Σάββατο 14 Δεκεμβρίου 2013

Δύσκολο αλλά πολύτιμο 3-0 του Εθνικού στην Κηφισιά

Δύσκολο αλλά πολύτιμο 3-0 του Εθνικού στην Κηφισιά (φωτό)

Αποτελεσματικός στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και με σερβίς «φωτιά» από Ράιτς και Μιγιαΐλοβιτς που σημείωσαν από 4 άσσους ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πέρασε νικηφόρα από την Κηφισιά με 3-0 σετ.
Η ακριτική ομάδα σημείωσε την 9η νίκη της σε 10 αγώνες και έφτασε τους 27 βαθμούς.

Η Κηφισιά γνώρισε την τέταρτη ήττα στο πρωτάθλημα, την τρίτη εντός έδρας και την πρώτη με 3-0. Όλα κρίθηκαν στα δύο πρώτα σετ όπου οι γηπεδούχοι πίεσαν αλλά ο Εθνικός έχοντας σε μεγάλη μέρα τους δύο ξένους του και τον Γρηγόρη Σιδηρόπουλο πήρε τη νίκη.
Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ράιτς, Μιχαΐλοβιτς ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε την Κηφισιά σε αγώνα που είχα ωραίες φάσεις και παίχτηκε καλό βόλεϊ. Η ακριτική ομάδα έδειξε για άλλη μια φορά την ποιότητα της σε σερβίς και επίθεση και έκανε τη διαφορά με πρωταγωνιστή τον Μιγιαΐλοβιτς ο οποίος με προσωπικές ενέργειες τελείωσε το καθοριστικό πρώτο σετ.
Στο 1ο σετ η Κηφισιά είχε προβάδισμα με δύο πόντους μέχρι το 9-7, ο Εθνικός ισοφάρισε 9-9 αλλά ο Γιοβάνοβιτς έβαλε και πάλι την Κηφισιά μπροστά με 14-12 ενώ ο Πρωτοψάλτης άνοιξε τη διαφορά στο +3 (16-13). Από εκεί και πέρα ο Μιγιαΐλοβιτς βρήκε ρυθμό στο σερβίς και με σερί 3-0 έφερε την ισοφάριση 16-16. Οι δύο ομάδες έφτασαν πόντο πόντο μέχρι το 23-23. Ο Ντε Σόουζα έφερε την Κηφισιά σε σετ μπολ (24-23) αλλά ο Μιγιαΐλοβιτς ισοφάρισε 24-24 με επίθεση πάνω στον Σουλτανόπουλο. Με καλή άμυνα και επίθεση του Ράιτς ο Εθνικός έφτασε στο πρώτο σετ μπολ (25-24), αλλά ο Γιοβάνοβιτς ισοφάρισε για την ομάδα του Αρσειάδη. Ο Μιγιαΐλοβιτς με επίθεση και στη συνέχεια με άσσο τελείωσε το σετ 27-25 κάνοντας το 1-0 σετ.
Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Εθνικό να πατάει ακόμα καλύτερα στις κόντρα επιθέσεις και να έχει προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 14-12. Ο Δεληκωστίδης τιμώρησε με κόκκινη κάρτα τον Νικολάκη και τον Μιγιαΐλοβιτς που είχαν λογομαχία στο φιλέ. Με μπλοκ του Ανδρεάδη και του Δαλακούρα ο Εθνικός προηγήθηκε με 20-16 και έδειξε πως θα καθάριζε εύκολα το σετ. Η Κηφισιά ρισκάρισε στο σερβίς και χάλασε την υποδοχή του Εθνικού μειώνοντας σε 20-18, ενώ ο Γιοβάνοβιτς με δύο άσσους ισοφάρισε σε 22-22. Ο Ράιτς έφερε και πάλι σετ μπολ στον Εθνικό (24-23) και ο Πρωτοψάλτης ισοφάρισε 24-24. Ο Μιγιαΐλοβιτς έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ακριτική ομάδα (25-24), ο Πρωτοψάλτης ισοφάρισε και το σετ κρίθηκε με άουτ σερβίς του Πρωτοψάλτη και μπλοκ του Ανδρεάδη στον Ντε Σόουζα για το 27-25.
Η κατάκτηση των δύο πρώτων σετ με 27-25 έδωσε στον Εθνικό αυτοπεποίθηση και μεγαλύτερη δυναμική, το σερβίς του πίεσε ακόμα περισσότερο την Κηφισιά και στο 3ο σετ ξέφυγε από την αρχή με 9-5, ενώ στο 13-10 ο Ράιτς έδωσε το δικό του ρεσιτάλ στο σερβίς και με σερί 4-0 κτόξευσε την διαφορά στο 17-10. Εκεί κρίθηκε και ο αγώνας καθώς η Κηφισιά προσπάθησε να κάνει την ανατροπή χωρίς να τα καταφέρει.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Δανιηλίδου

1ο σετ: 8-5, 16-13, 19-21, 25-27
2ο σετ: 7-8, 13-16, 18-21, 25-27
3ο σετ: 5-8, 10-16, 14-21, 17-21
Τα σετ: 0-3 (25-27, 25-27, 17-25)

* Οι πόντοι της Κηφισίας προήλθαν από 2 άσους, 43 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 8 άσους, 39 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.
ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 6 (4/6 επ, 2 μπλοκ), Ντε Σόουζα 6 (6/11 επ, 59% υπ, 41% άριστες), Πρωτοψάλτης, 11 (10/15 επ, 1 μπλκ 65% υπ, 55% άριστες), Παπαγγελόπουλος 3 (3/8 επ), Γιοβάνοβιτς 21 (19/27 επ, 2 άσοι) / Ταμπουρατζής ( - 74% υπ – 52% άριστες), Κούνας, Μουρούτης, Κάπελλας

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 19 (14/21 επ, 4 άσοι, 1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 14 (10/14 επ, 4 ασοι, 60% υπ, 36% άριστες), Σιδηρόπουλος 1, Παπάζογλου 5 (3/6 επ, 2 μπλοκ), Δαλακούρας Α 9 (7/12 επ, 2 μπλοκ, 45% υπ – 18% άριστες), Ανδρεάδης 6 (4/6 επ, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ – 58% υπ – 33% άριστες), Δαλακούρας Κ

Σε λίγο περισσότερα...

«Μεγάλη αξία η Αλεξανδρούπολη»

Ο προπονητής του Α.Ο.Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Όταν χάνεις έτσι δύο σετ, είναι δύσκολο να επανέλθεις δυνατός για την συνέχεια. Ο Εθνικός είχε το σερβίς του σε πολύ υψηλά επίπεδα και έκανε τεράστια διαφορά. Εκεί κρίθηκε το παιχνίδι  και μας κέρδισε 3-0, χωρίς όμως να είναι η πραγματική διαφορά του παιχνιδιού και θα μπορούσε να είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα αν είχαμε σαν αντιστάθμισμα ένα καλό σερβίς, όπου είχαμε πολλά λάθη. Δεν θα κάνουμε κάτι διαφορετικό στην συνέχεια, δεν παίξαμε άσχημα δηλαδή αποδώσαμε άσχημα στο σερβίς ενώ στα υπόλοιπα πήγαμε καλά. Χάσαμε 3-0 χωρίς να παίξουμε άσχημα και αυτο δίνει μεγάλη αξία στην Αλεξανδρούπολη που έχει δύο παίχτες που κάνουν πολύ μεγάλη διαφορά τον Ράιτς και τον Μιγιαίλοβιτς που μας διαλύσανε την υποδοχή».

«Μας βοήθησε η Ευρώπη»

O προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης δήλωσε:

«Παίξαμε πάρα πολυ καλά είναι η αλήθεια. Πιάσαμε πολύ καλή απόδοση σε όλους τους τομείς. Συγχαρητήρια στα παιδιά. Πιστεύω το παιχνίδι της Τετάρτης μας βοήθησε πολύ καθώς ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Μας περιμένει ένα μακρύ ταξίδι αύριο και το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό για να κλείσουμε τον πρώτο γύρο».

Για το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό δήλωσε: «Κοιτάξτε να δείτε, και σήμερα να χάναμε θα αλλάζανε πολλά πράγματα. Δεν είναι ο Ολυμπιακός, είναι όλα τα ματς. Εφόσον κυνηγάς κάποιο στόχο και να θες να πας ψηλά, πρέπει να παίζεις όλα τα ματς. Γιατι η Κηφισιά είναι άσχημη ομάδα; Είναι πάρα πολύ καλή ομάδα, σήμερα μπορεί να μην έπαιξε καλά, παίξαμε εμείς καλύτερα και ήρθε το αποτέλεσμα αυτό. Όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα, δεν υπάρχει εύκολο παιχνίδι».

Μουστακίδης στο Ρέντη

Στην Κηφισιά βρέθηκαν ο Σωτήρης Δρίκος, ο Γιάννης Λάιος και ο Στέλιος Προσαλίκας, ενώ μετά το τέλος του αγώνα ο τεχνικός του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης βρέθηκε στο Ρέντη για να παρακολουθήσει τον αγώνα Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός καθώς το Σάββατο η ομάδα του θα υποδεχτεί στον Έβρο τους «ερυθρόλευκους».