Πέμπτη 18 Νοεμβρίου 2010

ΑΡΗΣ-ΤΑΛΙΝ

CEV CUP

Ο Άρης γνώρισε την ήττα στην Εσθονία από Ταλίν με 3-0 (25-21, 25-18, 25-17) στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για την Β΄φάση του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας. Με το νέο σύστημα που έχει καθιερώσει η Ευρωπαϊκή Συνομοσπονδία δεν...

μετράνε τα σετ αλλά η νίκη, οπότε ο Άρης για να προκριθεί θα πρέπει στη ρεβάνς να νικήσει ακόμα και 3-2 σετ αλλά θα πρέπει να πάρει και το «χρυσό σετ»των 15 πόντων.

Ο αγώνας-ρεβάνς για τους «κίτρινους» είναι την ερχόμενη Τρίτη στο Αλεξάνδρειο όπου οι παίκτες του Γιώργου Οικονομίδη θέλουν τη νίκη, προκειμένου να «στείλουν» το ματς στο «χρυσό» σετ, για να διεκδικήσουν την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση.

Ο Γιώργος Οικονομίδης ξεκίνησε με τους Κιόση, Τακουρίδη στο κέντρο, Ρουμελιώτη διαγώνιο, Σαρικείσογλου και Ριζόπουλου στα άκρα, τον Τερζή στην πάσα και με λίμπερο τον Μάρκο Σάμαρτζιτς.

Στο πρώτο σετ, η Σέλβερ Ταλίν ήταν αυτή που κρατούσε τα ηνία στο σκοράρισμα, πηγαίνοντας στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ με το υπέρ της 8-6, ενώ οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο μέχρι το 17-17, όταν κι οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα. Ωστόσο, οι «κίτρινοι» δεν μπόρεσαν να πετύχουν την ολική επαναφορά, με τους Εσθονούς να παίρνουν και πάλι τα σκήπτρα, φτάνοντας στην επικράτηση με 25-21 (1-0).

Στο δεύτερο μέρος, ο ΑΡΗΣ Μαρμούρης «πλήρωσε» το κακό του ξεκίνημα, που βρέθηκε να χάνει από νωρίς με 5-1 και 15-9,γεγονός που ανάγκασε τον Γιώργο Οικονομίδη ν΄ ανακατέψει την τράπουλα και να περάσει στον αγωνιστικό χώρο τον Τζελάτη αντί του Ρουμελιώτη και τον Δημητριάδη αντί του Τερζή. Οι «κίτρινοι» κατάφεραν να μειώσουν σε 15-12, κάνοντας ένα σερί 0-3, όμως, από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι, φτάνοντας στο 25-18 και στο 2-0 στο παιχνίδι τους.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, οι Θεσσαλονικείς μπήκαν δυναμικά στο ματς, προηγούμενοι με 3-2 και 8-7΄στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ, ωστόσο, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έγειραν εκ νέου την πλάστιγγα προς το μέρος τους, μετά το ισόπαλο 14-14, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 25-17 και μαζί στο 3-0 στο παιχνίδι.

Τα σετ: 25-21, 25-18, 25-17.

ΣEΛΒEΡ TAΛΙΝ (Κιλ): Ντένις 7 (4 μπλοκ, 2 άσοι), Κίβισιλντ 4 (4/10 επ.), Μέρεσαρ 16 (13/23 επ., 3 μπλοκ), Πασίτσκι 8 (3/6 επ., 5 μπλοκ), Κουεκάλας 13 (11/23 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ. – 14% άριστες)), Ρόσενμπλατ 10 (6/10 επ., 3 μπλοκ, 62% υπ. – 48% άριστες) / Εσνα (λ.- 67% υπ. 67% άριστες).

ΑΡΗΣ Μαρμούρης (Οικονομίδης): Κιόσης 2 (2/9 επ., 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 3 (2/10 επ., 1 άσο), Ρουμελιώτης 15 (15/33 επ.), Τακουρίδης 9 (5/9 επ., 4 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 7 (6/21 επ., 1 μπλοκ), Τερζής, Σάμαρζτιτς –λ 83% υπ. – 61% άριστες / Δημητριάδης, Καψαμπέλης, Κοντογιάνης 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Τζελάτης 1 (1/2 επ.).