάφερε παρόλα αυτά να ισοφαρίσει σε 11-11 κυρίως λόγω του Vukasinovic που παρέμεινε ο βασικός εκφραστής των επιτυχημένων επιθετικών προσπαθειών της ομάδας με το σκορ να πηγαίνει και πάλι πόντο -πόντο μέχρι το 17-16 και το 22-21 το οποίο έγινε 24-22 από άουτ σε σερβίς του νέου διαγώνιου του Εθνικού Krachev και άσσο του Πέτρογλου και πάλι στο set ball .
Στο τέταρτο σετ του αγώνα η Ορεστιάδα μπήκε δυνατά με τον Milic να σκοράρει στον πρώτο χρόνο και το σκορ να είναι 7-5 στο πρώτο ταιμ αούτ το οποίο πήρε ο Isacsson η διαφορά πήγε στο 12-8 με τον Α.Ο.Ο. να είναι καλύτερος τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση αλλά ο Εθνικός αντέδρασε κάνοντας το 16-14 που έγινε 20-16 με το σερβίς του Δαλακούρα Α να καταλήγει στο φιλέ το καρφί του Δαλακούρα Κ να πηγαίνει άουτ και την πάσα του Βλαχόπουλου να μην βρίσκει συμπαίκτη
Η Ορεστιάδα κέρδισε ακόμα δύο πόντους με τον Πέτρογλου για το 24-18 και πήρε την νίκη με μπλόκ του Πεντίδη .
Τα σετ: 3-1 (21-25, 25-20, 25-21, 25-18). Τα σετ: 16-18.

ΑΟ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Γιοχαν Ισακσον): Σκαρλατίδης, Μίλιτς, Χήρας, Ριζόπουλος, Βουκανίσοβιτς, Γκούσταφσον/ Κωνσταντινίδης (λ) , Αντωνιάδης, Πέτρογλου, Πεντίδης, Χουσίδης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Κασαμπαλής, Ιλιτς, Κ. Δαλακούρας, Α. Δαλακούρας, Κιόσης, Τουριανιαν/ Δαριδης (λ) , Κράτσεφ, Βλαχόπουλος, Τσέλιος, Χαραλαμπίδης.