Δευτέρα 4 Φεβρουαρίου 2013

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΝΙΚΗΣΕ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ Ο ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ!

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα που ήταν διαφήμιση για το βόλεϊ και χαρακτηρίστηκε από ωραίες φάσεις, πολλές άμυνες και συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, ο Φοίνικας πήρε πολύτιμη νίκη με 3-1 σετ που τον επανέφερε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας και σε απόσταση βολής (ένα βαθμό) από τον Παμβοχαϊκό και τον Εθνικό που είναι στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Μετά την ολοκλη΄ρωση της 16ης αγωνιστικής της Volleyleague ΟΠΑΠ ο Φοίνικας πήρε και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους ακρίτες καθώς στον Α΄γύρο ο Εθνικός είχε νικήσει 3-1 σετ.
Με πρωταγωνιστή τον Ηλία Λάππα που επέστρεψε στη βασική εξάδα του Φοίνικα μετά από περίπου ένα μήνα και τον Στέλιο Νικηφορίδη να μπαίνει στη θέση του Κοβάσεβιτς που τραυματίστηκε στο 11-11 του 3ου σετ και τον Ντορνέλας να σημειώνει τρις καθοριστικούς πόντους στο φινάλε ο Φοίνικας πήρε τη νίκη που σκόρπισε ικανοποίηση σε εκατοντάδες οπαδούς του που γέμισαν το «Δ.Βικέλλας» της Ερμούπολης. Πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο πασαδόρος του Φοίνικα Βασίλης Κουρνέτας, ενώ ο Θάνος μπήκε στο 20-22 του 4ου σετ και γύρισε τον αγώνα.
Στο 1ο σετ ο Φοίνικας ξεκίνησε δυνατά, προηγήθηκε 16-12 αλλά ο Δαλακούρας από τη θέση του σερβίς «άνοιξε» την υποδοχή των γηπεδούχων και με εντυπωσιακό σερί 8-0 έφερε τα πάνω κάτω για την ακριτική ομάδα που πήρε προβάδισμα 20-16 και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος.
Στο 2ο σετ ο Φοίνικας μπήκε δυνατά, προηγήθηκε 4-1 και 8-6, ενώ με το σερβίς του Κουρνέτα χάλασε την υποδοχή του Εθνικού και ο Φοίνικας προηγήθηκε 13-6. Οι «πειρατές» αυτή τη φορά κράτησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος και ισοφάρισαν σε 1-1 σετ.
Η κατάκτηση του 2ου σετ έδωσε αυτοπεποίθηση στους γηπεδούχους και παρότι ο Εθνικός ξέφυγε με 7-5, ο Λάππας με διαδοχικές προσωπικές του ενέργειες (φοβερή άμυνα, άσσο και κόντρα επίθεση) έκανε το 8-8 ενώ ο Ντορνέλας έβαλε μπροστά τον Φοίνικα με 9-8 ολοκληρώνοντας το σερί 4-0. Στο 11-11 «πάγωσαν» οι γηπεδούχοι όταν ο Κοβάσεβιτς έπιασε τη γάμπα του και έπεσε στο τερέν. Ο Νικηφορίδης κλήθηκε να τον αντικαταστήσει και ο Φοίνικας εκτοξεύτηκε με σερί 5-0 κάνοντας το σκορ 20-15 (από 15-15). Οεθνικός δεν το έβαλε κάτω. Απάντησε με δικό του σερί 6-0 και πέρασε μπροστά 22-21. Ο Ντορνέλας ισοφάρισε 22-22, ο Κουμεντάκης κάρφωσε άουτ (23-22) αλλά και πάλι ο Εθνικός με λάθος του Ντορνέλας έφτασε στο σετ μπολ. Ο Κουμεντάκης έχασε το σερβίς (24-24) και ο Νικηφορίδης με άσσο έβαλε τον Φοίνικας μπροστά με 25-24. Μετά από περιπετειώδη φάση ο Λάππας τελείωσε το σετ με «κόντρα» επίθεση 26-24.
Μεγάλη μάχη έγινε και στο 4ο σετ. Ο Εθνικός ξεκίνησε πάλι δυνατά με 3-1 σετ, αλλά ο Φοίνικας απάντησε με σερί 4-0 και πήρε κεφάλι με 5-3. Στα μέσα του σετ ο Εθνικός έκανε την ύστατη επίθεση να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Με πρώτο χρόνο του Παπάζογλου και ένα μπλοκ ο Εθνικός ξέφυγε 19-17 και 22-20. Εκεί έγινε η φάση του αγώνα. Μετά από κακή υποδοχή ο Κουρνέτας βλέποντας τη μπάλα να φεύγει από τον έλεγχο της ομάδας του έκανε πέρασμα «μπανάνα» στην πίσω ζώνη του Εθνικού και οριακά η μπάλα χτύπησε μέσα μειώνοντας σε 22-21. Ο Θάνος που μπήκε αλλαγή πήρε νέο άσσο ισοφαρίζοντας 22-22. Κακή και η επόμενη υποδχοή του Εθνικού με τον Ντορνέλας να κερδίζει την «κόντρα» επίθεση για το 23-22, ενώ ο ίδιος παίκτης με ίδιο τρόπο έκανε το 24-22 εν μέσω αποθέωσης από τις εκπληκτικές άμυνες του Λάππα. Ο Κόβατς μείωσε σε 24-23 και ο Ντορνέλας τελείωσε τον αγώνα (25-23).

Το αναλυτικό στατιστικό: ΕΔΩ
*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 6 άσσοι, 61 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού: 3 άσσοι, 51 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Πάτρας): Σουλτανόπουλος 7 (5/9), Κουρνέτας 6 (2/3, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (4/8, 4 μπλοκ), Κοβάσεβιτς 7 (7/12), Ντορνέλας 15 (15/29), Λάππας 21 (19/32, 2 άσσοι), Γκαράς 74% υπ. – 48% άριστες) / Αρβανίτης, Θάνος 4 (3/6, 1 άσσο), Ίλιτς, Νικηφορίδης 4 (4/7).
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 20 (17/38, 1 άσσο, 2 μπλοκ), Κόβατς 8 (5/10, 3 μπλοκ), Σιδηρόπουλος, Παπάζογλου 15 (8/9, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 7 (7/14), Κουμεντάκης 14 (14/30), Μίτρεφ –λ (43% υπ. – 17% άριστες) /Δαλακούρας Κ.-λ.

«Μπήκαμε για τα καλά στο παιχνίδι της 2ης θέσης», δήλωσε μεταξύ άλλων ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Χρήστος Πάτρας μετά τη νίκη της ομάδας του με 3-1 επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, ενώ ο Σάκης Μουστακίδης είπε με νόημα: «Ηταν ένα δώρο από τον Εθνικό στο Φοίνικα με πολύ αγάπη...». Αμφότεροι συμφώνησαν πως ήταν ένας εκπληκτικός αγώνας και ήταν κρίμα που δεν μεταδόθηκε τηλεοπτικά (λόγω της απεργίας της ΠΝΟ δεν ταξίδεψε στη Σύρο ο εξοπλισμός της NOVA).
«Ανακατέψαμε όλη την κατηγορία»
Ο προπονητής του Φοίνικα Χρήστος Πάτρας είπε: «Κάναμε κινήσεις ματ στον Εθνικό την στιγμή που έπρεπε να όταν έπρεπε. Κάναμε δώρο στον Εθνικό το πρώτο σετ με το μπλακ άουτ που πάθαμε στην υποδοχή. Πρέπει να δουλέψουμε για να μην έχουμε αυτά τα κενά διαστήματα. Από το 2ο σετ κλείσαμε σωστά τις αδυναμίες μας, ανέβηκε το μπλοκ με τον Τακουρίδη και ο Κουρνέτας έκανε πολύ καλό αγώνα. Παρότι η ομάδα αιφνιδιάστηκε με το νέο τραυματισμό του Κοβάσεβιτς έδειξε και την εμπειρία της. Ο Νικηφορίδης κάλυψε άριστα το κενό του και την κατάλληλη στιγμή κάναμε τις αλλαγές που έπρεπε όπως αυτή του Θάνου που μπήκε στο 20-22 του 4ου σετ και με τα σερβίς του έκανε τη διαφορά. Μπράβο στα παιδιά. Με τη νίκη αυτή ανακατέψαμε όλη την κατηγορία και ο Φοίνικας μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι της διεκδίκησης της 2ης θέσης».