Σάββατο 20 Ιουνίου 2015

Με ηγέτη το Ραφαήλ, εβγαζε... φλόγες στο Παλέ η Εθνική 3-0 το Μεξικό (φωτό)

Εβγαζε... φλόγες στο Παλέ η Εθνική 3-0 το Μεξικό (φωτό)

Με τον Ραφαήλ Κουμεντάκη να κάνει άλλο ένα εξαιρετικό παιχνίδι και τον Δημήτρη Τζούριτς να ξεκουράζεται μετά το 2ο σετ, η Εθνική έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση και νίκησε με 3-0 μπροστά σε 2.400 θεατές στο Αλεξάνδρειο για την πρώτη αγωνιστική του 2ου τουρνουα του Ομίλου G για το World League
Το νικητήριο πόντο τον σημείωσε ο Τόλης Αρμενάκης με μπλοκ ενώ νωρίτερα οι μεξικανοι είχαν χάσει σερβίς αλλά δύο σετ μπολ στο 26-25 και 27-26. Σε όλες τις περιπτώσεις η ελληνική ομάδα άντεξε την πίεση και μετά από τρία χαμένα σετ μπολ (24-23, 25-24, 28-27) πήρε τη νίκη.
Ο αγώνας ξεκίνησε στις 22.55 λόγω της φωτιάς που ξέσπασε στο γήπεδο και τελείωσε μετά τα μεσάνυχτα. Παρόλα αυτά οι πάιχτες του Δρίκου έπαιξαν όπως έπρεπε για να πάρουν το τρίποντο. Τώρα έχουν μπροστά τους τον αγώνα με την Σλοβακία, που ισοδυναμεί με τελικό στην προσπάθεια πρόκρισης στο Final 4
Το ξεκίνημα ήταν δυνατό για την Εθνική ομάδα, που βρήκε αντίσταση μέχρι τα μέσα του πρώτου σετ. Ωστόσο στο 14-14 ήταν ο Φιλίποφ αυτός που με το σερβις του έκανε ένα σερί 8-0 (22-14) για να τελειώσει το σετ.
Μετά από αυτή την εξέλιξη, οι διεθνείς μας πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο σετ και στο 18-11 ο Σωτήρης Δρίκος είχε την ευκαιρία να προφυλάξει τον Τζούριτς και έριξε στη μάχη τον Αρμενάκη

Η αλλαγή κρατήθηκε και στο τρίτο σετ, το οποίο είχε χαρακτήρα ντέρμπι. Η Εθνική βρέθηκε σε δύσκολη θέση όταν βρέθηκε πίσω με 16-13. Η διαφορά καλύχθηκε άμεσα με τον Κουμεντάκη να ξεσηκώνει το κόσμο.

Όμως ούτε η ελληνική ομάδα εκμεταλλεύτηκε την προβάδισμά της στο 23-21. Έτσι το σετ πήγε στην... παράταση. Χάθηκα 3 ματς μπολ για την Ελλάδα και 2 για το Μεξικό πριν ο Αρμενάκης με ένα μπλοκ πανω στον Βάργκας, δώσει τέλος στην αγωνία