Κυριακή 27 Μαΐου 2012

ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΛΙΓΚ ΑΝΔΡΩΝ: ΕΛΛΑΔΑ - ΙΣΡΑΗΛ 3-0

Έκανε σεφτέ η Ελλάδα (ΦΩΤΟ-VIDEO)
Κατερίνη, Αποστολή: Αντώνης Αραβαντινός Την πρώτη της νίκη για την 1η εβδομάδα του Ευρωπαϊκού Λιγκ που φιλοξενείται στην Κατερίνη πέτυχε η εθνική ομάδα των ανδρών με 3-0 (26-24, 25-20, 25-19) απέναντι στο Ισραήλ, που ήταν σαφώς βελτιωμένη σε υποδοχή και επίθεση σε σχέση με τον αγώνα με την Ισπανία...
Οι διεθνείς μας ξεκίνησαν μουδιασμένα και σίγουρα το σημείο που άλλαξε τα δεδομένα στον αγώνα ήταν στο πρώτο σετ η ανατροπή από 20-23 σε 26-24. Βοηθήθηκαν αρκετά από τον κόσμο της Κατερίνης, ήταν κατάμεστο το κλειστό γυμναστήριο της πόλης από 800 θεατές και σίγουρα η ψυχολογία άλλαξε χέρια.

Η πρώτη επιτυχία αυτής της νέας εθνικής ομάδας σίγουρα θα βοηθήσει στην συνέχεια.

Στο πρώτο σετ η εθνική  μας δεν ξεκίνησε καλά και βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ του Ισραηλινούς. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 23-20, όμως δύο δικά τους λάθη έδωσαν… ανάσα στην Ελλάδα. Στην συνέχεια και με την παρότρυνση του κόσμου το ματς γύρισε και με έναν άσο του Κώστα Στιβαχτή διαμορφώθηκε το τελικό 26-24.

Στο δεύτερο σετ ο Αλέκος Λεώνης ξεκίνησε με τον Δημήτρη Σουλτανόπουλο αντί του αρχηγού Νίκου Σμαραγδή. Το Ισραήλ είχε ένα μικρό προβάδισμα, αλλά ο Γιώργος Πετρέας με δύο μπλοκ έδωσε κεφάλι στο σκορ στην Ελλάδα. Στην συνέχεια απελευθερώθηκαν οι διεθνείς μας και με τρεις συνεχόμενους πόντους του Κυριακίδη και προσεκτική υποδοχή το 2-0 ήρθε εύκολα.

Στο τρίτο σετ οι Ισραηλινοί μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 5-2. Όμως από εκείνο το σημείο η Ελλάδα πάτησε γκάζι και εκμεταλλευόμενη τα λάθη του αντιπάλου και την καλή δική της απόδοση έφτασε στην νίκη.

Τα σετ: 26-24, 25-20, 25-19

Ελλάδα: Μπέλος 12 (9/21 επ., 3 μπλοκ), Πετρέας 14 (2 άσοι, 8/13 επ., 4 μπλοκ), Σμαραγδής 2 (2/4 επ.), Στιβαχτής 2 (2 άσοι), Κυριακίδης 9 (8/17 επ., 33% υπ., 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (5/10 επ., 85% υπ.), Παπαδημητρίου Αχ. (λ, 67% υπ.), Τερζής, Καριπίδης, Παπαδημητρίου Αθ., Σαρικεϊσογλου, Σουλτανόπουλος 6 (2/4 επ., 4 μπλοκ)

Ισραήλ: Στέιν 11 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Φαϊγκά 16 (16/30 επ., 50% υπ.), Μπαρ
Νέτζερ 1 (1 μπλοκ), Μπεν Γκαλ 6 (3/10 επ., 3 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 11 (1 άσος, 8/23 επ., 88% υπ., 2 μπλοκ), Σοκόλοφ 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Σβαρτς-Σμόελ (λ, 64%