Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου 2013

Με 30αρη Ράιτς «αγκαλιάζει» τετράδα ο Εθνικός!!

Με 30αρη Ράιτς «αγκαλιάζει» τετράδα ο Εθνικός

Σ' ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κράτησε περισσότερο από δύο ώρες, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης προηγήθηκε με 1-0, ο ΠΑΟΚ όμως ανέτρεψε τα δεδομένα και βρέθηκε μπροστά με 2-1, αλλά οι Εβρίτες με αντεπίθεση διαρκείας επικράτησαν με 3-2 (25-20, 17-25, 15-25, 25-23, 15-13) και ...ανέβηκαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.
Λίγες ημέρες πριν το Λιγκ Καπ, Εθνικός Αλεξανδρούπολης και ΠΑΟΚ «μονομάχησαν» για μια θέση στην τετράδα του πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες ήθελαν τους βαθμούς της νίκης για να βρεθούν πιο κοντά στα πλέι οφ.
Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη με τους δύο βαθμούς που κέρδισε ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 36 βαθμούς, έναν λιγότερο από τον δεύτερο Παμβοχαϊκό και έναν περισσότερο από τον τέταρτο Φοίνικα Σύρου. Ο ΠΑΟΚ από την άλλη έχασε έδαφος και με τον βαθμό «έπιασε» τον Άρη στην πεμπτη θέση με 32, ενώ απομένουν τρεις αγωνιστικές για την λήξη της κανονικής περιόδου.
 Στο 1ο σετ μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ο Εθνικός βελτίωσε το μπλοκ και πήρε προβάδισμα με 9-7 και 13-10 που με τα σερβίς του Σιδηρόπουλου έγινε 19-14. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει σε 21-19 αλλά ο Αρμενάκης έχασε το σερβίς και στην επόμενη φάση ο Κόβατς πήρε πόντο σε «κόντρα» επίθεση ανοίγοντας τη διαφορά στο +4 (23-19). Ο Χατζηηλιάδης μείωσε σε 23-20 αλλά ο Σιδηρόπουλος έκανε καθοριστικό μπλοκ σε κόντρα επίθεση του Ντος Σάντος (24-20) και το σετ τελείωσε με φιλέ του Παντακίδη.
Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την υποδοχή του και πίεσε στο σερβίς με τον Αρμενάκη να ανεβάζει στροφές και να δίνει στον δικέφαλο πολύτιμες λύσεις. Αυτή τη φορά από το 7-7 ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα με σερβίς Χατζηλιάδη και επιθέσεις από Ντος Σάντος ανοίγοντας το σκορ στο 11-8 και αργότερα στο 16-11. Ο Εθνικός δεν είχε αντίδοτο στον πού καλό ρυθμό του ΠΑΟΚ που μηδένισε τα λάθη του και διατήρησε τη διαφορά στο 21-15 και 23-17 για να φτάσει στο 1-1 σετ.
Στο 3ο σετ ο Εθνικός ξεκίνησε με προβάδισμα με 3-1 αλλά ο ΠΑΟΚ με τον Αρμενάκη σε καλή μέρα συνέχισε να έχει υψηλά ποσοστά αποτελεσματικότητας και ο δικέφαλος προσπέρασε 5-4 και 10-6. ενώ με διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων η διαφορά εκτινάχθηκε στο +9 (21-12) και έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε και το 3ο σετ κάνοντας 2-1 σετ.
Στο 4ο σετ έγινε μεγάλη μάχη με τον ΠΑΟΚ να επιχειρεί να πάρει το πολύτιμο τρίποντο και τον Εθνικό να κάνει την ανατροπή όπως και τελικά έγινε. Ο δικέφαλος μπήκε δυνατά με προβάδισμα 8-5, όμως, δεν ήταν αρκετό. Ο Εθνικός με τον Ράιτς αιχμή του δόρατος και διορθωμένη υποδοχή άρχισε την αντεπίθεση. Με σερί 3-0 έγινε το 8-8 και παρότι ο ΠΑΟΚ με τον Ντοσάντος πέρασε πάλι 10-8 ο Εθνικός με το σερβίς βρήκε διαδρόμους στην υποδοχή του δικεφάλου και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά 15-14 και 16-15. Με τον άσσο του Παπάζογλου, επίθεση στο φιλέ του Αρμενάκη και κόντρα επίθεση του Δαλακούρα ο Εθνικός ξέφυγε στο +4 (21-17). Παρά τις προσπάθειες των κεντρικών του ΠΑΟΚ να μειώσουν τη διαφορά σε 24-23 ο Παπάζογλου με επίθεση έστειλε τον αγώνα στο 5ο σετ
Μεγάλη μάχη έγινε στο τάι μπρέικ με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 2-0, αλλά με σερί 3-0 ο Εθνικός να παίρνει κεφάλι στο σκορ. Το 8-5 για τους Εβρίτες έγινε 8-9 για τον δικέφαλο με καθοριστικούς πόντους και μπλοκ Παντακίδη – Ντος Σάντος στον Ράιτς ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 4-0. Ο Κόβατς μπλόκαρε τον Αρμενάκη (9-9) και στο 10-10 ο Ράιτς έδωσε προβάδισμα 11-10 και στην επόμενη φάση Πλίκας και Κανέλλος έκανε μοιράιο λάθος (12-10). Αυτή η διαφορά του +2 εκμεταλεύτηκε ο Εθνικός και με επιθέσεις από Κουμεντάκη και δύο του Ράιτς έγινε το 3-2.
Διαιτητές: Καραμπέτσος, Μπαντιανίδης
Τα σετ: 25-20, 17-25, 15-25, 25-23, 15-13
*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρουπολης προήλθαν: 3 άσσοι, 62 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ: 7  άσσοι, 63 επιθέσεις, 12  μπλοκ,   27 λάθη αντιπάλων.
ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 30 (27/56, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κόβατς 9 (5/10, 4 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 2 (0/2, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης 13 (13/28, 71% υπ.), Δαλακούρας Αν. 9 (9/20, 67% υπ.), Παπάζογλου 9 (6/14, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Μίτρεφ (λ. - 74%υπ., 53% άριστες), Δαλακούρας Κ. 1 (1/2).

ΠΑΟΚ (Καζάζης Στ.): Παντακίδης 13 (11/12, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Πλίκας 5 (2/4, 3 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 2 (2/7, 86% υπ.), Κανέλλος 18 (13/22, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Αρμενάκης 21 (16/27, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Ντος Σάντος 18 (16/42, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 92% υπ.) / Παπαδημητρίου (λ.-90% υπ. - 70% άριστες), Χατζηλιάδης 5 (3/14, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 77% υπ.), Αγγελής-λ, Αμπουίλα,

«Βρήκαμε το κουράγιο για την ανατροπή»
Ανακουφισμένος και χαρούμενος παράλληλα εμφανίστηκε μετά την νίκη του Εθνικού Αλεξανδρούπολης επί του ΠΑΟΚ, ο τεχνικός των νικητών, Σάκης Μουστακίδης, στις δηλώσεις του στον τηλεοπτικό σταθμό της Nova.

«Φοβόμουν τον αγώνα. Ο ΠΑΟΚ έπαιζε το τελευταίο του χαρτί. Ο ΠΑΟΚ έχει καλή παράδοση στην Αλεξανδρούπολη. Είμαι χαρούμενος που γυρίσαμε το ματς. Βρήκαμε το κουράγιο να γυρίσουμε τον αγώνα και να έχουμε αισιοδοξία. Έχουμε άλλα τρία ματς για την κανονική περίοδο, έχουμε ένα φάιναλ-4 και πρέπει να αλλάξουμε νοοτροπίες και να βρούμε δυνάμεις. Μπράβο στον κόσμο. Στόχος μας είναι και το Λιγκ Καπ».

Ο πασαδόρος του Εθνικού Γρήγορης Σιδηρόπουλος δήλωσε στην κάμερα της Nova:

«Κάναμε τη διαφορά με τον ΠΑΟΚ στο +4. Δεν παίξαμε καλά, μας ξύπνησε ο κόσμος και τον ευχαριστούμε πολύ. Ηταν μία μεγάλη νίκη και ένα πολύ καλό αποτέλεσμα που θα μας βοηθήσει πολύ για την 4αδα. Δείξαμε μεγάλη ψυχή και θέληση. Υπάρχει μεγάλη πίεση στην ομάδα και θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους μικρούς σε ηλικία παίκτες που αντέχουν την πίεση».
Ικανοποιημένος από την εμφάνιση, όχι από το αποτέλεσμα, ήταν μετά το τέλος του αγώνα του ΠΑΟΚ με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, ο προπονητής του δικεφάλου, Στέλιος Καζάζης, στις δηλώσεις του στην κάμερα της Nova.

«Με εξαίρεση το 1ο σετ που κάναμε πολλά λάθη αντιδράσαμε σωστά. Στο 5ο σετ μπήκε και η εξέδρα στο παιχνίδι. Χάσαμε το 4ο και το 5ο σετ στον πόντο. Η ομάδα αρχίζει και επανέρχεται. Μέχρι ενός σημείου . Το ματς κρίθηκε στο μπλοκ μας που δεν μπόρεσε να σταματήσει τους επιθετικούς. Σήμερα δείξαμε πως μπορούμε να προχωρήσουμε».