Κυριακή 24 Μαρτίου 2013

Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας : Ολυμπιακός - Φοίνικας Σύρου 3-0!

Ολυμπιακός - Φοίνικας Σύρου, 24/3Ολυμπιακός - Φοίνικας Σύρου, 24/3©newsports.eu

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το 14ο Κύπελλο Ελλάδας στην ιστορία του μετά την νίκη του με 3-0 σετ επί του Φοίνικα Σύρου στον τελικό του Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο "Μελίνα Μερκούρη" του Ρεθύμνου.

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί, δείχνοντας χαρακτήρα σε έναν αγώνα, πραγματική διαφήμιση για το βόλεϊ. Ωστόσο το έργο του δεν ήταν εύκολο, καθώς ο Φοίνικας Σύρου απέδειξε ότι μπορεί να κάνει μεγάλα πράγματα στο μέλλον.

Το... πειρατικό αιφνιδίασε και παίζοντας συγκεντρωμένα και με πάθος. Στο πρώτο σετ, πήρε ένα προβάδισμα από την αρχή το οποίο έφτασε και τους έξι πόντους στο 12-18, όταν ο Σουλτανόπουλος πήρε άσο. Τότε, όλα έδειχναν ότι ο Φοίνικας θα έπαιρνε το πρώτο σετ, καθώς βρέθηκε μπροστά με 17-21. Το χαμένο σερβίς του Αρβανίτη και ένας πόντους Γιορντάνοφ  έκαναν το 19-21, ενώ λίγο αργότερα η ομάδα της Σύρου είχε τρεις ευκαιρίες για να κάνει το 0-1. Ο Γιορντάνοφ «έσπασε» το πρώτο, αλλά και το δεύτερο σετ μπολ του Φοίνικα για το 23-24. Το 24-24 ήρθε με μπλοκ του Φιλίποφ στον Λάππα, ενώ ο Βούλγαρος διαγώνιος συνέχισε το... κρεσέντο του, βάζοντας τον Ολυμπιακό σε σετ μπολ (25-24). Δύο χαμένα σερβίς των ερυθρόλευκων κράτησαν ζωντανό τον Φοίνικα, αλλά στο 27-26 η άουτ επίθεση του Κοβάσεβιτς έδωσε το σετ στον Ολυμπιακό.

Ωστόσο, ο Φοίνικας δεν το έβαλε κάτω, ήταν ανταγωνιστικός και στο δεύτερο σετ, αλλά δεν βρήκε τον τρόπο να σταματήσει τον Γιορντάνοφ. Ο MVP της διοργάνωσης με κόντρα επιθέσεις στο 21-20 έκανε το 23-20 και το 2-0 ήταν θέμα χρόνου. Στο τρίτο σετ, ο Ανδρεόπουλος έριξε στη μάχη τον Θάνο που έδωσε λύσεις, αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός ανέτρεψε το 14-18 με ένα σερί 4-0. Μπλοκ και... Γιορντάνοφ λειτούργησαν άψογα και οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν μπροστά στο 20-19. Ο Φοίνικας μείωσε από 22-19 σε 22-21, αλλά ο Φιλίποφ με νέο μπλοκ στον Κοβάσεβιτς έφερε τον Ολυμπιακό στο ματς μπολ (24-21) ενώ ο Γιορντάνοφ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Διαιτητές: Καραμπέτσος, Γεωργουλέας

Τα σετ: 28-26, 25-21, 25-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 9 (8/15 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. – 50% άριστες), Γιούρισιτς 7 (7/10 επ.), Φιλίποφ 4 (3 μπλοκ), Κοκκινάκης 9 (9/16 επ., 76% υπ. – 24% άριστες), Γιορντάνοφ 30 (26/36 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Σμαραγδής 3 (2/6 επ., 1 άσο)/ Στεφάνου –λ (77% υπ. – 64% άριστες), Σωτηρίου, Ποτότσνικ.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Ανδρεόπουλος): Σουλτανόπουλος 9 (5/12 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κουρνέτας 3 (2 μπλοκ), Τακουρίδης 1 (1/3 επ.), Κοβάσεβιτς 12 (11/18 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Ντορνέλας 13 (13/36 επ.), Λάππας 8 (8/20 επ., 75% υπ. – 55% άριστες)/ Γκαράς -λ 62% υπ. – 50% άριστες), Θάνος 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Νικηφορίδης, Αρβανίτης, Ίλιτς